| anonim_4396 a întrebat:

Cum ati fost educati si cum aveti de gand sa va educati copiii? Eu am fost intotdeauna foarte cuminte, asa ca niciodata nu a fost nevoie de violenta. Atunci cand voi avea copii, ii voi educa fara violenta, iar daca vreodata va trebui sa-i pedepsesc, voi alege ori statul la colt, interdictia la televizor, calculator, iesit afara.

Răspuns Câştigător
| adeana a răspuns:

Eu am mai primit bataie cand eram mica, pentru lucruri marunte (zic eu) si nici nu mai tin minte. In schimb, pedepsele cu interzicerea iesitului afara sau uitatul la televizor mi se pareau crunte happy
Si eu gandesc ca tine si sincer, sper sa am rabdarea necesara pentru a educa un copil asa cum trebuie, pentru a deveni un adult normal.

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Si eu mi-am educat copii fara violenta.

| Parintele a răspuns:

Fara stat la colt... e umilitor.

| Swabia a răspuns:

Si eu am primit bataie cand eram mica! laughing
Si ultima intercatie cu tata a fost cand aveam 15, mi-a dat o palma!
Eeh nu`i bai!
Se inatmpla si la case mai mari.

| carmi_6480 a răspuns:

Nu trebuie sa folosesti violenta pentru a educa un copil, totusi trebuie sa fim autoritari si sa le impunem anumite reguli, daca le incalca vor fi pedepsiti.Eu sigur o sa fiu mai indulgenta cu ei insa sotul meu nu o sa le treaca nimic cu vederea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici eu nu am fost educata cu violenta.ci mi s-au taiat din drepturi! La fel am sa educ si eu copiii mei cum ai spus si tu. e cel mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine nu m-au batut ai mei niciodata, si nici nu mi-au interzis ceva; dar faza este k si eu i-am ascultat de fiecare data...In schimb ma certau si asta ma exaspera-uneori ziceam ca mai bine mi-ar fi tras o palmuta.Totul tine de educatia pe care o primesti de la parinti; e bine ca copilul sa stie de frica parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am fost batuta cu nuiaua si cureaua, pe fundu gol!
fara violenta ii voi educa!

| ParinteKids a răspuns:

Time-Out este una dintre cele mai cunoscute tehnici de disciplinare a copiilor mici, dar totodata si una dintre cele mai gresit intelese si utilizate metode. http://www.kidspots.ro/......-ales-cum/