| anonim_4396 a întrebat:

Cum abordezi o persoana straina? Cum ajungi sa poti vorbi despre orice cu oricine?

Mi se intampla sa interactionez cu unii oameni si parca fac o arta din felul in care comunica, se pot lega de orice ca sa deschida noi subiecte, pe cand eu trebuie sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu o persoana ca sa avem un dialog profund sau cel putin animat. Imi vine greu sa initiez eu dialogul. Mi se intampla sa reflectez asupra unor intamplari sau vorbe atunci cand interactionez cu persoane care nu ma atrag incat sa ies din lumea mea sau pur si simplu numarul de participanti este suficient de mare incat sa nu fie necesar sa particip si eu la dialog, cu unele persoane sunt extrem de vorbareata si decurge totul natural, mai ales atunci cand este un numar mai redus de persoane.

Ce subiecte poti aborda cand contextul pare ca nu iti da prea multe alternative? Daca intalnesti o persoana in mall, supermarket sau parc si vrei sa o cunosti cum poti sa faci asta fara sa fii deplasata?

Fusesem la cumparaturi acum o saptamana jumate si dintr-o data m-am simtit privita de o persoana, m-am intors si am ramas ceva secunde bune mentinand contactul vizual, de la distanta, cu persoana respectiva. Asta s-a repetat de mai multe ori, el tot intorcandu-si capul de la raft ca sa ma priveasca in ochi si eu facand la fel. Ne-am mai intersectat de cateva ori privirile prin magazin si atat. As fi vrut sa il cunosc, sa zic ceva dar totul s-a sfarsit acolo. Nici nu stiu ce naiba puteam sa zic si sa nu para pueril. Nu stiu daca nu m-a abordat pentru ca a vazut ca eram cu o alta persoana la cumparaturi sau din alte considerente dar mi-ar fi placut sa fie mai mult. Poate ca o sa-l revad sau poate ca nu, dar in caz ca se intampla si prezinta interes cum naiba ar trebui sa procedez? De prisos sa mentionez ca mi-a ramas in minte.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

'Ai o scama!' =) ai o, nu-știu-ce... dar asta e mai potrivit pentru bărbați, nu pentru femei.
Dar na, evident ca poți începe o discuție începând cu o mica glumita. E mai interesata acea persoana sa te asculte daca ii spui ceva nou. Eu de exemplu când intru undeva salut si in romana si in maghiara, rolling on the floor tocmai ca sa sparg gheața. Evident, nu știu mai deloc maghiara, dar vreau sa par politicos. =)

Pentru ca salutam asa, am avut parte de discuții din care am mai putut învăța câte ceva.

In paranteză fie spus, ma gândisem sa particip la iumor si sa imi încep "discursul" asa, salutând in română si maghiara. Ma gândesc ca ar fi amuzant, ar rade. As gasi eu cateva glume, cat sa primesc măcar un like. =)

| wildthing a răspuns:

Abilitatea asta este de obicei innascuta; se poate si cultiva, dar nu vei fi niciodata la nivelul celui/celei care s-a nascut sa fie cuceritor/cuceritoare, care s-a nascut cu talentul de a comunica in orice situatie, mai ales daca e si o persoana educata in acest sens. Referitor la tipul pe care l-ai vazut in magazin, eu cred ca nu te-a abordat dintr-un cumul de factori: timiditate, lipsa de inspiratie si evident si faptul ca nu erai singura a contat mult. E riscant si sa-l abordezi tu, pentru ca nu stii niciodata peste cine dai, poate e vreun nebun sau mai stiu eu ce. In plus, daca esti tu cea care se duce la el, e foarte posibil sa te vada ca pe o tipa usuratica, ceva gen: "pai daca asta a venit la mine sa ma agate cu atata lejeritate, inseamna ca a mai facut-o si cu altii". Poate ai noroc si il reintalnesti si dupa o analiza similara celei pe care ai facut-o tu, reuseste el sa gaseasca inspiratia sa intre in vorba cu tine, eventual daca-i dai si tu o mana de ajutor; cum poti face asta? Cum ai mai facut-o, uitandu-te in ochii lui, si incercand sa zabovesti cat mai mult posibil prin preajma lui, indeajuns de mult incat sa reuseasca sa-si adune curajul si inspiratia. Daca nu, asta e; nu esti singura careia i-a ramas mintea la un asemenea moment si regreta ca nu a iesit ceva mai mult din situatia asta; si eu am o multime de astfel de regrete. happy

| JulyDreams a răspuns:

De ce trebuie sa iti pui atatea intrebari? Daca esti bine dispusa si ai chef de socializare, poti sa fii spontana si sa spui ce gandesti atunci pe loc. Eu incercam sa invat cum sa fac small talk si cum sa abordez persoane necunoscute. Ajunsesem sa imi fac lista pe mobil cu tehnici si replici. Complet inutil si penibil.

| Drimmero a răspuns:

Totul trebuie sa fie spontan, atat.