| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti trece peste frica de a avea o noua relatie? Dupa incheierea unei relatii n-am mai putut sa am alta de durata. Totul este ok atata timp cat suntem prieteni sau flirtam dar in momentul in care relatia este "oficiala" devin alta persoana, ma simt obosita de prezenta partenerului iar comportamentul meu in mod involuntar e unul de asa natura incat sa respinga persoana respectiva. Parca eu as fi o pisica iar relatia o cada plina cu apa. A trecut cineva prin ceva similar si s-a vindecat?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Nu ai nevoie de un psiholog, un vraci caruia ii dai bani ca sa ce?
E nevoie sa te corectezi mai ales ca tu stii unde gresesti.
Daca iti este frica de paianjeni ca sa depasesti frica ai nevoie ca intr-o zi sa iei unul in palma sa vezi ca nu iti face rau. Cam asa si cu relatia, daca nimeresti o persoana care nu iti face rau, o sa scapi si de aceasta fobie, trebuie sa te invete un psiholog asta? nu cred.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai fara partener pana iti bagi mintiile in cap

| Simpatic a răspuns:

Pai tu ai frica ca de fapt te porti urat cu partenerul.
Ma asteptam ca o femeie sa aiba teama sa mai tina la cineva, pe asta tot am auzit-o,desi si asta este o prostie impusa de mintea voastra.
Intotdeauna o iei de la zero, nu este nicio problema ca ai suferit sau nu, asa cum nu toate persoanele sunt la fel, toti suntem diferiti, cand le aud pe proastele alea ca isi impun niste bariere ca vai domnule eu vreau sa fiu singura ca asa imi este mai bine, ca am suferit mult si primii cocalari care le vrajesc cu vrajeala ieftina le iau si le-o trag, dar ele sunt neimplicate sentimental ca au suferit happy. Iar oamenii oameni si dupa un divort trec si isi refac viata, nu se mai bat cu pumnul in piept ca vezi cat am suferi.
Asa si tu, trebuie sa iti schimbi comportamentul si sa te comporti frumos cu cel din viata ta, altfel stai singura daca nu accepti ideea de a te schimba in bine.
Si tu ai tot atata nevoie de o persoana cat are si ea nevoie de tine, daca tu nu te comporti adecvat de ce altii s-ar comporta cu tine, vezi rezolva cauza acestei necunoste, poate sa fie de natura psihica (o neimplinire, o dezamagire pe plan sentimental ) sau de natura narcisista (a ta).

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Stiu ca este o prostie sa iti fie frica sa mai tii la cineva sau sa proiectezi ce e mai rau pe noul partener ca pana la urma nu e aceeasi persoana si experienta. Frica mea o constientizez de abia ce ma dau putin in spate. Nu pot sa spun precis ca imi e frica sa ma doara sau sa sufar, sa fiu parasita, sa ma port inadecvat etc. Din durere invat iar comportamentul il corectez in limita posibilitatilor dar oricat de perfect e partenerul eu tot ajung in punctul in care ma simt epuizata psihic in compania lui desi imi face placere sa petrec timp cu el. Nu sunt introvertita, lucrul asta mi se intampla doar cu persoanele care sunt atrase de mine sau atractia e reciproca si duce spre o relatie. In relatiile cu persoanele care-mi sunt doar prieteni, indiferent de genul lor, nu ma simt deloc asa si pot comunica cu ele ore intregi. Stiu ca dupa relatia respectiva aveam comportamentul unei persoane cu PTSD, nu vreau sa ma autodiagnostichez, dar asta imi vine in mine. Minunat, acum trebuie sa vad ce psiholog umplu de bani. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Stiu ca ce s-a intamplat in relatia de la care mi se trag problemele nu o sa se mai intample pentru ca fug mai repede decat lumina cand dau de reincarnarea lui Othello. laughing Am avut cateva tentative de relatii si se ajungea in acelasi punct de a ma simti obosita psihic si fara pic de energie si motivatie de a face ceva atunci cand eram in relatie, iar atunci cand ma desparteam energia era incomparabil mai mare si imi revenea pofta de viata. Deci eu practic mi-am impus sa ma simt asa "instalandu-mi" programul asta cu oboseala psihica si sufocarea? Vai cat de tuta!laughing Nici nu mi-am dat seama ca faceam asta si ca puteam scapa prin acelasi mod prin care am scapat de fobii. Iti multumesc ca m-ai ajutat sa-mi dau seama ce mizerie faceam! happy

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca a fost atat de simpluwinking dar doar realitatea poate confirma sau infirma simplitatea unui lucru de acest gen.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Pun in practica si vad ce iese. ^^

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nevoie de un psiholog, un vraci caruia ii dai bani ca sa ce?
E nevoie sa te corectezi mai ales ca tu stii unde gresesti.
Daca iti este frica de paianjeni ca sa depasesti frica ai nevoie ca intr-o zi sa iei unul in palma sa vezi ca nu iti face rau. Cam asa si cu relatia, daca nimeresti o persoana care nu iti face rau, o sa scapi si de aceasta fobie, trebuie sa te invete un psiholog asta? nu cred.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil pentru ca esti o persoana egoista, care nu-i dispusa sa faca sacrifici sau sa cedeze, de dragul unui iubit/iubite.
Nu-i nimic, cand vei pierde destul in viata, vei invata ca fara sacrificii, nu vei avea pe nimeni langa tine.

| Freya1 a răspuns:

Cand o sa găsești "acea persoana" nu o sa mai ai aceasta problema.Tu probabil nu esti pregatita pentru altceva si de aceia esti asa, simti nevoia pe moment doar de un prieten, un sprijin, cineva de incredere nu de un iubit si ar trebui să iti analizezi situația mai bine si sa nu te mai fortez sa iti dai ce nu iti trebuie.

| anonimg a răspuns:

Posibil să fi fost dezamăgită prea mult de relațiile anterioare. Poate că și băiatul are un caracter ce nu se potrivește cu alt tău. El trebuie să știe ce nu îți place la el: ce te obosește la el, ce te plictisește, tot ce te indispune. Dacă nu știe, atunci nu te cunoaște. Dacă nu se omoară să te cunoască, atunci nu ține la tine. Dar tu știi ce îi place?!
Eu susțin că relația se face cu scopul căsătoriei; și când amândoi sunt pregătiți pentru aceasta. Fără siguranță, fără încredere reciprocă nu trebuie să ne aruncăm în necunoscut.
Nu te grăbi să intri în vorbă cu vreun băiat.
Îți va fi de folos cartea aceasta:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

El este o persoana foarte buna si nu face nimic gresit, problema e la mine si din "fericire" mult mai "roz" decat as fi crezut. I-am raspuns lui Simpatik mai amplu. Ramane valida cartea recomandata sau mai ai alta recomandare? happy

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartea rămâne validă, indiferent de situație. Recomand să o citiți împreună.
Mai mult, el trebuie să știe de temerile tale.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Multumesc happy

| Celcestietot a răspuns:

Fricosii nu vor intra in Rai si bine ar fi sa nu iti fie frica de o relatie. De ce, dar chiar DE CE ti-ar putea fi frica, chiar ma intreb?! Ai putea sa te duci la un psiholog sau sa imi dai mesaj in privat in legatura cu problema ta, bineinteles daca doresti asta.

| Emma30555 a răspuns:

Da, te inteleg, nu stiu daca trebuie sa te schimbi sau sa intalnesti un tip care chiar sa iti placa si sa ti faca bine prezenta lui. Cred ca e greu sa te schimbi impunandu ti, poate ai o fire mai independenta sau poate intr adevar ceva psihologic

| gemeni6226 a răspuns:

Sa nu o oficializezi sa-i ceri partenerului 2 ani pana la oficializare, spune-i ca iti trebuie atita timp pana sa va cunosteti suficient de bine.Cineva m-a sfatuit ca inainte de a oficializa o relatie sa fiu cu respectivul intr-un trafic foarte aglomerat intr-o masina deoarece atunci iese la iveala adevarata fire-ei eu nu am avut nevoie de asa ceva pe toti ii prind in maximum o saptamana de cum is ei in realitate.Iti urez mult noroc dar respingerea inseamna ca nu e totul ok nu e totusi cum ti-ai dori sa fie persoana respectiva.Deci fa cum vrei dar eu te-am sfatuit sa nu oficializezi repede relatia.