| SimonaBubu a întrebat:

Cum sa ii conving pe ai mei sa ma primească înapoi la ei? M-am mutat cu prietenul meu și vreau înapoi la ei și nu vor sa ma mai primească ca cică nu sunt hotărâtă și nu știu ce vreau de la viata.Chiar îmi este foarte greu fără ei.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Obisnuieste-te cu partenerul, ai parinti ciudati nu le pasa de tine vad ca se bucura ca au scapat si ai plecat de la ei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei bine fac, căci așa te educă, să nu mai faci altă dată prostii.
Dacă nu te întorci înapoi, ai unde merge? La asta te-ai gândit înainte de?
Ce adresă de domiciliu stabil ai? Ce vârstă? Mai insistă, poate, poate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Oamenii au dreptate. Esti majora, deal with it!

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca părinții tăi nu mai vor sa te primească acasa,doar ca vor de la tine sa fi mai responsabilă. Daca înainte să pleci ai plâns si ai dat din picioare ca te duci cand ei iti spuneau că nu e ok si acum plângi si dai din picioare ca vrei sa te intorci inseamna ca esti un copil imatur ce nu stie ce vrea de la viata.
Tu cand ti-ai facut relația asta serioasă trebuia sa iei in calcul de cum vei trai,daca nu te grăbești, cum te vei descurca, daca ai un loc de munca sau un venit, daca il iubesti pe respectivul si treptat asa in timpul saptamani la ai tăi, un weekend la iubit până te hotarai de ce vrei sa faci.
Maturizeazate si nu mai zăpăcit oameni de cap, pentru ca se vor satură si ai tăi de tine si iubitul tău.Munceste sa contribui si tu in casa cu ceva nu astepta sa ti se de-a mura in gura si cand vezi ca ai mai puțin fugi unde e mai mult si tot asa ca nu te va tine nimeni la nesfârșit asa.

| Andreeush a răspuns:

Ești majoră?

| SilentRain a răspuns:

He-he-he, e greu fără mami și tati laughing)
Macar părinți tai tin la tine și vor sa te învețe o lecție
Stai sa vezi când n-o sa mai ai la cine sa apelez când dai de greu

| Plato a răspuns:

Asa-ti trebuie. Nu se poate si cu lupa-n fund si cu sufletu-n rai. Daca ti-a trebuit lupa, asuma-ti. Nici eu nu te-as mai primi inapoi. E timpul sa vezi cum functioneaza viata, sa vezi ce se intampla cand iti lasi familia pentru un fu*alau. Bafta.winking

| ywar a răspuns:

Ma bucur! Chiar ma bucur! Oare iti va veni mintea la cap?
Intr-un tarziu te vor primi acasa pentru ca sangele apa nu se face, dar vor sa-ti dea o lectie.
Unde e mai misto decat acasa cand iti calca, iti spala, te dadaceste cineva, iti da de mancare? ai tot ce-ti trebuie.

| Dalmore a răspuns:

Au dreptate.

| DarthNiger a răspuns:

Ce varsta ai? esti majora? daca da atunci ti-ai ales tu singura calea, trebuia sa te gandesti de 2 ori inainte sa iti parasesti parintii pentru prietenul tau, ai facut o mare tampenie iar parintii tai au mare dreptate, o sa te primeasca acasa in cele din urma insa vor sa te invete o lectie de viata, parintii tai nu vor fi langa tine mereu sa te apere si trebuie sa fi foarte atenta la ce decizii iti asumi in viata fiindca timpul nu il poti da inapoi si poti sa suferi, vorbeste cu parintii tai, cere-le iertare si spune-le ca ai gresit si ca intelegi cu adevarat ceea ce ai facut.

| Raizing a răspuns:

Nu-i vorba; ca nu "vor" sa te primeasca inapoi! Doar au eschivat(motivul: nu sti ce vrei de la viata), ei, practic, au vrut sa scape de tine laughing

| SimonaBubu explică (pentru Raizing):

Dacă vroaiu sa scape de mine de ce au plâns înainte sa plec?

| Raizing a răspuns (pentru SimonaBubu):

De obicei -batrani sunt mai vulpoi (prefacuti) cu voi tineri! Acele "lacrimi" realmente erau de bucurie ca pleci! Esti mica! Cand o sa mai cresti, prinzi experienta despre oameni, ai sa intelegi mai bine!

Pai sa zicem "daca" erau lacrimi de tristete, acum te primeau cu bratele larg deschise ( fara sa mai comenteze ceva!

Mai incearca, incearca, incearca si iar incearca! Poate in cele din urma, li s-or face mila de tine, si or sa te primeasca inapoi...

| PitR a răspuns:

Pai daca esti hotarata....hotaraste-te si te du la ei.
Sau vrei sa vii inapoi la ei impreuna cu prietenu?
Ai fost si vei fii mereu copilul lor. Doar ca trebuie sa vezi de ce nu te vor (mai bine zis de ce iti zic ca nu te vor), sa vezi ce vrei tu de la ei, sa vezi ce vrei tu de la tine si de la prietenul tau. Si atunci cand iti sunt tie clare astea o sa stii cum sa te aproprii de ei.

| PitR a răspuns:

Bai internautilor, fata cere un sfat cum sa se apropie de parinti si voi "asa iti trebuie". Ori ajutati ori lasati omu'n pace. Sau asa ati patit si voi in tinerete si acu va bucurati ca si altul pateste la fel.

SimonaBubu, mergi si vorbeste cu ei. Orice ar zice, parintii te iubesc si te vor iubi neconditionat.
E normal sa vrei sa te desprinzi de ei, ca asta e natura umana si tot normal e sa ii stii aproape. Orice este posibil daca stii ce iti doresti, limpezeste-te in dorinte, stabileste-ti ce vrei sa obtii de la ei, de la prietenul tau si de la tine in primul rand.
Cand iti identifici ceea ce vrei sa faci in viitor vei gasi singura solutiile.
Chiar daca vrei inapoi la ei, chiar daca tu consideri ca ai gresit sau nu discuta cu ei. E primul pas. Intalneste-te cu ei, zi-le ca sunt parintii tai, ca ii iubesti si ca ai nevoie de ajutorul lor. Nici un parinte nu isi abandoneaza copilul la greu. Hai ca nu e greu. Si ei te vor inapoi langa ei. Succes!

| amandaflory a răspuns:

Nu ai spus cati ani ai. une ori sunt obligati.