| samsung2012 a întrebat:

Cum sa am incredere in ea, cum sa scap de gelozie, pentru ca mereu spun lucruri necontrolate si o supar?

Răspuns Apreciat de Editori
| Dandinelle a răspuns:

Poate ar trebui sa faci un pas inainte spre introspectie si cunoasterea de sine. Vezi cand te ataci si din ce motiv, ce te deranjeaza exact. Nu uita ca cineva este in viata ta asa cum si tu esti in viata persoanei respective. Daca simti ca este un dezechilibru atunci trebuie rezolvat. Nu cunosc detalii, de ex: de cat timp sunteti impreuna, locuiti impreuna, daca nu, cum va intalniti, cum comunicati etc. dar cel mai bine este sa vorbesti deschis legat de ce te deranjeaza pe tine si incearca sa te formulezi astfel incat sa intelegi si tu si partenera ta ca e ceva ce pe tine te deranjeaza si sa nu arati cu degetul. (Cauta pe net comunicarea non-violenta de Marshall Rosenberg ca sa intelegi mai bine unde bat cu ideea asta). Daca nu ai avea deloc incredere in ea nu ai putea sa ai o relatie cu ea. Pe langa asta poate ar trebui sa te gandesti mai degraba ca "e dorita, dar e cu mine, nu cu altcineva " iar asta sa te tina aproape de ea. Pentru ca daca te focusezi la chestiile negative, o sa vezi numai punctele negative si nu o sa mai disfruti relatia.

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să fii mai calm.
Ea îți dă cumva motive de gelozie?

| samsung2012 explică (pentru Andreeush):

Au fost anumite chestii gen ea lucreaza cu apometre etc si primeste ogramada de mesaje si ea spune ca alea neimportante le sterge asa a spus ea dar o iau des pe aratura si vreau sa ma controlez

| SilentRain a răspuns:

Ufff nasoala situația
Mergi la pisholog și lucrează la autocontrol
Despartă te de ea dacă simți ca e prea mult

| sofisis a răspuns:

Problema e cu tine. Nu ai incredere in tine. Nu e vorba de ea. Un om sigur pe el nu este gelos, posesiv sau paranoic.

| GirlOnline81 a răspuns:

"... mereu spun lucruri necontrolate și o supăr."

Nu ca as condamna-o, din moment ce o otrăvești cu îndoieli in loc sa-ți trăiești la maxim relația.

Răspuns utilizator avertizat
| OrdanKarris a răspuns:

In loc sa-ti faci atat de multe griji pentru ea sa n-o superi, mai degraba ai deschide ambii ochi si ai vedea mai exact cu cine te inseala. Faptul ca o femeie este usor iritata denota ca ascunde ceva, denota ca joaca teatru cu tine ca sa nu suspectezi ce se intampla cu adevarat, adica si-o trage cu altul, iar tu platesti mofturile ei in relatie. Nu fi fraierul ei. Un om care-si face atat de multe griji sa nu-si supere partenera, iar ea totusi se supara usor, ceva pute! Asta e teatru ieftin ca sa nu vezi tu ce se intampla cu adevarat. In timp ce tu esti preocupat sa nu zici lucrul nepotrivit, ea isi face veacul nestingherita cu altul.

| qwertpro a răspuns:

Salut,lipsa de autocontrol poate fi strans legata de trecutul tau, de propria personalitate.De obicei, persoanele care nu isi pot controla propriile stari au anumite emotii captive care-i fac sa fie astfel, iar aceste emotii captive ar fi putut aparea in urma unor evenimente traumatizante din trecut, si numereu suntem constienti de ele.O alta varianta ar fi ca poate ai probleme personale carora nu le gasesti solutii, poate nu ai incredere in tine insuti si de aceea nu reusesti sa iti cotrolezi emotiile.Lipsa increderii intr-o persoana poate aparea din cauza dubiilor noastre nemotivate, din cauza faptului ca avem anumite asteptari de la ea care nu corespund sau in urma unor evenimente care ne-au impus sa nu avem incredere in ea, dar ma refer la dovezi clare care ar demonstra o minciuna sau tradare din partea ei.Incearca sa te comporti cu ea asa cum ai vrea ea sa se poarta cu tine, si nu incerca sa ai dubii la fiecare pas, uneori daca ne gandim prea mult cream o problema care de fapt nici nu exista.Incearca sa-i explici prin ce treci, faptul ca-i vei marturisi te va ajuta si pe tine, si pe ea. Poti apela si la un psiholog sau psihoterapeut care la sigur te va ajuta sa treci peste aceasta problema.

| Alina1322 a răspuns:

Dacă îți dă vreun motiv de gelozie vorbește cu ea, încearcă să ii explici ce problema ai așa din acea gelozie a ta se va ajunge la o situație amuzantă care vă va apropia. Dacă ți se pare ceva ciudat încearcă să ii spui într-un mod cât mai calm și fi vesel nu te mai agita. Până la urmă bucură-te de relație, de clipele frumoase. Daca te agiți așa nu faci decât să o îndepărtezi.