| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa am pace sufleteasca?

14 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Te eliberezi de manie, de ura de teama. Ii ceri Lui Dumnezeu sa-ti dea putere sa ierti si sa-ti inunde inima si sufletul cu pacea Lui, care n-o intrece nimeni!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Mergi mai des la biserica, spovedestete, impartasestete si cel mai important roaga-te la dumnezeu

| mioara a răspuns:

Fa o fapta buna si vei fi multumit

| RamonaMn a răspuns:

Facand doar fapte bune, traind impacat cu tine si cu Dumnezeu, mergand la Biserica, crezand in Dumnezeu.

| irynna a răspuns:

Regasindu-te pe tine, acceptandu-te asa cum esti, incercand sa te schimbi in bine.pacea vine din suflet

| DarkBlood32 a răspuns:

Te rogi la Dumnezeu, sau mai mergi pe la Biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te duci mai des pe la biserica...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La biserica merg destul de des, oricum multumesc pentru sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te vei impaca tu cu tine insusi vei avea insfarsit pace. Atunci cand vei fii multumita de tot ceea ce faci si realizezi, vei simtii liniste si te vei bucura cu adevarat de viata. Tot ceea ce esti ai ajuns prin gandurile tale, prin dorintele tale, prin cuvintele tale si cel mai important prin sentimentele tale. Daca acum in acest moment nu esti multumita de tine insusi, atunci inseamna ca trebuie urgent sa schimbi ceva la tine. Incearca sa vezi lumea altfel, incearca sa gandesti pozitiv. Incearca sa simti ca Spiritul divin, numit si Dumnezeu este cu tine oriunde vei fii, orice ai face, atata timp cat crezi, El este cu tine, ai incredere in tine si in El, ca te va prinde ori de cate ori vei cadea. Incearca sa intelegi ca te aflii in El si ca exista doar El pentru tine. Nu exista boli, teama, disperarae, suparare...Aceatea nu au fost create de Spiritul divin, de Univers, de Dumnezeu creatorul divin, ci sunt doar iluzii, create de oameni, la fel ca si diavolul, forta rea. Oamenii creaza lumea prin gandurile lor, si raul a fost creat de oameni, care au gandit rau, oameni rataciti, pierduti. Daca tu crezi doar in Dumnezeu, atotputernicul, cel care este peste tot, nu vei mai crede in rau, deoarece El este peste tot si numai este loc pentru rau in inima ta. Deci gandeste pozitiv si vei stii ca atata timp cat crezi in El vei fii in siguranta. Incearca apoi sa daruiesti iubire tuturor creaturilor de pe pamant, chiar si dusmanilor, pentru ca daca iubesti universul cu totul, il iubesti pe dumnezeu si cel care da, va si primi inapoi ceea ce a dat ca un bumerang. Apoi incearca sa ierti pe cei pe care ii urasti sau pe cei pe care esti suparata, pentru ca daca ierti vei si fii iertata. Apoi incearca sa iubesti, in loc sa fii geloasa, atunci vei primii inapoi iubire in loc de gelozie. Incearca sa daruiesti incredere celorlalti si tie insusi, atunci vei primi incredere. Si cel mai important roaga-te la Spiritul divin, Dumnezeu sa te ajute in toate acestea. Atunci cand ai ajuns sa iubesti din tot sufletul tot ceea ce exista si chiar sa fii uimita de cata iubire incape intr-un om, atunci vei simtii pace, liniste si implinire sufleteasca. Pentru ca iubirea este pace si vei simtii ca plutesti, vei devenii una cu Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este iubire infinita. Sper sa te ajute aceste cuvinte si ca a te vor indruma spre pace sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca o intrebare la care mi se raspunde dupa 8 luni. Multumesc tie, celui care mi-ai raspuns, imi pare rau ca esti anonim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot eu sunt, anonimul, care a raspuns dupa 8 lunii. Doresc sa spun ca imi pare rau ca nu am raspuns mai devreme. Dar nu am ajuns pe acest site inainte. Am vazut ca au trecut 8 luni, dar totusi am simtit sa iti scriu, deoarece si eu mi-am pus aceasta intrebare inainte si acum am primit pace sufleteasca. Daca doresti poti sa citesti prima pagina a acestui site: http://sites.google.com/site/joculvietiisicumsaljoci/. Eu dupa ce am citit-o am inceput sa vad lumea din alt unghi, si nu numai ca am primit pace sufleteasca, dar mi sa si schimbat starea. Iubesc, asa cum nu am mai facut-o inainte, traiesc viata din plin si sunt impacata cu toti. Mi-am regasit cea mai buna prietena, pe care o pierdusem cand plecasem in alta tara, am cunoscut oameni minunati si am primit toata iubirea si intelegerea pe care am daruit-o, inapoi. Am devenit cu adevarat fericita. Asa ca, daca te straduiesti sa intelegi acea carte postata pe site si incerci sa iti schimbi viata, vei gasi pacea sufleteasca si nu numai!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc, multumesc mult.

| rainman2010 a răspuns:

Gaseste-ti un prieten si numai unul caruia sa-i spui tot, dar tot ceea ce ai pe suflet... poate destainuindu-ti, stiu eu, grijile sau neimplinirile vei ajunge pe calea, pe care eu sincer cred ca toti o avem. Si fiind numai una calea aceasta poate fi greu de gasit dar nu imposibil... In fine, ideea este ca eu cred cu tarie ca o singura cale estea cea destinata unui om... si gasind-o iti poti da seama ce ai de facut in continuare

| mihaela54 a răspuns:

Mergand, in zilele de vineri la biserica,, SF. MINA''.
Acolo poti asculta predicile preotilor si poti da si un maslu.
In cursul saptamanii vei observa cat ti-a fost de utila aceasta recreere de o ora.