| BogdanDavidZ a întrebat:

Cum poate o persoana sa isi piarda interesul fata de partener asa rapid? Cum este posibil acum o luna sa vrei sa o vezi 24/7 iar acum nici sa nu mai vrei sa vorbesti cu ea fara vreun motiv bine intemeiat

26 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Partenerul nu stie sa mentina interesu, si eu am avut tipi pe care la inceput eram foarte entuziasmata sa-i vad si tot si dupa imi pierderea brusc interesu dar sunt si destui tipi de care nu m-am plicitsit niciodata sau de care nu m-as putea plictisi cum e iubitul meu actual big grin Te-ai dat prea "pe tava" si te-a aflat si citit prea repede si s-a plictisit cautand o provocare care la tine e inexistenta.

| BogdanDavidZ explică (pentru Adry05):

Deci sa inteleg ca e vina mea?

| Adry05 a răspuns (pentru BogdanDavidZ):

La o prima impresie asa as zice cat timp nu te cunosc si nu-mi pot da seama ce fel de persoana esti. Probabil i-ai aratat ca tii prea mult la ea, ca esti mult prea disponibil pentru ea, dependent etc. iar asta poate face multe femei sa se indeparteze.

| Plato a răspuns (pentru Adry05):

La toti ai zis "niciodata"?

| Adry05 a răspuns (pentru Plato):

Nu i-am zis niciunuia nimic, le-am aratat strict prin fapte, am ramas langa ei sau nu.

| Dandinelle a răspuns (pentru Adry05):

Sper sa nu o iei in nume de rau: nu te potrivesti cu toata lumea + nu e mereu batut in cuie ca tot ce dai tu o sa dea si partenerul. Interesul se poate pierde usor mai ales atunci cand nu intrati amandoi cu aceeasi idei de relatie in aceasta relatie. Comunicarea e pe primul loc si e cel mai important lucru de la inceputul relatiei, ce asteptari ai de la celalalt, nu uita ca tu le formezi, daca mergi pe idea "go with the flow" si nu-ti formezi asteptari atunci nu ai dezamagiri si ce va fi va fi.
Ca principiu de viata nu uita ca oamenii mereu vor da din ei cel mai bun (oricum s-ar defini bunul ala)

| Plato a răspuns (pentru Adry05):

Nu, nu, n-ai inteles. De fiecare data ai zis ca de ala nu te desparti niciodata?

| Adry05 a răspuns (pentru Plato):

Ba am inteles si exact la asta am si raspuns

| darrio2007 a răspuns:

Motivul ar fi unul intemeiat. Are alt partener.

| RAY a răspuns:

Bogdan vina este acelui care are asteptari de la cineva, omul nu este o fiinta monogama asa ca si iubirea se duce

| Violleta2022 a răspuns:

A fost clar o relatie de interes. A insistat 24/7 ca sa cucereasca fata si dupa ce a avut-o, nu l-a mai interesat, acum mutandu-se la urmatoarea victima.

| anonimg a răspuns:

Parerea mea este ca nu a existat nici un motiv din partea unuia sau altuia (sau amandorura) de a fi impreuna. Posibil ca voi sa va fi cunoscut nu din dorinta de a va casatori, ci doar pentru ca sa nu mai petreceti timpul singuri. O astfel de relatie merge din inertie pana se va opri.
Relatia poate fi animata daca veti face planuri de casatorie. Unii vor spune ca este gresit ce spun, si ca daca acum apar astfel de probleme, atunci casatoria va fi una nedorita.
Dar eu spun ca dragostea nu este sentiment, nu este pasiune. Dragostea este acolo chiar si cand cei doi par ca nu mai au subiect de discutie.
In situatia de fata poate ajunge orice relatie la care nimeni nu se poate astepta; chiar si dupa zeci de ani de casatorie.
Nu trebuie sa te sperii de situatia in care te afli. Trebuie totusi sa stii ce doresti sa faci in viitor: daca vrei sa fii cu fata aceasta, poti pune relatia pe picioare; dar daca nu vrei sa fii cu ea, vei lasa lucrurile de capul lor si relatia se va destrama complet.
Trebuie sa te gandesti bine, pentru ca altfel fata se va uita dupa altcineva si nu vei mai avea dreptul sa o recuceresti stricand o relatie.
Nici nu trebuie sa te gandesti acum la care este cel mai mare vinovat in toata problema asta. De regula este barbatul, pentru ca el este intemeietorul si sustinatorul unei relatii; el are cea mai mare raspundere.
Posibil sa te poata ajuta si cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Frank51 a răspuns:

A dat de alta persoana mai tanara, mai buna, mai interesanta.

| Hammurabi a răspuns:

Păi cea mai mare greșeală pe care o fac bărbații (probabil și femeile) atunci când se îndrăgostesc e să se pună pe tavă ca în fața chirurgului.
Să lase partenera să-i disece, să le afle toate dedesubturile și toate gândurile pâna la ultimul neuron. Ba unii chiar le ajută. Și au impresia că e total în favoarea lor să spună tot despre ei, ba să mai și inventeze chestii în plus.
Asta consideră ei că e iubirea totală și completă, ca partenera să-ți știe toate gândurile, toate stările sufletești, inclusiv numărul de la chiloți și de câte ori te speli pe dinți pe zi.
Subliniez, e cea mai mare greșeală.
Vrei să o ții interesată de tine, n-o lăsa să-ți pună mânere. N-o lăsa să știe mereu cum și de unde să te apuce. O doză necesară de "mister" face ca relația să funcționeze bine. Arma cea mai perfectă e ca ea să aibă permanent întrebări despre tine și mereu să fie surprinsă. Dar asta, e adevărat, necesită o anumită doză de inteligență din partea ta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu imi pierd foarte repede interesul, daca persoana respectiva devine repetitiva, plictisitoare și imi dau seama ca nu e atat de interesanta cum parea de la distanta laughing.
Ah, sau daca e sofocanta si mi-ar scrie nonstop. Eu nu as suporta sa ma vad zilnic cu o persoana. Poate la inceput ar fi ok, daca nu as cunoaste-o prea bine, dar dupa o vreme as simti asta ca pe un fel de obligatie.
Sau daca si-ar face planuri de viitor cu mine din primele luni laughing))))

| Plato a răspuns:

Daca se intampla asta, relatia nu a avut niciodata o baza veridica.

| Panamax a răspuns:

Poate mananca seminte cand faceti sex, incepe sa rada din senin cand te vede dezbracat, iti spune ca cel dinaintea ta o avea mai mare si o folosea mai bine, ca stia cum sa o faca fericita etc.

| CleanHeart a răspuns:

Unele persoane așa sunt, dispar la fel ca banii.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Si-a dat seama ce fel se sarpe este? Glumesc.

| 1231242 a răspuns:

Salut!

Există un cuvânt pentru ce ai scris tu acolo, se numește infatuation(nu știu echivalentul românesc, pe scurt, simți că iubești foarte mult acea persoană, dar de fapt este doar o atracție fizică temporară). Bun, să trecem peste asta.happy

| CarcotasulVesel a răspuns:

In general e bine ca sotii sa nu stea impreuna 24/7, ci macar unul sa aiba servici, si sa lipseasca de acasa macar jumatate de zi, altfel se SATURA unul de celalalt mai devreme sau mai tarziu, sau mai rau, numai unul dintre ei

cred ca asta s-a intamplat si la voi, imi pare rau sad

| Raniaa a răspuns:

Uh!
Cel mai probabil nici nu a existat un interes real, un interes in adevaratul sens al cuvantului, nu de alta dar daca ar fi existat tu nu aveai aceasta problema acum.

| Ensiferum a răspuns:

In majoritate cazurilor de genu apare a 3 a persoana din cuplu datorita caruia i se datoreaza tot acest comportament schimbat brusc. Am pațit nu cu o fata, cu N fete.

| HarleyQuinn a răspuns:

Creierul uman funcționează în moduri misterioase. Se poate întâmpla pur și simplu, fără un motiv sau cel puțin fără unul evident.
Ia tulburarea de personalitate borderline. Într-o secundă ți-ai vinde sufletul pentru o persoană și în secunda următoare, boom, i-ai vinde ei sufletul. O iubești și peste o secundă o urăști.

| PaulSergiu a răspuns:

Pur si simplu, s-a saturat de acea persoana sau avea un motiv inainte de acest lucru

| karmaitsabitch a răspuns:

Variante ar fi foarte multe. Nici o relație nu seamănă cu alta. Poate pur și simplu la început a fost doar iluzia aia că totul e mișto (fluturași, floricele etc.) și apoi și-a dat seama că nu e chiar așa.
Poate a intrat altcineva în peisajul lui/ei și i se pare mai mișto/îi trezește mai multe sentimente.
Acum scriu desigur după părerile mele. Mie dacă îmi place o persoană rău, rar mai scapă de mine și nu știu ce s-a întâmplat exact în relația voastră de a apărut dezinteresul ăsta total.
Ce e clar e că n-a fost să fie. Și dacă n-a fost să fie, move on.