| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate sa se intoarca in Romania un minor de 17 ani tinand cont ca la venire sora lui a avut procura de la parinti si sa calatoreasaca singur inapoi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In declaratia(nu procura) pe proprie raspundere data de parinti, de regula, se specifica si persoana majora cu care minorul se va reintoarce in tara(poate fi aceeasi de la iesire sau alta persoana). Problema ar putea fi la iesirea din tara unde se afla, la intrarea in Romania nu o sa fie probleme. Ar trebui sa se intereseze la organele de frontiera din tara respectiva si daca le trebuie si lor declaratie atunci parintii sa dea aceasta declaratie la reprezentanta Romaniei din tara respectiva(ambasada ori consulat) si poate sa indice ca insotitor conducatorul auto(daca vine cu masina) ori sa indice compania aviatica si nr. zborului(daca vine cu avionul), urmand sa-l insoteasca la urcarea in avion. Numai bine!

| Sin a răspuns:

Nu are cum sa se intoarca singur daca e minor.Are nevoie sa fie insotit de cineva care a trecut de varsta de 18 ani + procura de la parinti.

| カルメン a răspuns:

La intrarea in tara nu ai nevoie de niciun document.eu am venit singura cu sora mea si nu ne-au trebuit decat pasapoartele(suntem minore amandoua)happy

| snowflake a răspuns:

Trebuie neaparat procura de la parinti.
daca nu ai insotitor de zbor, unele companii iti vor da ei unul.