| Andreeaa20 a întrebat:

Cum e să fi căsătorit? Sau atunci când ai copii? E complicat sau nu?

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cineva asemana casatoria cu asediul unei cetati. Cei dinauntru vor sa iasa afara, cei de afara vor sa intre inauntru. Si, in mare, e cam adevarat.

| mgtow a răspuns:

Putin mai greu pentru ca sant mai multe sarcini de indeplinit. Mai usor e sa stai cu cineva pentru sex si intelegere sau singur cand nu sant sacrificii de facut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, mâncare, haine, educație. Nu e simplu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde de fiecare cum vrea sa priveasca lucrurile.
Odata cineva cu vreo 10 ani mai mare ca mine mi-a spus ca "cel mai frumos lucru este sa cresti odata cu copilul tau si sa va vedeti amandoi cum evoluati". Asta in ceea ce priveste copilul. Deci pentru unii este frumos, pentru altii este chinuitor si cel mai rau lucru este ca nu constientizeaza asta.

Dar aceste lucruri ar trebui sa aduca bucurie, facute la momentul potrivit.

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt căsătorită si nu am copii, dar am o relație stabilă de câțiva ani si pot sa zic ca e super ok.
Într-adevăr, sa ai copii este destul de dificil din punctul meu de vedere, atat financiar cat si a timpului si a stresului etc.Dar cred ca aici e vorba si de persoana langa care alegi sa iti trăiești viata, conteaza mult înțelegerea si comunicarea intre doi parteneri.

| Sofer a răspuns:

Nu e simplu și nici ușor. Nici nu m-aș gândi la asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai spune că e ușor din moment ce toată lumea o face, dar nu laughing viața-i grea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Intrebarea buna ar fi asta: Cum e sa fi mort in adevaratul sens al cuvantului pentru ca nici un om nu este nemuritor?

| Werrich a răspuns:

Căsătoria este complicata. Nu mai zic de copii, eu am doua pisici și mâncarea e scumpa.

| zilog a răspuns:

Nastere 2000 euro
botez 2000 euro
femeie snoaba mai baga 3 copii fara voia ta ea ii face

macare pe zi pentru ca ea nu mai poate merge la munca pentru ca a facut copii sa se dea mare la tot neamul ei

vine neamul tau si al ei si iti scoate ochii ca ti-a placut sa dai din fund

acum teci la munca

acum nu iti mai permiti sa mai mergi la vreun fel de scoala sa mai inveti si tu ceva ca sa prestezi job-uri mult mai calificate ci trebuie sa munesti ca salahorul sa dai afara rahatul de porci la ferma chiar daca tu te doreai inginer nu ai cand sa mai stai sa aplici cv-uri si nu iti mai permiti sa pleci de la ranit la porci sau ce ai gasit tu de munca

pentru ca niciodata nu ai atat de multi bani cat sa aveti din ce sa traiti o luna de zile pana cand vine salariul de la urmatorul job

asa ca ramai angajat la porci chiar daca tu ai diplome scoloi pentru ca nu ai cand sa mai iti permiti luxul sa mai mergi la interviuri

Acum nu iti mai permiti sa iti cumperi tu un laptop noi sau sa iti bati joc de niste bani sa ii dai pe o bucata de ram sau sa mergi la mare sau ceva
pentru ca copii necesita si o bona
pentru ca bina trebuie plastita

pentru ca se imbolnavesc copii se accidenteaza tot timpul vei avea unul in service
ba se arde ba se frige ba da diaria tusea ceva peste el cand peste unul cand peste altul

trebuie incaltari hainute
te baga aia la intretinere la bloc
trebuie sa platesti itnretinrea

apoi trebuie sa ii DAI LA CRESA
TREBUIE SA II DAI LA GRADINTA
TREBUIE SA O DAI PE CEA MAI MARE LA SCOALA
acum ai de platit cresa pentru cel mai mic
gradinita pentru cea mijlocie
si scoala pentru cea mai mare
macar mancarea pentru grupa zero

acum trebuie sa scoti bani pentu cursuri de inot
pian
si balet

aproape in fiecare zi
pian
inot balet

si sotia cere bani pentru mancare
o sa manance astia toti de 100 euro / zi de zici ca nu a existat

si sotia nu o sa mai faca mancare pentru ca tomai pentru asta a facut copii ca sa se dea mari cu ei si sa te santajeze constranga amenite

si tot timpul cand vei vrea sa schimbi ceva o sa iti scoata ochii
sau o sa strige de nebuna pentru ca asa o invata masa si alte femeiu

sariti oameni buni bate copii

si nici s e x nu o sa mai faceti pentru ca ea o sa iti spuna ca dar s-a folosit de tine

si ca nu te-a iubit niciodata

si ca ea si-a atins scopurile
ca barbatii sunt buni doar de prasila

apoi o sa isi gasesca un amant
si o sa vrea sa te dea afara din csa
dar sa platesti pensie alimentara

si sotia ta pleaca cu amantul mai face si cu ala inca un copil dar pe numele tau ca tu esti insurat cu ea

si gata acum scoate bani pentru toti

SI TU AI PLECA
DAR DIN GRESEALA TE-AI INDRAGOST DE COPII
AI INCEPUT SA TII LA UNII DINTRE EI si ei tin la tine

si ti-se rupe inima sa pleci si sa titi bagi piciorul

asa ca accepti sa fii sclav si sa cresti 2 copii facuti cu tine si 2 facuti cu alti 2 barbati

si muncesit ca prostul te jerfesti si cand copii ajung sa aiba 18 ani ea le baga in cap ca este casa prea mica sa te dea afara
si pentru ca ea a stat cu ei cel mai mult si tu mai mult la munca ca sa le aduci detoate sa nu le lipseasca nimic ei coalizeaza cu masa

si te dau afara din casa cumparata de tine
pe motiv ca nu mai e loc si de tine

si incep copii sa iti spuna sa mori o data
sau sa pleci sa mori
sau sa pleci sa nu te mai intorci pentru ca asa le baga masa in cap

sai cam asta e viata
pleci te iei de bautura
nu ai mai facut ceva cu o femeie de 7 ani
gasesti pana la urma una te duci la ia
iei sifilis
nu se mai trateaza in combinatie cu reomatizmul

sa mai muncesti de si tu esti inginer nu stiii si nu mai ai scule nu mai ai piese si nu mai poti pentru ca ai tot muncit alte lucruri in ultimii ani sa aduci mancare acasa la copii

si stai pe strazi mai te milogesti de una sa mai stai pe la ea
te duci la mama ta iei tenia
acum ai si tenia si sifilis si reumatism
nici dinti in gura nu mai ai
si mana iti tremura de la reumatism nu ti-se mai inchide bine un vas de sange la inima
te duci la copii sa semneze pentru tine sa te pot opera la inima
ei fac p i p i pe tine ca asa ii invata masa
dupa care te duci pana la urma iti pune o valva de metal la iunima

si ti-se sparge un vas de sange la creier
ajungi la spital la Galati unde te pune sa cumperi toate lucrurile pentru ca ei nici macar tifon nu au

copii nu se implica nu te cauta
ai nevoie de un elicopter sa te duca la Bucuresti la operatie pe creier
copii nici nu vor sa auda nici macar sa iti dea semnatura sa poata sa te opereze pe creier
si din acest motiv mai se sparge un vas de sange la creier
si ramai paralizat copii nu vor sa auda nici macr de imormantare
si iti explica ca daca nu ti-ai facut singur pomana ei nici macar o lumanare nu o sa aprinda pentru tine
si gata mori cu 4 copii
strain si singur la sute de km de ei
si nici macar nu vin sa te ridice de la morga

| Furnicuta000 a răspuns (pentru zilog):

Ia uite cine are experienta

| Iluzionistul69 a răspuns (pentru zilog):

Cam ai dreptate, asta-i viata reala in tara asta de "****"... daca te casatoresti!

| AliGab a răspuns:

Va fi o perioada de acomodare in care va trebui sa renunti la tine si la aproape tot cu ce erai obisnuita si sa imparti totul, sa spui totul, sa ceri parerea sotului si sa iei decizii cu el.
Cand sunt copii la mijloc este cel mai greu, pentru ca trebuie sa gasesti calea perfecta pentru tine de a fi sotie pentru sotul tau, mama pentru copilul tau, femeie pentru casa (curatenie, mancare etc.) si, pe langa toate astea, sa gasesti timp si pentru tine de a te ingriji, face lucruri marunte care iti plac

| Unsfatbun a răspuns:

In primul rând, înainte de a face acest pas, trebuie să deschidem ochii, să cunoaștem bine persoana pe care o alegem pentru tot restul vieții.
Cu această persoană vom împărți absolut totul: obiecte, amintiri, momente unice, dar și momente despre care nu vrem să ne mai amintim.
Din ce ne relatează Biblia, Dumnezeu a creat bărbatul și femeia pentru a forma o pereche și a se înmulți.
Tatăl meu spunea: "femeia este stâlpul casei; dacă n-ai femeie gospodină, poți să aduci bani cu sacul, că tot nu dați înainte". Și cred că avea dreptate!

In cazul meu, la noi in casă, înainte de a se lua o decizie, ne consultăm, apoi valorăm care este cea mai bună variantă; deci suntem egali. Nu facem lucrurile de capul nostru fără a se cere părerea celuilalt. Nu mai trăim cu mentalitatea aia, gen "tu ești femeie, de ce trebuie să te bagi?"
In activitatea personală și profesională nu ne amestecăm.
In familie nu trebuie să existe violență de niciun fel, iar cuvintele, uneori spuse la supărare, sunt foarte dăunătoare.
De aceea, nu ne culcăm supărați, iar dacă unul își cere scuze, chiar dacă nu este vinovatul, celălalt "trebuie" să lase orgoliul deoparte. Așa ne-am înțeles încă de la bun început!
Pentru că cele mai frumoase cuvinte sunt faptele, iar lucrurile mărețe se fac prin gesturi mici!

Secretul succesului căsătoriei în care mă aflu: persoana potrivită, dialogul, respectul și răbdare; multă răbdare!

De aproape 2 ani, dragostea noastră s-a înmulțit: avem un pui de om!
Despre asta pot să-ți spun că este cel mai frumos cadou pe care l-am primit de la viață.
Nu sunt cretin să mă plâng că este greu să crești un copil, când, de exemplu, animalele ne dau atâtea exemple de devotament și sacrificii!
Părinții mei nu au apucat să mă vadă "părinte", iar acesta este singurul regret și sentiment ce mă apasă.
In concluzie: cum îți așterni, așa vei dormi!

| 7PotDouglah a răspuns:

Este greu și frumos. Merită.

| Cristian84 a răspuns:

Cu suisuri si coborasuri azi e bine maine nu cu copii e altceva

| Iluzionistul69 a răspuns:

Multe sacrificii si responsabilitati cere iti consuma timpul liber si bugetul, de aceea multi se despart/divorteaza dupa...

| aicaramba a răspuns:

Casatorit...e chiar ok, daca exista intelegere si linste, totul va fi bine. Sa fi parinte, sa ai copil/copii, cred ca este cel mai frumos sentiment, cea mai frumoasa poveste pe care o poti trai, sa-l vezi cum creste, cum te striga, cum face prostii... exista si momente dificile, suparati si greutati, dar parintii daca sunt uniti trec cu bine peste tot. Un copil e cel mai minunat cadou pe care il putem primii. Pentru asta ar trebui sa traim toti, sa ne bucuram se copii si de familie.