Abh
| Abh a întrebat:

Credeti ca este importanta relatia cu socrii pentru reusita unei casnicii?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, eu cred ca da, intr-o familie normala. Fiindca "rugaciunile parintilor intaresc cununia fiilor" si fiindca oricat de mult ti-ai iubi sotul/sotia, nu poti niciodta sa-ti uiti parintii. Si daca ei nu se inteleg, vei fi vesnic sfasiat si chinuit intre doua mari iubiri incompatibile.

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Importanţa relaţiei cu socrii într-o relaţie de lungă durată sau căsătorie este din punctul meu de vedere ZERO.
De ce? Pentru că eu m-aştept ca ea să mă vrea pe mine şi eu sigur o vreau pe ea. Că nu-i convine maică-si, îmi pasă extrem de puţin spre deloc. De ce? Pentru că în "ecuaţia" asta doar ea decide la fel cum în caz de nu le convine ceva alor mei tot la fel de puţin spre deloc îmi pasă şi din acelaşi motiv: Decizia este a mea şi nici într-un caz părinţii sau socrii nu au vreun drept de vreun fel să-şi dea cu părerea.
Părinţii au deseori impresia că sunt foarte importanţi când de fapt importanţa lor a apus în momentul în care progenitura a sărit de vârsta de 18 ani.
Şi-n plus, la ce mentalităţi au cea mai mare parte dintre "socrii" din ziua de azi... mai bine nu.
Salutări.

NOname
| NOname a răspuns:

Este importanta, dar nu cea mai importanta. Mai important este, ca sa existe dragostea, respectul, intelegerea intre cei doi. Iar restul problemelor trec automat pe un loc secundar. Bineinteles, ca este ideal, ca sa existe intelegere si intre tineri si socri, dar si daca aceasta lipseste, nu e sfarsitul lumii. Cat timp cei doi se iubesc, formeaza un cuplu, nimeni si nimic n-ar trebui sa stea in calea fericirii lor.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Eu nu sunt căsătorită dar tind să cred că nu dacă cei doi sunt persoane salariate, echilibrate psihic pot duce amândoi poverile vieții.
Părinții nu trăiesc cât pământul.
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Relatia cu socrii nu ar trebui sa fie atat de importanta. Important este relatia celor doi tineri casatoriti, care isi doresc sa-si intemeieze un camin si sa fie fericiti. Pe parinti trebuie sa-i respectam si sa-i iubim, ei ne pot ajuta foarte mult in viata.

| mgtow a răspuns:

In anumite situatii conteaza dar nu in toate. Ar fi bine sa se inteleaga si ei atat cu copii cat si intre ei. Asa familia e mai bine unita la greu.

| Sin a răspuns:

Nu.Depinde doar de parteneri. Daca unul din ei e mai slab de fire si se lasa usor influentat(intr-un sens rau) de catre parinti atunci e o problema.In rest eu m-am insurat cu femeia pe care o iubesc nu cu socrii (si invers e valabil), imi cladesc viitorul cu partenera nu cu parintii ei sau ai mei.
Nu e o solutie nici sa locuiesti impreuna cu parintii ei sau ai tai, oricat de bine te-ai intelege cu socrii tot vor aparea mici scantei care pot afecta cuplul.
Normal ca e de preferat sa te intelegi bine cu ei, dar se poate si fara.

| Parmalat a răspuns:

NU! Socrii sa-si vada de treaba lor! Prietenei mele i-am spus ca o sa-mi cunoasca parintii dupa ce ne intoarcem din luna de miere.

| YourDailyApple a răspuns:

Foarte... daca acea casnicie e cu socrii laughing.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Atata timp cat nu se amesteca peste familia lor.Sunt la a doua casnicie tocmai din cauza asta.

| ema69 a răspuns:

Are o anumita importanta, dar nu e cea mai importanta.Pentru femeie e ideal sa fie la distanta cat mai mare de mama soacra... Exista si exceptii insa sunt foarte rare.

| cosmina05 a răspuns:

Consider ca nu este importanta.casatoria include 2 persoane.

| jony a răspuns:

Buna! Relatia cu socrii e buna dar nu excesiv! Dauneaza grav relatiei! Acuma depinde si de ce mentalitate are socriihappyOricum cand Iubesti pe cineva nu te iei dupa socrii esti liber/a sa iubesti pe cine vrei, nimeni nu are dreptul de a se baga intr-o relatie!winkingSi pentru reusita unei Casatorii trebuie sa judeci tu personal pentru pasul pe care vrei sa il faciwinkingSi inca ceva un Parinte bun nu se baga peste copil/a lui mai ales cand e vorba de asa ceva!winkingSucces!

| lindemona a răspuns:

Buna,

Cred ca cel mai important este intelegerea si increderea intre partenerii de viata. Insa o relatie buna cu socrii te ajuta foarte mult. Pentru ca parintii tot parinti raman si consider ca cel mai bine e s nu uitam de ei, pentru ca totusi ei ne-au crescut. Chiar daca nu te intelegi cu socrii din diferite motive nu cred ca ar trebui sa indepartam si partenerul de viata de parinti.
La cat ne-au crescut si ingrijit si au trecut prin multe necazuri, consider ca ar trebui sa ne ingrijim si noi de ei.

O seara placuta

| RappK a răspuns:

Intr`un fel da.intr-un fel nu

| crisgently a răspuns:

O relatie cu socrii e importanta, dar pana la o limita. reusita unei casnicii, dupa parerea mea, depinde de persoanele implicate direct: sot respectiv sotie.

| Iuliutzzza18 a răspuns:

Da cred ca ieste si ea importantawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat, acum depinde si de sot, daca e unu care tine mai mult la parinti ca la tine, da, daca nu, si tine cu tine nu e chiar asa importanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da logic, dupa aia daca nu te intelegi bine cu socrii o sa apara conflicte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abh, este important sa-ti iubesti sotul. iubindu-l pe el si stiind ca el isi iubeste parintii, ii vei iubi si tu.deasemeni si el pe ai tai.respectandu-ti sotul si luindui apararea de cate ori auzi ceva critic la adresa lui iti atragi respectul tuturor, fara sa tii seama ca sunt parintii tai sau ai lui.trebuie sa va respectati parintii reciproc si sa-i lasati sa faca parte din viata voastra. daca nu erau ei, nu erati nici voi.sa va respectati nasii. ei sunt impartiali.sau ar trebui sa fie.parintii tin fistecare cu odrasla lui. voi sa va tineti casatoria si patul conjugal curate. si sa luptati impotriva oricarei ispite si oricarui rau ce va ataca unirea, dinafara.asa veti avea o casnicie fericita si lunga pana cand moartea va va desparti.