| Akanfrot a întrebat:

Cum pot sa ii zic mamei mele ca am nevoie de un doctor gastroenterolog fără sa sune nașpa? Adică știu ca ma înțelege și asa dar nu pot sa ma duc direct la ea sa ii zic ca am nevoie de un gastroenterolog, iar după ce ii zic acel doctor ce îmi poate spune despre gazele din burta și ce îmi poate face? Analize, pastile?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am mai intalnit un caz similar la un copil care nu stia sa manance normal si sa mestece, inghitind mancare nemestecata mestecand cu gura deschisa, intrand mult prea mult aer in stomac.
Dupa ce i-a explicat medicul cum se manaca sanatos si i-a cerut sa nu mai bea lichide in timpul mesei, sa stea jos, sa nu vorbeasc la masa si sa mestece mancare de 100 de ori pana o inghite, s-a conformat si i-au trecut gazele din burta.
Apropo, SUCURILE sunt interzise cand ai gaze cum ai tu.
Nu ai voie nici un fel de suc, nici un feld e apa carbogazoasa, nici un fel de bere, fiindca sunt acide si cred gazele din burta.

| VoidEternal a răspuns:

Orice problema medicala ai avea le poți spune părinților tăi și crede-ma că nu o sa "sune naspa". De asta sunt părinții tăi să te ajute.

| Akanfrot explică (pentru VoidEternal):

Vreau sa zic ca nu știu cum sa ii zic(suna ciudat știu), adică sa ma duc la ea sa ii spun ca am nevoie de un gastroenterolog ca îmi chioraie burta din cauza gazelor

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate nu e nevoie de un medic specialist. Te duci la medicul de familie si o sa-ti dea pastile pentru gaze, daca nu iti trece abia apoi o sa-ti dea trimitere la un gastroenterolog

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Îi spui adevărul de la bun început. E cea mai ușoară și sigură cale, mereu. big grin Sper să reușești să-ți gestionezi problemele medicale. Mult succes!winking Funda? big grin

| BoboBobo6717 a răspuns:

Pei. vorbești cu ea. Îi spui că ai probleme și că probabil ar fi nevoie de un consult