| anonimaalee29 a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa imi puna aparat dentar? Am dintii foarte urati si imi este rusine sa zambesc putin, fiindca lumea se sperie de dintii mei, iar asta evident ma ajuta sa imi pierd increderea in mine. Ei imi spun ca imi vor pune, dar ma rog de ei de la 13 ani, si acum am 17 ani, si ei tot nu au de gand sa imi puna, spunand ca este mult prea scump incat sa isi permita. Le-am sugerat sa faca un imprumut, si ei au inceput sa tipe la mine ca nu au bani si sa imi pun din salariul meu...pe care evident nu il am, si il voi avea pe la 22 de ani, Doamne ajuta si atunci. Eu stiam ca aparatul dentar este mult mai eficient daca este pus in adolescenta, si l-as tine mai putin decat la o varsta mai mare.
Ajutorr va rog frumos!

5 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Du-te mai intai la un consult la un medic stomatolog sa iti confirme daca ai neaparat nevoie de un aparat dentar. S-ar putea sa nu fie atat de urgent.
Daca iti spune ca ai nevoie, o sa fie poate un pic mai usor sa iti convingi parintii sa faca acesta investitie, parerea unui specialist e mai convingatoare, asa ei cred ca e doar un moft de-al tau.

| anonimaalee29 explică (pentru Nilsson):

Am fost la 2 medici ortodonti si mi-au spus ca am nevoie, dar nu este asa grav, dar arata foarte urat.

| devilshelp a răspuns:

Adevarul e ca un aparat dentar costa destul de mult, gandeste-te si la parintii tai. Daca il vrei atat de mult strange bani (cel putin jumate din suma) si spune-le. Poti strange gasindu-ti un job de vara, vanzand lucruri pe site-uri, stand cu bebelusi pentru bani etc.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Ai doua cateva optiuni la dispozitie:

1. Te imprumuti tu de la vreun prieten pprietena
2. Accepti situatia
3. Renunti sa te mai gandesti la cum arati pentru ceilalti. Esti frumoasa asa cum esti. Foarte putini se ridica la standardul de frumusete al societatii. Dar si standardele astea sunt diferite in functie de situatie si pers care te vad. Nu toata lumea se sperie de tine, dar ceilalti nici nu te prea accepta. Lectia pe care trebuie sa o inveti tu din situatia asta e sa te accepti asa cum esti. Cand omul se impaca cu defectele, astea se rezolva de la sine - ori se gaseste o metoda prin care sa te rezolvi cu dintii, ori puri si simplu o sa ramai asa, dar n-o sa-ti mai pese.

| Victoria122 a răspuns:

Daca iti vei pune aparat dentar la varsta asta si spui si ca ai dintii urati, va trebui sa il ti in gura un timp indelungat daca vrei rezultate. Eu mi-am pus aparat dentar la 8 ani si am scapat de el doar la 13. Ai putea sa le spui parintilor tai ca tu chiar iti doresti sa ai aparat dentar deoarece chiar ai dintii strambi si ca vrei sa ii ai drepti pana la 20 si ceva de ani. Daca nici asa nu merge, ai putea incepe sa economisesti cativa bani in fiecare luna si cu putin ajutor din partea lor, o sa reusiti sa strangeti destui bani. Sper ca te-am ajutat!