| Twister09 a întrebat:

Credeti ca toti isi gasesc perechea? (sufletul pereche ).

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca la 30 - 35 isi gaseste unu perechea ma arunc in acid sulfuric, varsta ideala pentru a prinde ocazia e intre 20 - 22 cel mult apoi pe la 23 sau 22 un copil. Altfel nu e viata, la cate scarbe si degenerati avem printre noi nu recomand sa speri la jumatati, doar daca te impaci cu ideea sa te lovesti de multe dezamagiri

Bula
| Bula a răspuns:

Este doar o iluzie. Numarul divorturilor indica contrariul.
De fapt, atat femeile, cat si barbati cauta ca, cate 7 caracteristici de baza sa corespunda idealurilor lor. Acesta conduce la un rezultat estimativ: pereche perfecta exista (matematic) doar cateva persoane in lume, pentru fiecare om.
Problema intervine mai tarziu, cand se schimba omul, dupa cativa ani de convietuire. Perechea ori va invata se se acomodeze, ori va divorta.

| Endoryus a răspuns (pentru Bula):

E bine ca cineva mai gandeste pe aici.

| Adry05 a răspuns:

într-un fel, dar nu înseamnă că dacă stai non-stop în casă, nu intri în contact cu nimeni și dacă totuși te abordează cineva nu zici mai mult de 2 cuvinte și totuși îți găsești dragostea, trebuie să ai și tu la rându tău niște calități care să vrea o persoană să fie și să rămână cu tine

| ania a răspuns:

Nu există suflete pereche, în sensul de 2 persoane care simt o atracție ierzistibilă, se înțeleg și fără cuvinte în toate privințele, dacă se găsesc nu vor mai fi atrase de nimeni altcineva toată viața și vor fi fericite împreună fără efort și la același nivel maxim al sentimentelor toată viața.
Mulți au avut împresia asta și peste un timp au fost dezamăgite, li s=au răcit sentimentele. le/au fost înșelate așteptările, au fost părăsite sau au simțit atracție față de altcineva și au plecat ele. Sentimentele oricărui om sunt schibătoare, de aceea e plină lumea de divorțuri.
Există pentru fierecare un anumit gen de persoană de care se simte atras, dar depinde de fiecare să creadă adevărul despre sine și anume că e capabil și e bine, e planul Creatorului, ca după ce ai ales pe cineva, să fii dedicat o viață întreagă, să cauți să aduci bucurie persoanei pe care ai ales=o, să nu dai curs altor atracții.Îmi place cum zice un autor/Dragoste înseamnă să rămâi lângă cuvântul pe care ți l=ai dat.
Pornind de la atracția pe care o simți, plus alegerea de afi fidel și de a construi o relație puternică pe viațăse ajunge ca persoanele să devină suflete pereche.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"...e planul Creatorului, ca după ce ai ales pe cineva, să fii dedicat o viață întreagă, să cauți să aduci bucurie persoanei pe care ai ales=o, să nu dai curs altor atracții"

In situatia asta, toata vrajeala e de fapt "sarcina de serviciu" de fapt. Adica iti convine sau nu, trebuie sa continui pentru ca altfel esti ejectat de "Creatorul" ala, ce naiba o fi el, nici nu conteaza. Intr-adevar, mimarea fericirii conjugale e prezenta frecvent in familiile credincioase. Si fatalismul...

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Mai bine fatalist, decât dezamăgit și singur pentru că ți/ai luat prea în serios fluctuațiile sentimentale.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

De ce faci supozitii nefondate? Ce legatura are una cu alta? Hai sa fim seriosi, daca intre 15 si 35 de ani, de exemplu, ai 5, 10, sau 20 de parteneri nu inseamna ca vei ramane singur sau esti dezamagit. Ba dimpotriva, daca te hotarasti sa alegi pe cineva, macar stii ce vrei si ce trebuie sa faci pentru a obtine.

| ania a răspuns:

Sufletul pereche la care visează fiecare adică o persoană care să te fascineze permanent, să te iubească cu intenaitate maximă, nefluctuantă, să te înțeleagă perfect, să te ierte și să te iubească și atunci când greșești, să stimuleze cel mai bun potențial al tău e numai Dumnezeu, doar EL e capabil să iubească așa. Dorința aceasta a pus=o El în noi și până nu îl întâlnim, chiar dacă pe anumite pareioade, poate ani, avem impresia că iubim așa sau cineva ne iubește așa, suntem dejamăgiți. Noi toți suntem ființe imperfecte, cu egoism, superficialitate, fluctuații sentimentale, răbdare, bunătate limitate, nu suntem buni de a fi suflet pereche, doar Dumnezeu știe cu adevărat să iubească așa.

| IsabelaIssa a răspuns:

Cum suntem aici pentru a trăi diverse experiențe, nu toate sufletele au de experimentat asta, căci dacă în viețile anterioare au trăit experiența sufletului pereche, acum au experiențe noi de trăit.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, toti isi gasesc perechea la un moment dat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Sunt destui care au imbatranit singuri, ori au si murit.

| SilentRain a răspuns:

E rahat, nu exista nici un suflet pereche
Unii mor siguri si unii se suporta până lz bătrânețe

| OldSoul a răspuns:

Nu.
La unii se intampla exact invers.
Sufletul pereche ii gaseste pe ei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu toti oamenii sunt meniti de la Dumnezeu sa aiba o viata obisnuita.

| Apokales a răspuns:

Clar nu.

| FreddieM a răspuns:

Pana la urma, da, toti o gasesc.

| SoareDaniel a răspuns (pentru FreddieM):

In pungile de pufuleti, alea cu surprize laughing) sau mai simplu pentru unii a-si gasi perechea e echivalent cu a juca toata viata la loto

| FreddieM a răspuns:

Mai oameni buni, pun pariu ca toti care au raspuns pana acum sunt persoane single. Daca nu v-ati gasit inca partenerul potrivit, ce va retine sa va opriti din cautat? Doar nu o sa muriti holtei sau fete batrane, ce naiba?
Sunteti niste copii inca, e si normal sa nu aveti habar ce e aia partenerul\a ideala, dar imi joc onoarea ca o veti gasi si voi. Si daca nu din prima incercare, nu-i nimic, undeva exista si cea potrivita care asteapta. Banuiesc ca nu vreti sa muriti solitari ingropati in propriul egoism.

Pace si vremuri mai bune

| Endoryus a răspuns:

Prostii pentru oameni limitati.

| alexalx1234 a răspuns:

Nu exista si nici nu va exista. Nici macar iubirea nu exista. Unor oameni le este scris sa ramana singuri toata viata si asa raman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu-si găsește, doar crede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa zicem ca nu sa speram ca da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU toti. Este o diferenta intre suflete pereche si intre persoane care doar stau impreuna. Putine relatii sunt cu adevarat pline de iubire. Multe se umfla precum o gogoasa si se dezumfla la fel de repede. Putine relatii duc la fericire. Multi vor doar sa nu fie singuri si iau pe primul care le iasa in cale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU nu si nu

| Jus7t a răspuns:

Nu, doar norocoșii.

| Emazio a răspuns:

Nu exista suflet pereche, dar o pereche cu care sa te potrivesti poti sa iti gasesti doar daca esti o persoana deschisa, si pregatita sa faca compromisuri. Poti sa te potrivesti cu nenumarate persoane, tine de parteneri daca sunt dispusi sa si construiasca un cuplu reusit.

| Nimeni10 a răspuns:

Povesti de adormit copii, majoritatea fetelor cauta baieti cu putere financiara buna sau badboy, in general cei blanzi sunt singuri

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Da toti isi gasesc sufletul pereche la un moment dat exceptie fac numai persoanele care vor sa fie singure. Unii isi intalnesc sufletul pereche din prima in timp ce altii isi gasesc sufletul pereche dupa anumite deceptii dar tot si-l gasesc la un moment dat atata timp cat nu si-au pierdut vointa si privesc cu optimism spre viitor.

| SoareDaniel a răspuns:

Un NU foarte mare din pacate, astea-s povesti de adormit de copii. Ca sa iti gasesti asa zisul ''suflet pereche'', trebuie sa te folosesti de ce iti ofera viata mai ales in perioada copilarie - scoala - facultate de orice oportunitate ti se iveste, dar bineinteles ca de asa ceva nu au parte toti. Eu am mai citit pe undeva si tind sa dau dreptate 100% faptul ca inca de mic de la generala tu ca si copil esti pus sau impartit mai bine zis in doua categorii - cea a uratilor si cea frumosilor, chiar de catre profesori sau mai simplu de grup, sau mai bine zis bisericute ( am avut si eu parte de asa ceva in liceu ), ma refer la acel grup plin de viata, social in care ce sa vezi nu esti agreat ca nu arati ca ei ( n-are ce sa fie mai frumos decat sa nu fi chemat la un majorat de exemplu - am patit-o ). Astfel ca, daca duci de mic povara asta, se accentueaza de la an la an, observi apoi ca nici in facultate nu esti acceptat ca persoana in randul oamenilor sociabili si tot asa, pana te trezesti ca ''sufletul tau pereche'' nu mai apare si te intrebi ce mama dreacu se intampla cu tine de unde atata ghinion, ca nu ai omorat pe nimeni. Ce poate fi mai grav in asta, cu timpul o sa te inchizi si mai mult in tine si iti va fi mult mai greu sa socializezi cu persoanele si te uiti cum trece viata pe langa tine.

| BilaRomânească a răspuns:

Nu există două persoane identice pe această planetă deci nu există suflet pereche. e doar un mit care din păcate nu este real

| kevin9 a răspuns:

Da, trebuie sa o si cauti si sa te bagi si in seama