| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa conving o persoana sa se apuce de slabit si sa manance mai disciplinat? Exista spitale care se ocupa si de monitorizarea persoanelor cu obezitate sau trebuie sa mearga doar la nutritionist? Mananca excesiv si bineinteles ca nu ii scapa toate porcariile posibile. Are un surplus de 40 kg. Stiu ca motivatia ar trebui sa vina de la el dar nu face nimic in sensul asta. Nu vreau sa fiu nesimtita si sa il fac sa se simta prost. Cum ar trebui sa abordez problema?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu are motivație, trebuie umblat la motivație. Acolo te poate ajuta un psiholog. Mergeți împreună.

| doctorandus a răspuns:

Dacă nu vrea, nu vrea, n-ai ce-i face.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate suferă de vre- o boala care are ca simptom "mâncatul excesiv". Poate fi vorba de bulimie, diabet... Ar trebui sa consulte medicul de familie si acesta sa-l trimită la specialist.

| BilaRomânească a răspuns:

E iubitul tău?