rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Cum putem sa-i ajutam pe copiii nostri sa-si gaseasca implinirea in Romania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajutandu-i sa descopere la ce sunt buni. Oamenii care au cel mai mare succes sunt cei care fac lucrurile la care se pricep cel mai bine si care le plac.
Cred ca daca le oferim cat mai multe informatii si optiuni copiilor, le va fi mai usor sa-si dea seama la ce se pricep si ce le-ar placea sa faca.
www.mentorshipnet.com e un program foarte misto in sensul asta, aduce la un loc oameni din campul munci care devin mentori pentru elevi/studenti, pentru a le forma acestora o idee mai "reala" despre joburile disponibile.

2 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Aratandu-le oportunitatile pe care le au in aceasta tara si sfatuindu-i sa se indrepte spre o facultate care ii poate ajuta pe viitor.
Si, desigur, evitand discutiile in familie referitoare la "cat de proasta e viata in Romania".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer cred ca mai mult depinde de conceptul lor de viata.Nu stiu in ce masura ii mai ajuta scoala in zilele noastre.La terminarea unei facultati viitorul este incert ca peste tot. economia are ultimul cuvant