| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Cum rezolvi o relație dificilă cu un părinte? Mă cert cu mama aproape în fiecare zi. Nu mai suport.

Răspuns Apreciat de Editori
| coffeerelated a răspuns:

Depinde de motivul de cearta. Cel mai probabil este un subiect de discutie care mereu apare in conversatie si care trebuie rezolvat.In general, un compromis bun lasa pe toata lumea nefericita.Incearca sa faci compromisuri, dar numai din cand in cand si doar atunci cand nu esti sigur/sigura ca ai dreptate.E greu uneori, dar trebuie sa stii ca in majoritatea cazurilor mamele nu doresc nefericirea copiilor.Au intentii bune, dar se exprima prost.Parintii sunt mandrii.Ai mare grija cum te exprimi.Nu vrei sa acuzi, vrei sa convingi, vrei sa le alinezi grijile.Nu incerca sa ataci argumentele lor, incearca sa le sustii pe ale tale. Trebuie sa fii cat mai clara cu ceea ce doresti si care sunt beneficiile pentru tine.
Cand ma cert cu parintii in general urmez anumite principii :
1.Incerc mereu sa dau motive pentru alegerile care le fac. Poate nu accepta alegerile mele, dar macar stie ca exista motive, importante pentru mine, pe baza carora am facut anumite decizii.
2.Incerc sa vad cu ce nu este de acord/sau ce ingrijorari are si incerc sa ajung la un compromis doar la un singur lucru, preferabil la ceea ce o deranjeaza mai tare. Important este sa asigur parintii sa stiu ce probleme pot sa apara in urma deciziilor mele si am un plan pentru asta.
3.Atunci cand ma cert cu ai mei, incerc sa nu ridic tonul.Este foarte dificil mai ales cand esti indignat, dar argumentele tale au mai mare impact daca nu le strigi la oameni in fata. Daca ei refuza sa isi coboare tonul, atunci nu continua cearta.Fa o pauza, reia discutia mai tarziu.
4.Cand ma cert cu un parinte, incerc sa nu fac deviatii de la subiect.Imi aleg un obiectiv (ex: sa merg la o petrecere noaptea) si incerc sa mentin discutia la acesta. Uneori, in cearta, se trece de la o problema (ex: sa merg la o petrecere noaptea) la alta ( am multe absente la scoala, stau prea mult pe internet etc).
In general depinde mult de problema.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inveti cum se ajunge la atenuarea unui conflict prin tratative si intelegere reciproca.

| Andreeush a răspuns:

Care sunt motivele?

| Frank51 a răspuns:

Unul dintre voi are dreptate, asa ca aflii cine este apoi te conformezi. Daca esti tu atunci este posibil ca trebuie sa pleci departe ca sa ai liniste.

| Nilsson a răspuns:

Sfatul ce mai potrivit se poate da în funcție de vârsta pe care o ai:
- dacă ești major poate cel mai bine este să îți cauți un serviciu stabil și să te muți singur.
- dacă ești încă la școală/liceu, cel mai bine este să învățați reciproc să faceți concesii/compromisuri astfel încât să nu mai ajungeți la ceartă.

| Jus7t a răspuns:

Trebuie să existe doi oameni pentru o ceartă, dacă nu îți pasă de ce zice și ești total indiferent ea vorbește acolo și tu te porți de parcă auzi doar tv ul.
Dar nu ai zis de ce te cerți cu ea, răspunsurile ar putea să difere.