| 20pamy a întrebat:

Cum a-ti proceda, daca a-ti fi implicati intr-o relatie de ani de zile, iar partenera/ul va agreseaza fizic?

Răspuns Câştigător
| impossible93 a răspuns:

Aceasta este o problema sensibile pentru femeile intregului Mapamond insa in special pentru Romania... Din pacate numarul femilor agresate fizic de catre sotii lor este tot mai mare iar o mare parte din acestea nu iau nici o masura, de dragul copiilor dar cel mai des de frica!

Este o greseala imensa a unei femei, o lipsa de respect fata de propria persoana sa accepti aceasta situatie!
Dupa parerea mea violenta este cea mai josnica forma de manifestare a barbatului pe care cu siguranta nu trebuie sa o toleram!

21 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, oricat l-as iubi, nu m-as lasa calcata in picioare, am si eu demnitatea mea si nu cred ca as permite asa ceva, intr-o relatie nu se face asa ceva, unei persoane trebuie sa ii daruiesti iubire si sa respecti, nu sa fi violent, nu inteleg de ce atatia barbati, mai nou si femeihee hee, isi bat partenerii/le, daca esti cu cineva trebuie sa il iubesti nu sa il agresezi, atatia barbati isi agreseaza partenerele parca aluat-o razna lumea, pai si ele sunt tot oameni si nu inteleg cum poate sa se poarte asa, oricum indiferent de cum ar sta treburile, eu una nu as permite sa fiu agresata nici fizic dar nici psihic, am dreptul sa traiesc frumos si linistit si nu sunt eu gunoiul nimanui sau sac de box, daca ar da in mine as pune punct imendiat fara nicio discutie!

| Vizitiul a răspuns:

As agresa-o sexual...nu aveti idee cine face abdomen din impinslaughing... v-am salutathappy

| Delia a răspuns:

Din cauza asta am divortat, deci raspunsul e clar.Cred ca nici o femeie nu merita asa ceva si nici nu ar trebui sa stea pe ganduri, indiferent daca are copii sau nu.

| oz a răspuns:

Sunt "mascul"...si e cam greu. Dar daca as fi fost femeie...si sotu' m-ar agresa fizic, as divorta instantaneu. Dar... din pacate, in Romania, chiar nu sunt programe, care ar trebui sa sprijine astfel de actiuni, si cele mai multe ori... femeile abuzate, revin de unde au plecat.

| Orannginna a răspuns:

Demnitatea inainte de toate! L'as trimite de unde'a venit. happy

| angella1972 a răspuns:

Dragostea si violenta nu se pot impreuna. daca te iubeste, te respecta. daca te agreseaza, atunci sigur nu te mai iubeste, ci te tine sub o forma de sclavie des intalnita in romania, mai ales in cuplurile unde exista si copii, sau sotia este dependenta financiar de sot.parerea mea? as pleca fara sa ma uit in urma

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Normal ca m-as desparti de el.

| albastrel a răspuns:

Sincer mai mult ca sigur m-as despartii de el! nu accept violenta si infidelitatea intr-o relatie! dar daca il iubesc cu adevarat mai mult ca sigur l-as ierta (bineinteles daca se roage de mine muuulte zile, si daca simt ca este sincer) dar daca se mai intampla o singura data sa ridice palma la mine... pa si pusi! mai bine sufar o saptamana, o luna, un an decat o viata intreagawinking

| r8driver a răspuns:

Partenera s-a m-a agreseze fizicrolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

De Lorena Bobbitt si metoda ei ai auzit?

| ariana_5123 a răspuns:

Ne-am desparti in urmatoarele cel mult 5 minute pentru ca oricant ar fi dragostea de mare asa ceva nu as accepta. E mai greu inceputul, prima palma pentru ca urmatoarele vor veni negresit.Eu cred ca nu ar trebui sa ne lasam calcate in picioare.

| alex2009 a răspuns:

I-as da papucii

| roxana_9288 a răspuns:

M-as desparti fara dar si poate. singura frica e de Dumnezeu si nu as sta cu un animal langa mine cand viata e plina de oportunitati. as cauta ajutor, sau l'as reclama la politie!

| tremuriciiuliana a răspuns:

M-as desparti de el normal

| Demoiselle a răspuns:

Stiu ca e urat ce voi spunestraight face... dar... I`as rupe mufa!happyscuze

| lplostonyou a răspuns:

M-as despartii de el/ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cind astept o agresivitate din asta sa ne scoata din rutina...Adevarul este ca m-am priceput s-o scot odata din sarite si s-a apucat sa-mi dea palme dar nu-s'ce naiba avea ca dadea numai prin aer...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile din Romania nu prea au legi care sa fie de partea lor in asemenea cazuri.Sotii le maltrateaza si le ameninta ani in sir fara ca ele sa aiba curajul sa faca pasul decisiv si sa divorteze. Teama de "ceva mai rau", rudele care te invata sa ii mai dai o sansa (pentru copii, pentru anii petrecuti impreuna, etc), teama de singuratate si nu in ultimul rand, teama ca vei ramane o femeie fara aparare si vine nebunul si te omoara, sunt doar o parte din motivele pentru care o femeie iarta la nesfarsit.Este un subiect mult prea profund si am putea filozofa in jurul sau zile in sir, nu am rezolva nimic, noi nu avem legea in mana, solutia trebuie sa apara de undeva de sus.
Ca sa iti raspund la intrebare, iti spun ca divortez fara sa stau pe ganduri.Sunt om, am drept asupra vietii mele si nu ma atinge nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai a mea ma bateee.se urca pe mine si ma bateeeee.mama ce ma mai bate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa accepti asa ceva? are vreun drept? eu una sunt pacifista...si in gasca cu prietenii eu aplanez conflictele so... daca cineva ar incerca asa ceva...nu conteaza cati ani avem in spate dar eu il amenint cu despartirea daca isi mai iese din sarite.nici la a mei nu le permitlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nas suporta...mai ales ca nu are voie, dar pur si simplu nu m-a facut el sa dea in mine...asta e parerea mea. Iar daca ar ridica mana la mine, naj sta degeaba sa-si bata joc, i-as plati cu aceeasi moneda.