| AadRyYaNn a întrebat:

Cum a-mi fac parintii sa-mi cumpere telefon?

Răspuns Câştigător
| Iku a răspuns:

Heey.
Cred ca eu sunt in masura sa iti raspund la aceasta intrebare pentru ca si eu incerc sa imi fac parintii sa imi ia telefon, am incercat o groaza de solutii, si da ...cred ca a mers devil.
Deci :
1. Fii cuminte... (doar pana iti ia telefonul ) laughing
Pai, ce sa zicem... raspunde-le frumos, arata ca ai respect fara de ei si pana la urma... FII CUMINTEEEElaughing

2. Enerveaza-i!
Pai... incearca sa aduci mereu in discutie acest subiect, mi se pare cea mai buna cale a vorbi cu ei despre asta.

3. Fa-le pe plac.
Incearca sa le faci pe plac si sa faci ...cam ce vor ei, asta pana iti iau telefon.

4. Fa totul ca si cum iti dai silinta.
Pai... prefa-te ca fa ceva teme de vacanta, fii constiincios.

5. Arata-le ca iti pasa.
Arata-le ca iti pasa.Ca tu chiar iti doresti asta.

6. Nu cheltui chiar asa multi bani pana iti iau telefonul dorit.
Stiu ca nu te poti abtine, dar trebuie.

Baftaaa! Sper sa iti ia telefon, cum sper si eu sa imi ia. laughing. Have a great day!

12 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Poate ca momentan ei nu au bani destui pentru a-ti satisface tie mofturile.
E chiar necesar sa ai acel telefon? Sau e un moft?
Roaga-te de ei, fii respectuos cu ei, fa-ti curat singur in camera, du gunoiul, ajuta-i pe parinti atunci cand au nevoie de ajutor si tu ii poti ajuta (lucruri simple ).

| danay72 a răspuns:

Adu-le argumente pentru care iti doresti un telefon, dar asculta si motivele lor pentru care nu iti cumpara.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile despre cum sa te intelegi cu parintii.Succes!

| FatUglyVirgin a răspuns:

Inveti lb romana.

| MrAnonym a răspuns:

Vorbeste cu ei. Spune-i ca nu ai telefon.

| Flory1243 a răspuns:

Eu m-am tinut de capul lor sa-mi cumpere si mi-a cumparat dar nu-i presa nici tu.Probabil au multe cheltuieli acum si de aceea nu-ti iau.Ai sa vezi ca nici nu o sa te astepti tu cand o sa-ti cumpere.

| Ella192 a răspuns:

Trebuie sa il meriti (note bune, sa ai un comportament cuminte, sa ii respecti, sa ii ajuti cind au nevoie de ceva)! happy

| ionandreea97 a răspuns:

Fi intelegator si arata-le ca-l meriti. Adica nu trebuie sa para ca tu inveti sau faci ce te pun e sa faci doar pentru telefon, ci pur si simplu pentru ca stii ca ce spun ei e bine. Bate-le din cand in cand cate un apropo ca sa inteleaga ca tu iti doresti unul.

| Ciuca_Florin_Mihai_1998 a răspuns:

Simplu. scapa de telefonul vechi. daca nici asa nu merge incearca sa te pui cat mai bine cu ei...

| Alexandra2220 a răspuns:

Pai trebuie sa fii cuminte si sa ai note bune ca sa iti cumpere telefon...si daca faci chestiile astea nu mai ramane decat sa-i bati la cap toata ziuaa. Bafta!

| Deeandreea1234 a răspuns:

Trebuie sa faci tot ce vor ei sa faci sa i lingusesti sa....sai faci sa creada in tine ca poti sa tii un telefon in siguranta.

| yoopek a răspuns:

Trebuie sa le zici ca chiar ai avea nevoie de acel telefon si ca daca o sa il primesti o sa poti comunica cu ei.

| Spulber_Vlad_1999 a răspuns:

Trebuie sa-i faci fericiti, si sa-i prinzi intr-un moment farte bun ca sa fie linistiti iar dupa ii rogi frumos in acest fel:te rog ia-mi si mie un telefon bunicel ca toti copii au numai eu sunt prostul lor ca n-am te rog ia-mi unul am si eu nevoie sun copil mare! incearca si daca nu merge scuza-ma! SUCCES!