| Cobzaru_Adrian_Nicolae_2001 a întrebat:

Cum pot invata o catlusa de 3 luni sa nu mai faca in casa? e cane for so daca conteaza ce rasa este!
(Dau funda)
Ajutor va rog!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Poate sa fie și un lup, nu contează rasa pe care o are, cât este pui va continua să facă în casă.
Pentru că ți-ai dorit un câine, ai o responsabilitate mai ales cât este pui, trebuie să-l scoți de 4-5 ori afară până se va obișnui și va cere singur după. Nu-s de acord cu lovitul in câine, îl vei înrăutății și speria, astfel din cauza asta va face în casă de cate ori vei ridica mâna la el. Plimbările pentru un cățeluș îs recomandate sa le faci mai mult de o oră, mergi prin parcuri, socializează cu alți stăpâni cu câini, joacă-te cu el și urmărește-ne dacă a făcut și treabă mare cât și pe cea mică. Nu îți poți spune până la ce vârstă o vei duce, poate sa ii intre în reflex după vârsta de 6-7 luni, poate și la un an, depinde de el, cât și de răbdarea pe care o ai față de el. Îl scoți imediat ce se trezește, nu îi lași mâncare în castron, doar apă. Iar după ce l-ai prins că face în casă, nu șterge in fața lui, căci știe unde a făcut data trecută, după miros.
Cumpăra de la petshopuri pamperși tip covoraș și îi pui in locurile pe unde știi tu că face mai des. Când face pe lângă, îi spui cu un ton tăios "NU", trebuie sa folosești cuvinte scurte, așa vă învață ce e bine și ce e rău.
Mai multe poți învăța și din articolul ăsta https://m.ele.ro/......in-casa-54
Eu dețin un câine, deși a mea când am luat-o avea 1 an și doar o dată mi-a făcut în casă, de atunci au trecut 5 ani și nu a mai făcut deloc.

3 răspunsuri:
| ShamelessQboy a răspuns:

Cu insistență aș putea zice, o cerți si o si sperii putin cu un ziar sau o sticlă de plastic, o bagi cu nasu in rahatel cand face in casă, scoti regulat afara si pana la urma va pricepe.

| JustMeForever3 a răspuns:

O bați cu biciul de fiecare dată când face si după un timp se va prinde ea ca nu are voie.