| ubhgyfytddtfhfgdf a întrebat:

Cum pot afla numele străbunii lor mei? Imi stiu deja stra-strabunicele din partea mamei. Dar vreau mai mult de atât. Sa aflu pana la cea de-a 9-a străbunica. (Din partea mamei si a tatei) Exista un site, ceva?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-o sa poti. Doar daca au fost persoane importante si s-au pastrat prin arhive. Mai poti cauta prin arhivele bisericilor dar cam greu.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru Salontanul):

O sa-mi ceară bani? Ma refer la biserica?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Ai speranta sa iti ofere informatii fara sa platesti!?

| Salontanul a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

In mod normal, nu. Dar la popi te poti astepta la orice. Ii poti spune sa iti dea chitanta pe care sa specifice de ce ti-a cerut bani. Nu cred ca va avea curajul s-o mai faca!

| minrest a răspuns:

Exact, dupa cum spune domnul Salontanul, poti cauta in arhivele bisericilor, acolo sunt notate botezurile, casatoriile, inmormantarie. Chiar daca e discontinuitate mare, datorita mutarii, tot gasesti, prin numele pe care le cunosti deja. Asa se si face treaba asta. Normal ca trebuie sa dai ceva, dar nu mult. Dai la mica intelegere.

| johnnny123 a răspuns:

Tu realizezi câți strămoși ai până la a 9-a generație? Ia gândește-te puțin: ai doi părinți, patru bunici, 8 străbunici, 16 stră-străbunici, și tot așa pînă la a noua generație.

2^1 + 2^2 + 2^3 +... + 2^9 = 1022

Dintre care jumătate, adică 511, sunt de sex feminin.

Chiar crezi că vei putea să identifici cu precizie 511 persoane născute de-a lungul a peste 200 de ani? Mai ales într-o țară ca România, unde chiar și în ziua de azi există o grămadă de oameni care nu sunt înregistrați nicăieri.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru johnnny123):

Waw. credeam ca era pe la începutul anului 1400 sau 1500 laughing... cred ca nici acele documente nu mai exista in momentul de față.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Simplu intreaba-i pe parintii tau daca au acasa arborele genealogic.

| Mandreiv a răspuns:

Pogi merge la primariile de pe raza localitatilor unde acestea au locuit si sa incerci acolo la evidenta populatiei. Adica de exemplu daca stii ca bunica ta a locuit intr-un oras poti afla locul nasterii si acolo sa mergi sa iti cauti strabunica.