| Andreiu68 a întrebat:

Cum sa le spun parintilor ca vreau sa imi fac un tatuaj? Pare ciudat asta fiindca am 21 de ani si nu cred ca ar fi de acord cu asa ceva.In caltea sunt major face ce vreau dar nu vreau sa ii supar cu ceva, mai ales ca nu sunt de acord cu asa ceva. Tatuajul nu este ceva mare sunt niste initiale.Imi e teama sa le spun deoarece ei sunt mai stricti,dacee le zic ma fac din vorbe una doua, trebuie sa ii iau cu,, frumosul,, Daca nici anul trecut la 20 de ani nu voiau ca sa ma lese sa plec la mare 4 zile, o zis ca sunt nebun sa stau acasa -ei au fost la mare eu sa stau acasa.Deci ceva, m-am gandit ca sa il fac si il vede dupa si aia e se supara oleaca da aia e.Nu am o relatie de prietenie intre mama si tata adica eu plec la munca dimineata la 6 mama si tata la 7 eu din la 15:00 de la lucru ei vin la 19:00, ma intreaba ce fac iar stai in pat si atata tot, de vorbit si in general alte chestii nu vorbim.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să vorbești și apoi să îl faci chiar dacă ei refuză.

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât ești major nu trebuie să le ceri voie.
Eventual poți vorbi cu ei și să le explici cât de mult îți dorești tatuajul.

| Nilsson a răspuns:

Prin tatuaje poti sa iei boli grave care se transmit prin intepaturi cum ar cele provocate de virusul HIV sau cele hepatice.
Eu nu mi-as pune sanatatea in mainile unui asa zis tatoo artist, mai ales ca in general tatuaje isi fac cei mai ratati oameni, drogatii si infractorii, plus femeile de moravuri usoare care printr-un tatuaj stim cu totii ce vor sa transmita.
Plus ca dau dependenta, iti faci doar doua litere la inceput, dupa aceea un alt simbol, apoi unul mai mare si tot asa mai departe.

| Mărginean_Alexandra_1992 a răspuns (pentru Nilsson):

N-am citit prostie mai mare până acum. Alo! Sunt sotie, mamă, am o casă și un serviciu respectabil. Dacă am ales să-mi fac un tatuaj înseamnă automat că sunt pușcăriașă, drogată sau prostituată? Cred că sunteți în urmă cu vreo 40 de ani, dragă domnule.

| Nilsson a răspuns (pentru Mărginean_Alexandra_1992):

Nu trebuie să iei opinia mea în mod personal, sunt născut după revoluția din '89 dar dacă tatuajele sunt la modă acum nu înseamnă că au devenit ceva bun.
Știm cu toții că tatuajele au fost adoptate în trecut de cei care fac parte din diferite bande, oare oamenii respectabili cu familie și copii ar trebuie să îi ia pe infractori ca modele?
Nu te judec dacă ți-ai făcut unul până acum dar consider că acestea nu își au niciun rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Daca tot vrei sa pastrezi o relatie buna cu parintii tai, poti face tatuajul undeva inde sa nu il vada usor, si le arati peste 1-2 luni. Functioneaza uneori.winking Sa ai o seara frumoasa.

| PumpkinDoll a răspuns:

De ce nu te lasa? Te vad vecini si ii faci de ras? Du-te si spune-le sa-ti faca o statuie pentru ca le-ai respectat dorinta si n-ai realizat oribila ''crima'' de a-ti face un tatuaj.Ai 21 de ani, ai si servici, nu vad care-i problema lor.Stai o perioada in alta parte, chirie sau ceva si ignora-i ca si cum n-ar exista.

| sdws77 a răspuns:

Frate... totusi, ai 21 de ani laughing Incearca sa-i convingi ca tatuajul nu iti strica eticheta sociala (oamenii mai in varsta cred ca tatuajele sunt pentru puscariasi, marinari si golani), iar daca nu reusesti sa-i convingi, ti-l faci oricum, se vor obisnui cu ideea tatuajului pana la urma. Stiu cum e sa ai parinti exagerat de protectivi, dar totusi, la 21 de ani poti fi considerat major chiar si dupa standardele mai vechi.