| Purplegirl101 a întrebat:

Cum poti ramane calm cand cineva iti vorbeste foarte urat si nu te lasa in pace?

29 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca l-ai ignorat si n-a incetat ar trebui sa iei atitudine.

| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Eu zic ca, daca crezi in Dumnezeu, te rogi Lui si incerci sa te apropii mai mult de El, poti face asta si multe altele. Trebuie doar sa crezi, sa speri si sa ai rabdare. Mult succes iti doresc! Sa ai o dupa-amiaza placuta! kiss

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru emy):

De unde pana unde atâta credinta? Cu ce te ajuta o rugăciune in "mijlocul furtunii"?

| JackR a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Daca citesti printre randuri, se poate intelege ca daca vrei sa-l injuri, trebuie sa folosesti numai concepte si expresii religioase, gen grijanie, anafura, coliva, arhangheli etc. Si la sfarsit, cand te-ai racorit, este musai si un "Amin"!

| emy a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ajuta mai mult decat iti imaginezi. Trebuie doar sa ai credinta si sa te rogi. Daca ai credinta puternica in Dumnezeu si te apropii mai mult de El, treci mai usor prin "furtuna", vezi viata si moartea cu alti ochi, poti sa iubesti neconditionat oamenii, animalele si tot ceea ce este in jur, nu mai stii ce e aia nefericire(asta, pentru ca vezi binele care exista in tot raul, nu mai stii ce e aia teama etc.). Si crede-ma ca nu sunt nebuna si nu ti-i spun doar asa, ca sa ma aflu in treaba. Ti-o spun din proprie experienta. te pup! kiss

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru emy):

Cat poti fi de optimistă? Tu iubești pe toata lumea? De ce ai iubi pe cineva care nu "te-nghite", pe cineva care-ti vrea raul? Am făcut bine și tot eu sunt văzut rau. Am vrut sa "ma apropii si eu", am incercat sa tin post intr-o Vinere, tot atunci l-am ajutat pe taica-miu sa rascheteze tavanul, ce crezi? Eram uract pe un scaun si am cazut cu totul, am dat cu umărul in perete de l-am spart laughing. Nu mai mi-a trebuit. Am trecut printr-o situație urâtă, iar cand spun urata, a fost atat de urata incat m-am rugat, dar nu s-a întâmplat mai nimic. Ba mai mult, s-a repetat si am fost nevoit să fac una din cele mai mari greseli in ăștia 20 de ani ai mei, iar oamenii spun că tot eu sunt o jigodie, ca am mușcat mana care m-a crescut. Oare Dumnezeu nu ma baga in seama caci vin la El doar când mi-e greu? happy Sa nu crezi ca fac misto. E aiurea rau, se nasc copii cu fel si fel de boli și malformatii, ce vina au ei? Ce vina au civilii care mor în atacuri armate? De ce Zeitatea nu face nimic? De ce un criminal sta bine mersi (poate si in libertate), iar un om normal moare de o boală nasoală? De ce însuși preoții sunt corupti sau chiar mai rau, nu le e frică? (Nu-i bag pe toți in aceeasi oala, dar sunt câțiva). Nu iti pun credinta sub semnul nebuniei, doar ca am multe intrebari care nu-si au un raspuns clar, multe nedumeriri plus cateva situații reale din care tot eu am iesit "personajul negativ", iar tu mi-ai atras atenția cu raspunsul tau. Scuze.

| Purplegirl101 explică (pentru BuLaNNNeL):

Ai foarte mare dreptate in tot ce ai spus... Eu m-am rugat de mica la Dumnezeu mereu mereu. M-am îmbolnăvit apoi si am umblat la toți doctorii din oras si din afara lui? Niciodata nu m-a auzit iar acum oamenii toți au ceva cu mine. Iar familia e toata împotriva mea si de ce? Pentru ca am facut tot ce a fost bun mereu - am ascultat de parinti, am invatat am ajutat bătrânii de pe strada si nu a trecut niciun om necăjit pe langa mine de care sa nu imi pese. Nu am injurat o viata intreaga si am destui ani ca sa știu cine sunt cum ma numesc si ce vreau... Totuși sunt vazuta un copil rau, alintat si toate cele.chiar daca am trăit fara ambii parinti care veneau pe acasă unul o data pe an si celălalt de mai multe ori pe an timp de o luna, nu am avut haine de nu stiu care ci vechituri de care nu m-am plâns si niciodata nu am facut mofturi. Am fost chinuita mereu sa învăț si sa scriu chiar si cand eram moartă de oboseala si am epuizat. P.s. : Tot eu sunt cea rea. Vreau doar sa nu mai fiu făcută in toate felurile? vreau o viata normală!

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Bulanel, tu-L percepti gresit pe Dumnezeu. Daca tii post intr-o vinere nu-ti vor pica 500 $ din cer si se poate chiar sa nu iti mearga bine chiar in perioada urmatoare. Asta nu inseamna ca rugaciunile nu iti sunt ascultate. Eu in ultimul timp am avut 2 lucruri pentru care m-am rugat, si am vazut cum Dumnezeu a lucrat la problemele mele si le-a rezolvat complet. Dar in timp, lucrurile nu se intampla mereu cum dorim noi, El stie mai bine de ce.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Purplegirl101):

Capul sus ca trece... toate trec. Vei creste mai mare, viata iti va arata si "alta cale", vei uita sau poate ca nu, dar sigur tot ce simti acum va rămâne o amintire.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Bine punctat. Nu stiu daca m-am rugat de 20 de ori in 20 de ani, dar sunt sigur ca n-am cerut niciodata nimic pentru mine personal. Nici in situatiile urâte (caci nu erau ale mele, doar am fost prins la mijloc) si tot n-am primit nimic bun, unde mai pun ca tot eu sunt ala rau. laughing Ce fel de probleme? De sănătate?

| emy a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Buna, draga! happy Eu zic ca, daca ai credinta puternica in Dumnezeu si Il iubesti, iubesti si ceea ce a creat El. In plus, El ne-a invatat sa ne iubim semenii si sa ne rugam pentru ei, chiar daca noi consideram ca unii dintre acestia nu merita. In plus, eu zic ca ar trebui sa fim mai empatici, mai intelegatori unii cu altii, sa ne punem in locul celuilalt, sa ne gandim:oare ce viata a dus? ce l-a determinat sa adopte un comportament cum nu nu trebuie? Ce probleme a avut in viata si cum le-au afectat acestea? Cum le-a perceput pe acestea? Cat e de puternic ca sa reziste greutatilor vietii fara sa se schimbe in rau? E usor sa zicem ca unii oameni sunt rai, dar nu ne intrebam de ce.
Sa stii ca si eu am avut multe probleme si de sanatate(si am si acum), si financiare, mi-am pierdut bunica la 73 de ani si altele. Plus de asta si eu am fost batjocorita de oameni din cauza unei probleme de sanatate din copilarie, dar sa stii ca toate acestea, plus ceea ce am citit in carti si pe internet despre Dumnezeu, m-au apropiat mai mult de El. Eu zic ca Dumnezeu ne iubeste pe toti(caci de-aia S-a sacrificat pentru noi si ne ofera atatea lucruri frumoase, pe langa cele mai putin frumoase). Cred ca El, prin aceste incercari pe care pune sa trecem, incearca sa ne apropie mai mult de El si iti spun asta si pentru faptul ca am vazut si alte cazuri in care oamenii au trecut prin incercari grele si au marturisit ca acestea i-au apropiat mai mult de Dumnezeu si chiar unii fosti atei au ajuns sa creada in Dumnezeu, dupa o incercare grea din partea vietii. Cum iti explici?
Referitor la ceea ce spun oamenii despre tine:eu zic ca nu ar trebui sa conteze. Ce mai important pentru tine:iubirea si aprecierea oamenilor au a lui Dumnezeu. Eu cred ca si asta e un mijloc de care se foloseste Dumnezeu pentru a ne apropia mai mult de El.
Si nu, nu cred ca Dumnezeu nu te baga in seama din motivul care crezi tu. Tu trebuie sa te rogi Lui si apoi sa spui:"faca-se voia ta, Doamne! Amin!", pentru ca Dumnezeu stie ce e mai bine pentru fiecare, e Forta Suprema, Binele Suprem.
De ce mor atatia oameni? Pentru ca asa vor masonii. Intr-adevar, multe boli au existat inainte sa se infiinteze masoneria, dar de atunci sunt si mai multe. Tot ceea ce vezi rau in jurul tau, li se datoreaza lor.Acum nu m-ar mira sa patesc ceva, daca cumva vede vreun mason ceea ce am scris. Ei nu suporta adevarul, nu suporta sa le dezvaluim oamenilor planurile lor diabolice de distrugere a omenirii.
Si apropo de criminali:daca nu platesc in viata asta, platesc in cea viitoare(daca crezi in ea, desi, daca crezi in jertfa lui Iisus, crezi si asta, zic eu).
De ce preotii sunt corupti, pentru ca multi dintre ei au intrat in masonerie pentru a se imbogati. cumva Dumnezeu i-a pus? Sincer, nu cred. Nu cred, pentru ca Dumnezeu a dat omului libertatea de a alege.
Daca vrei mai multe lamuriri, cumpara-ti, daca-ti permiti, cartea "Calea catre Hristos", de Ellen White si citeste un pic si de pe net despre Dumnezeu si despre masonerie. Poate ca nu-ti va veni sa crezi ce citesti, dar, daca nu crezi, uita-te in jurul tau, si vezi daca exista vreo legatura intre ceea ce scrie in carti si pe net si ceea ce se intampla in realitate! O zi frumoasa! happy

| emy a răspuns (pentru Purplegirl101):

Buna, draga! Sa stii ca si pentru tine e valabil ce i-am scris si lui BuLaNNel. Te pup si iti doresc o zi frumoasa! happy kiss

| anonima13ana a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Vreau sa iti zic o povestioare despre un om care credea că Dumnezeu nu l-a ajutat. Pe o plajă se vedeau urmele pe nisip ale oamenilor si Dumnezeu tinandu-i de mana pe masura ce treceau prin viata se vedeau câte 2 perechi de urme. Dar la omul in cauza era doar o pereche de urme si acesta l-a întrebat pe Dumnezeu ca de ce nu a fost si lângă el cum a fost si lângă alții, de ce l-a lăsat singur. Si El i- a zis atunci ca nu l.a lăsat singur ci l-a cărat in brate. Câteodată nu vedem situațiile asa cum trebuie si nu trebuie sa judecăm.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonima13ana):

Nu "m-a luat nimeni in brate, nici de mână" mi-am rezolvat singur problema. Creca n-a fost pe faza? Hm... laughing

| anonima13ana a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Exact ce spuneam. Nu oricine vede

| sierra1 a răspuns:

Elevă (elev) gimnaziu sau liceu?

| Purplegirl101 explică (pentru sierra1):

Eleva a 8-a

| sierra1 a răspuns (pentru Purplegirl101):

Nu-l bagi în seamă, ignorare totală. Se va plictisi să te mai tracaseze.

| Freya1 a răspuns:

Am citit o data o poveste cu un samurai pe care un luptator la provocat la lupta pentru a fie el oarecum mai binevazut.
La injurat, la jignit, la provocat verbal iar samuraiul nu a spus nimic si nici nu a reactionat intr-un fel.Pana la urma luptatorul s-a plictisit si a plecat uimit de calmul lui.Toti oameni din jur s-au mirat si l-au intrebat pe samurai de ce nu a facut sau zis nimic la atatea injuri.Si ca si daca l-ar fi batut acel luptator nu conta, doar sa nu se fi lasat calcat in picioare in felul asta.
Samuraiul a spus: "Daca cineva vine si iti ofera un cadou pe care tu nu il primesti al cui este cadoul?" "Al celui ce ti la oferit" "Pai vezi asa este si cu asta daca eu nu ii primesc jignirile si injurile raman ale lui, adresate, potrivite si primite"

| Nilsson a răspuns:

Cel mai bine e sa eviti acea persoana, daca ai posibilitatea.

| HadesSs a răspuns:

Ii zambesti si ii faci complimente, ai sa vezi ca renunta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti bagi niste casti in urechi si asculti muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vine a spus că să rămâi calm/ă este o soluție... Ești cumva judecător la Înalta Curte sau ceva și trebuie să păstrezi liniștea în sală?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reactioneaza calm intr-un mod in care nu te deranjeaza, daca vad ca incepe sa-ti pese si intrã sub pielea ta, o sa incerce sa te supere si mai tare. Nici ignorarea nu este buna!

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Le raspunzi intr-un mod inteligent.

| gabriielaaa a răspuns:

Pai persoanele care vorbesc urat atat pot face, tu poti arata ca esti matur si ca ai sapte ani de acasa cand te confrunti cu cineva trebuie sa stii cum sa folosesti cuvitele atat cat sa nu fii vulgar dar sai dai peste nas elegat

| Krax256 a răspuns:

Ori pleci de langa el ori cu calm ii aplici un tzukahara. A doua varianta implica belele nasoale dar te descurci ca esti fata mare.

| Cristea468 a răspuns:

Îi muți fața la spate, cu pumnul. happy

| IvonneBk a răspuns:

Ignora-i! Nu trebuie sa reactionezi in niciun fel. Indreapta-ti atentia spre lucruri care te calmeaza si te fac sa uiti de ceea ce se intampla in jurul tau. Daca tu arati dezinteres, se vor plictisi si te vor lasa in pace.