| Gigi777 a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui sa procedez? Fratii mei au fost invatati de mici cu telefoane si isi petrec tot timpul pe jocuri sau retele de socializare.Cand trebuie sa-si scrie tema, copiaza la matematica de pe brainly si la limba romana, toate eseurile le iau de pe internet. Bunica mea le face mura in gura temele si chiar ii indeamna sa copieze de pe internet.Eu nu sunt de acord cu acest lucru, caci eu consider ca nu invata nimic daca procedeaza asa si nu vor avea un viitor prea stralucit. Am incercat sa le confisc telefoanele si sa pun parola pe calculator, dar bunica si mama tipa la mine.Am vrut sa ii ajut la teme si sa -i pun sa faca temele singuri, dar nu vor.Am blocat conexiunea la site-ul brainly, dar nu a functionat. Ce este de facut? Sa renunt si sa-i las in plata Domnului? Nici nu vreau sa mai povestesc despre familia mea. Cand vreau sa le explic aceasta situatie, nu ma asculta si tipa la mine.

Răspuns Câştigător
| Ana7807820 a răspuns:

Mai indicat este sa ii lasi sa isi continue treaba in modul lor, pana cand se vor trezi la realitate. Sunt aparati de parintii si de bunicii tai, dupa cum ne-ai spus. Nu ai cum sa fii sever cu ei fara sa fii mustrat, deci stai cuminte in banca ta. E viata lor pana la urma, asa ca lasa-i! Conteaza sa fii tu sanatos si ei sa fie influentati de niste golanasi de pe Internet, sau cum spune mama "sa fie folositi de straini" happy happy

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt neapărat doar ei de vină, ci școala. Așa spunea un pastor adventist, Victor mi se pare, pe Internet. Școala noastră e grecească. Dacă înveți Iliada și Odiseea pe de rost, se consideră că ești învățat. Sau să iei de pe Internet eseul să îl copii și apoi să îl inveți pe de rost pentru bac. Mai zice el că școala și tradiția evreiască te învață să faci ceva. Asta în linii mari. Școala nu mai este adaptată cerințelor timpurilor moderne. Nu ai ce să faci ca să schimbi acest trend. Așa că nu ai cum să schimbi ce se întâmplă cu frații tăi mai mici.

| Emma30555 a răspuns:

Pai sunt frații tai, nu copiii tai deci nu are sens sa te implici asa mult. La școală posibil sa învețe din mers sau profesorii sa vadă daca au anumite lipsuri și le vor comunica părinților. E adevărat ca ar trebui folosita cu moderație tehnologia, telefoanele când e vorba de copii dar astea sunt vremurile și putini sunt echilibrati

| Bizon95 a răspuns:

Esti dus mama
esti un dinozaur

am la dispozitie toate cunostiintele din lume, dar tot trebuie sa le invat papagaliceste, ca asa vrei tu

iar din pacate, invatamantul de rahat romanesc e de acord cu tine, asa ca la teze si examene or sa dea kix fratii tai

insa in viata NU trebuie sa ai cunostinte, ci sa stii unde sa le gasesti, motivul e ca NICIODATA NU POTI SA INVETI ATAT DE MULTE

iar in alta ordine de idei, in scoala se invata MUUUUULT PREA MULT RAHAT ABSOLUT NEFOLOSITOR

hai sa iti dau un exemplu: cu ce ma ajuta pe mine in viata, sa stiu ca exista organisme unicelulare care se numesc "amoeba" sau "dicotiledonate totale stangi"?!?
ca sunt unii care se fac biologi, ok, DAR CATI DINTRE ELEVI SE FAC BIOLOGI?!? numeri pe degetele de la o mana fiecare generatie, asa ca NU II INVETI PE TOTI ELEVII ASA O IMEPTIE, care e ABSOLUT NEFOLOSITOARE

| Gigi777 explică (pentru Bizon95):

Fiecare lucru este folositor in domeniul sau. De exemplu, ai nevoie de matematica si fizica daca esti vreun inventator si vrei sa construiesti o noua inventie. Chimia te invata despre substantele din jurul nostru. Biologia te invata despre lumea vie si te fereste de boli.
Consider ca temele pentru acasa sunt foarte importante in aprofundarea materiei. Daca faci multe probleme la matematica si la fizica inveti formulele,,, mecanismul" de rezolvare a problemelor.Prin eseurile pe care le faci la limba si literatura romana iti dezvolti modul de gandire critica si daca citesti iti dezvolti vocabularul care te ajuta cand tii un discurs sau cand vorbesti cu cineva. Daca copiezi un material facut de altcineva este furt si nu gandesti acea compunere.
Aceste lucruri te ajuta sa te descurci in viata, sa-ti castigi un loc de munca, sa intocmesti o familie.
Eu nu le cer fratilor mei sa mearga la olimpiade si sa stie toata materia, ci doar minimul de cunostinte necesar pentru a ajunge de la evaluare nationala la un liceu bun, unde va lua examenul de bacalureat deoarece iti cere la un loc de munca sa ai minim 8 clase sau diploma de bacalureat.Nicaieri nu prea te angajeaza fara bacalaureat.
Asadar, cartea este deosebit de importanta in viata si iti recomand sa savurezi niste delicioase probleme de matematica din manualul tau si sa citesti o carte. Operele pe care le faci in liceu, poate nu sunt pe placul tuturor si unele foarte lungi, dar au un mesaj foarte frumos.Mie unul mi-a placut extrem de mult,, Moara cu noroc"de Ioan Slavici si ti-o recomand cu caldura, dragul meu.

| Bizon95 a răspuns (pentru Gigi777):

"Fiecare lucru este folositor in domeniul sau."
m-ai pierdut, DE TOT!
nu ai inteles DELOC ce am spus eu, dar te bagi cu o chestie care nu are nici o legatura, si anume:

sa ai cunostinte generale, CHIAR AVANSATE despre materii in general, NU ZIC NU, dar sa ai cunostinte ABSOLUT EXPLICITE DESPRE SPECIALIZARI AVANSATE... ATUNCI ASTA E O ABERATIE... CRETINA, iar invatamantul din rrrominica E PLIN DE ABERATII CRETINE!

inca odata, punctul meu e demonstrat ABSOLUT de faptul ca numeri pe degetele de la o mana cati biologi ies per generatie, moment in care aia o sa invete pana la capat (evident) dar pentru restul e o ABERATIE CRETINA SA II INCARCI... ****DEGEABA****

iar aruncand o privire peste restul raspunsului tau, ma bucur ca ti-a placut tie in mod deosebit, poate o sa ajungi savant in domeniul ala, dar faptul ca tu personal ai un fetish, nu scuza nici ca nu ai inteles ideea, nici ABERATIILE CRETINE DE CARE E PLIN INVATAMANTUL DIN RRRROMINICA... imi pare rau!

iar ca sa iti bag ultimul cui in cosciugul ideii tale, in state, se face o materie pe care orice amarat mediocru poate lua nota de trecere la sfarsit la SAT (echivalentul bacalaureatului) insa cand un profesor constata ca un elev are un talent deosebit intr-un anumit domeniu, il lasa mult mai moale cu restul si il baga la cursuri avansate in domeniul ala, si se merge pana in panzele albe (Universitate terminata la 14 ani), daca intr-adevar ai talent la matematica, in state ai fi ajuns departe, departe, DEPARTE, nu ca in rrrrominica, unde ne doare in kur, avem materia si scoala batute in cuie, asa ca hai sictir ca ai talent, in cel mai bun caz te folosim ca sa ridicam reputatia unor profesori care cica, ca ei sunt cei care merita laude ca tu iei note mari la olimpiada angry

PS, stiu ca ai incercat sa indulcesti pastila, insa sa pui "dragul meu" dupa ce sustii o aberatie cretina a invatamantului romanesc, ESTE O INSULTA SERIOASA, ma tratezi ca si cum as fi un copil retardat, care trebuie luat cu lugu-lugu, ca sa nu se supere, de data asta consider ca ai avut intentii bune, dar, data viitoare, s-ar putea sa nu mai fiu asa politicos!

| Ana7807820 a răspuns (pentru Bizon95):

Persoana asta doar incearca sa isi convinga fratii sa invete, nu sa inceapa o cearta despre politica.
Ca doar nu Internetul sau profesorul meditator le va face testele, tezele si examenele.

| Gigi777 explică (pentru Bizon95):

Imi cer scuze ca te-am tratat cu,, dragul meu", dar tot nu voi fi de acord cu tine.

Eu cred ca ar trebui sa avem cunostine avansate despre toate materiile pe perioada gimnaziului si a liceului pentru ca exista posibilitatea sa ne razgandim, sa nu mai optam pentru profesia de biolog, de exemplu si sa mergem pe informatica sau sa devenim muzicieni sau pictori. Cred ca aceasta perioada este o perioada in care ajungem sa ne cunoastem personalitatea, ce dorim noi sa ajungem si nu suntem hotarati. Suntem intr-o perioada de explorare a diferitelor arii oferite de invatamant si aflam ce ne place.La facultate sunt necesare cunostinte avansate intr-un anumit domeniu, bine destul de avansate incat sa promovam un examen de admitere si dupa aceea invatam cunostinte si mai avansate.De ce? Avem nevoie de cunostinte avansate pentru a sti ce trebuie sa facem cand ne angajam la o profesie.

Probabil ai dreptate cu faptul ca in strainatate sistemul de invatamant este mai bun, dar presupun ca este si scump sa ajung sa studiezi la Oxford sau, stiu eu, la vreo universitate din Viena sau poate sunt burse cu care poti ajunge acolo, nu stiu. Poate intr-adevar sistemul de invatamant e mai bun in strainatate, dar nu este aceeasi materie predata ca si in Romania? Unii poate nu isi permit sa mearga in strainatate sa studieze si in Romania se poate studia la fel de bine ca si in strainatate, mai greu, dar se poate.

Evident ca profesorii isi ridica reputatia daca te ajuta sa inveti intr-un anumit domeniu si ajungi la nationala.Din acest motiv exista profesori. Ca sa te invete.Sunt unii profesori care incearca din rasputeri sa te invete teorema lui Pitagora si tu te joci pe telefon si iti bati joc de ei in loc sa fii atent la lectie.Consider ca elevii sunt prea liberi dupa caderea revolutiei, desi nu sunt de acord nici cu violenta, dar hai sa nu intram prea mult in detalii.De ce avem nevoie de teorema lui Pitagora? Pai poate sunt unii care vor sa devina arhitecti si trebuie sa afle o latura a unei case pe care o proiecteaza.Dar poate ceilalti care nu vor sa devina arhitecti se duc pe un profil vocational si peste cativa ani se razgandesc si vor sa se duca pe arhitectura. Desigur, sunt si unii care nu-si bat capul cu elevii, sunt nesimtiti si care nu merita laude.Si sa stii ca in cazul in care ajungi sa iei un premiu la nationala la vreo materie, poti intra gratuit la o facultate.

Presupun ca exista tari in care nu este sistem de educatie, de exemplu majoritatea tarilor din Africa unde este predominata saracia sau daca este existent un sistem,nu este unul foarte bun si nu cred ca isi permit sa plece in strainatate si nici in Romania, presupun doar.

As dori sa-ti citesc opinia despre aceasta tehnologie care este introdusa copiilor la o varsta asa de frageda de catre unii parinti si efectul ei asupra lor pentru ca mie imi plac discutiile de acest gen si am mentionat in intrebare ca ei, fratii mei mai mici, copiaza de pe internet eseurile si problemele la matematica in loc sa le gandeasca, sa-si dezvolte vocabularul si modul de gandire critica si nu ai spus nimic despre acest lucru, despre tehnologie

Eu cred ca aceasta tehnologie ne domina pe noi si nu viceversa, ne transforma in zombi, ne umple creierul cu diferite prostii.
Desigur are si o parte buna tehnologia, caci putem cauta pe internet diferite lucruri interesante si putem socializa cu persoane departate, dar socializarea adevarata este cea fata in fata cu persoana receptoare.

Uite, iti recomand un joc, daca esti pasionat de jocuri, care dureaza 5 minute in browser,, We become what we behold" care contureaza ideea ca tehnologia ne domina, bine, mai putin. De fapt contureaza efectele negative ale massmediei.

Scuze daca te-am suparat cu ceva, dar acesta este punctul meu de vedere.De asemenea, m-am gandit sa nu mai fiu sever cu ei si sa-i las sa faca ce vor cu viata lor.Pana la urma exista si scoala profesionala.Sa ai o zi frumoasa!

| Bizon95 a răspuns (pentru Gigi777):

Scrii o polologhie lunga, lunga
DAR IGNORI ABSOLUT TOTAL CE AM SPUS EU

NU am spus sa NU ai cunostinte generale, dar TU BATI CAMPII cu asta din cauza rastalmacesti ce am spus eu!

eu am spus: cunostinte generale, DA,

DAR cunostinte explicite SI AVANSATE si mai rau, in domenii cu care nu vei avea nici o treaba toata viata... ASTA ***NU***!

deci continua sa crezi ce vrei si sa ignori ce spune altcineva dupa care sa vii cu "argumente" ca doar tu stii mai bine

| Andra9pk a răspuns:

Poate si tu ai fi facut la fel cand erai de varsta lor... lucrurile s-au schimbat, au evoluat..nimeni nu isi mai bate capul sa scrie un eseu daca il poate copia de pe net...multi copii recurg la asta fiindca le reduce timpul de facut teme. stii cum e ca si copil dupa 6 ore de scoala nu iti mai arde sa pierzi si acasa cateva ore pentru teme, incerci sa scapi mai repede.