| Timmydi a întrebat:

Credeti ca femeile ce au hormoni de barbati vor naste un baiat? Ca probabilitate

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sexul copilului este determinat de cromozomul sexual din spermatozoid si nu depinde deloc de mama.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Pot naste orice.

| RAY a răspuns:

Tatal determina sexul copilului, spermatoizi care determina o fata sunt mai lenesi dar o durata de viata mai lunga, spermatoizi care determina sexul masculin sunt mai rapizi dar o durata de viata mai scurta, deci daca faci sex inainte de ovulatie sunt sanse sa ai fata, daca faci in prima zi de ovulatie sunt sanse sa fie baiat, asta nu-i ceva exact

| relian a răspuns:

Sexul unui fat depinde de barbat, adica ce spermatozoid fecundeaza ovlulul. Spermatozoizii is X si Y deci daca unu Y este mai rapid si cistiga va iesi baiat, daca nu te-ai scos cu o fata.Referitor la hormoni, toti oamenii au hormoni, acum depinde la ce hormoni faci tu referire.Cred ca te referi la testosteron si estrogen, mai sunt si altii atit la femei cit si la barbati dar acestia doi is mai importanti in ce priveste sexul.La barbt predomina testosteronu, dar are si estrogen in procent mic, iar la femei predomina estrogenu dar au un procent mic de testosteron.La batrinete la femei creste procentul de testosteron, asa a vrut natura sa o ajute sa devina mai puternica nitel sa se poata ajuta in caz de ramane singura asta zic eu, dar natura nu stia ca omu se ajuta unu pe altul, deci creste testosteronu la femei, daca ai obsv la femeile batrine le creste si par pe fata putin dar creste, asta e cauza.Sint si femei tinere care au aspect mai barbatesc, la alea testosteronul este in procent ceva mai ridicat decat normal.Dar chestiile astea le poti afla daca cauti pe net, gasesti destule explicatii, mai ales in engleza.

| cristimihailov a răspuns:

Exista cateva studii care arata o corelatie intre alimentatia mamei si sexul fatului.

Ar trebui sa poti sa le cauti pe net.

| CuriousStuff a răspuns:

Femeile au si hormoni de barbati si barbatii au si hormoni de femei. Toate au si toti avem. Daca lipsesc te alegi cu niste boli urate de tot.
Sexul copilului e dat de alti factori, aveam un profesor in facultate care zicea ca daca colegele mele vor un anumit sex al copilului (cand o sa faca) sa mearga la el... Daca esti interesat/a va pot pune in contact. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CuriousStuff):

Destept profesorul ăla al tau, unde l ai găsit.