| elena92_2864 a întrebat:

Cum sa ii explic mamei ca folosesc anticonceptionale?

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

E musai sa-i spui?

| Rill a răspuns:

Buna happydupa nick-name-ul tau am putea presupune ca esti nascuta in 92, ceea ce inseamna ca ai cam 19 ani. Daca ai o mama moderna si deschisa n-ar trebui sa fie socata ca ti-ai inceput viata sexuala, sunt alte vremuri. Ar trebui sa-i spui deschis si in fata, de exemplu dimineata la cafea. Ai putea incepe prin a intreba-o cum si-a inceput ea viata sexula, despre relatile ei. Nu ar trebui sa se supere pentru ca dai dovada de maturite protejandu-te, dar cel mai bine ar fi sa folosesti prezervativul, te protejeaza si de boli ce le-ai putea lua.

| delia_9230 a răspuns:

Spune-i mamei tale deschis.ia-o mai pe ocolite nu-i spune direct...nj...intreabo daca ea a luat anticonceptionale si apoi ii spui ca tu iei si ii dai niste argumene stabile si daca se enerveaza spune-i ca nu are motiv ca tu faci ce e corect si iti iei masurile necesare si daca tot e nervoasa spune-i ca tu chiar nu intelegi de ce ea nu e de accord, ce prefera sa fii cu burda la gura? nu cred spune-i lucruri de astea si nu cred ca mama ta nu te va intelege pana la urma suntem fete nu? trebuie sa ne luam si noi masurile de precautie bafta funda?

| eugem35 a răspuns:

Pai mai bine folosest prezervativul ca te sacpa si de ceva boli cu tranzmitere sexual, pai in spui in fat ca ai reusit sa te dai la barbati si ca te protejezi pentru o eventuala sarcina ne dorita.
dac esti pre mica si sigur o sa te certe nu o face.
sau cu curaj ii spui in fat ca ai calcat pe bec si ca ai inceput viat sexuala

| Noname_4977 a răspuns:

Eu zic sa nu le mai iei.
Poate candva o sa iti para rau ca le ai luat si atunci o sa iti dai seama ca nu era bine.Si poate intr-o zi fica ta o sa vina la tine si o sa iti zica tongueoi uite mama, sti cum e, na, eu iau anticonceptionale.Bine asta o sa se intample daca pastilele care le iei nu o sa te afecteze asa mult incat sa nu mai poti avea copii.

| CrIsSLoveCristi a răspuns:

Pai un lucru e sigur:. trebuie sa ii spui tuh ca sa nu afle de la altul.

ii spui frumos.de preferinta cand nu este trista.cand nu are probleme. elibereazate ca ee mult mai bine.gandestete ca nu poate sa te omoare pentru asta.te pedepseste poate dar nu te omoara.o sa ii treaacaa.pentru ca trebuie sa ii zici o data si odata ca tot va afla

succes

fundita?:*

| elena92_2864 explică:

Nu chiar, dar saptamana viitoare ma duc la un control ginecologic cu ea, am sa-i spun doctorului ca iau dar stau cu frica sa nu afle mama, sa nu ii spuna