| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa iei un copil in plasament?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Te adresezi, printr-o cerere depusa la secretariat spre aprobare directorului Directiei de Asistenta Sociala si Protectie a Copilului din judetul in care te aflii!
Vei fi luat/a in evidenta si atunci cand se vor face cursuri de asistenti maternali vei fi anuntat/a. Inainte de cursuri, daca vei ajunge acolo, ti se va face o ancheta sociala la domiciliu pentru a se vedea daca ai conditii pentru ingrijirea unui copil. Ti se va cere cazier atat tie, cat si tuturor membrilor familiei tale, acte de studii.etc.
Copilul/copiii va/vor trebui sa aiba camere separate...etc
Mai multe detalii aflii, asa cum ti-am spus la departamentul de asistenta maternala din cadrul Directiei judetene de Asistenta Sociala si Protectia Copilului de care esti aproape!
Nu este deloc usor! Trebuie sa participi periodic la evaluari, atat tu cat si copilul/copiii luati in plasament, control periodic la psiholog...etc

12 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Trebuie sa te duci la Directia de asistenta sociala si protectia copilului unde locuiesti, ei iti vor da o lista cu toate documentele de care ai nevoie la dosar si cand termini dosarul il depui si astepti sa-ti vina randul. Oricum nu e chiar asa simplu. Ai de facut si niste analize medicale, evaluari si va trebui sa ai si putin spatiu pentru. copil. Dar cel mai bine du-te si informeaza-te la Directie, oricum legile se schimba de la o zi la alta.

Bula
| Bula a răspuns:

Prin intermediul intermediul Autoritatii Tutelare judetene.
Contacteaza-i!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii mei ar dori sa i-a un copil in plasament, cum sa procedeze, unde sa se adreseze? va multumesc, mirela!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ieu as doori sa iau un copil nplasament pentru ca na pot saa fac am facut de3 ori fecundation nvitro sinua reusit la paris multumesc anca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa iau in plasament un copil si apoi sa plec in strainatata italia unde am rezidenza?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am probleme de sanatate. pot si eu sa iau un copil? as dori un raspuns urgent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa iau un copl din plasament si sa-l cresc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai te duci si faci o cerere acte toto ce trebuie atestate de dat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa iau un copil an plasament

| Popa_Matteo_1999 a răspuns:

Sunt in petricani judet neamt
vreau unul de 10 ani

| Adriana_Ciobanu_1985 a răspuns:

Asvrea si eu si sotul meu sa luam un copil in plasament sa avem grija de el cumsa procedam va rugam

| Popa_Matteo_1999 a răspuns (pentru Adriana_Ciobanu_1985):

Sunt in petricani judetul neamt vreau un copil de 10 ani