| NicolaeAnton26 a întrebat:

Cum să procedez să-mi iau gândul de la faptul că am 26 de ani și nu am avut niciodată o prietenă și cel mai probabil nu voi avea niciodată o prietenă?
Sunt conștient de faptul că nu voi avea niciodată o prietenă, dar gândul mă macină profund. Cum aș putea să scap de acest gând? La o adică sunt conștient că nu toți oamenii sfârșesc prin a se căsătorii și chiar sunt unii oameni care toată viața lor trăiesc singuri(dpdv al unei relații). Aș fi okay cu asta, dar aș vrea să nu mă mai gândesc întruna că sunt singur.
Am 26 de ani, am un salariu per total slăbuț(2300-2400 net lunar cu tot cu bonuri și bonusuri), nu sunt atrăgător, nu știu să vorbesc cu fetele într-un mod altul decât prietenește și nici nu am un fizic de invidiat. Nu am nu știu ce mașină sau nu știu ce casă și nici nu pot să mă laud cu vreun aspect particular referitor la viața mea.
Nu am ce să ofer unei fete sau nu pot oferi cât pot alți băieți să ofere(fizic și material).
Per total pot să afirm că sunt mai mult sau mai puțin un ratat. Sunt încântat de asta? nu, dar asta văd de ani de zile când mă uit în oglindă.
Pot să spun că în mare parte am acceptat ideea că voi fi singur toată viața mea, adică sunt conștient de asta; aș vrea doar să pot să și accept ideea.
Ce sfaturi îmi dați?

115 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Atragi ceea ce gandesti tinere, o sa ajungi ca mine exterminat in viata probabil mort inainte de pensie dar Dumnezeu sa fie cu noi sa nu ne lase sa murim in chin cel putin atat ii cer. Exista o varianta sa te gandesti ca esti cu una constant si va veni una in viata ta altfel daca gandesti ca mine ca toate sant pramatii care vor bani si isi bate joc de viata omului de langa ea ramai singur. Singuratatea duce la probleme cu inima, atac de cord sau infart risc de deces pe la 50 sau 50 si ceva. Daca reusesti sa intretii o felina (pisica) iti va fi mai usor sa nu te gandesti asa des la singuratate. Ideal varianta alternativa e sa gasim inlocuitoare pentru femeie, robot in forma de femeie la comanda care face orice, dar nu se stie daca apucam vremurile alea - azi intrebi pe una daca are prieten zice da, sau sufera dupa fostul niciuna nu e singura, altele fraiere sau speriate de TNT si lista continua (PS arat bine si castig 2700€ pe luna) imi platesc locuinta si tot singur traiesc.

| Mosotti a răspuns (pentru danbnz):

Un om care e masculin, e automat si are atitudine din aia, asta nu se invata ca pare penibil daca nu vine natural din el. De exemplu o fata daca place pe unu si ala zice glume si altele, ei ii place, daca e unu care nu ii place zice "a venit si penibilul ala sa ma vrajeasca cu niste glume de doi lei, de om prost".

| Simpatic a răspuns:

"Cum să procedez să-mi iau gândul de la faptul că am 26 de ani și nu am avut niciodată o prietenă și cel mai probabil nu voi avea niciodată o prietenă?"

Pai incercand sa numai gandesti asa, cu siguranta exista o persoana care este pe placul tau si tu pe placul ei asa cum esti tu si asa cum este ea.
Nu toate femeile cauta barbati frumosi sau puternici, pentru ca nu toate femeile sunt frumoase sau inteligente sau placute ori sarmante,sau dragute sau atragatoare.
Unele cauta pampalai,altele tatuati,altele infractori alte baieti buni altele baieti rai, deci paleta este atat de complexa incat sigur exista cineva pentru toate gusturile!
Esti manelist exista cineva si pentru tine,esti rocker este cineva si pentru tine, esti un iubitor de opera este si pentru tine cineva.
Deci nu stai rau tinere nici ca salariu nici ca nimic, ideea este sa nu sari la vreun model de asta de videochat,ori o pornista tatuata si experimentata in arta amorului, adica o profesionista in materie de materialism si barbati, ai nevoie de cineva asemanator cu tine adica cineva sensibil, cineva timid si prostut la capitolul socializare. Cu siguranta exista o femeie si pentru tine!
Asa ca inceteaza cu gandirea aceasta si fa ceva in acest sens, cauta sa cunosti persoane, cauta sa le intelegi, fie ca persoanele sunt mult mai mici de ani decat tine, adica poate sa fie si o fata de 18 ani.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Simpatic):

18 ani iese din schemă, îmi plac fetele mai mari ca mine, mereu am fost așa. Singura excepție ar fi dacă este cu un an mai mică ca mine, dar în rest nu sunt atras de fetele mai mici. În sus pot merge până la +7/+8 ani, dar în jos doar -1, poate -2 maxim.
Sunt un băiat bun. Sunt genul de băiat bun care e mereu politicos cu tine și încearcă să se facă plăcut. În școală eram un fel de "tocilarul clasei". Amuzant. am fost tot timpul premiantul clasei, deși în clasă eram 28 de fete și 2 băieți.
Sunt băiatul bun care în timpul liber ascultă muzică rock și-și omoară timpul cu jocurile video și anime-uri sau seriale istorice și filme SF.
Nu vreau niciun fotomodel. din contră, toți colegii îmi spun că sunt ciudat la gusturi: nu mă deranjează fetele mai plinuțe sau foarte voluptoase(peste tot), pe când am observat că majoritatea bărbaților vor fete slabe, ceea ce eu nu suport de regulă.

| Simpatic a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Decat premiant in inchisoare mai bine repetent in drum spre marewinking
asa ca decat locul 1 pe clasa mai bine baiatul prostut dar placut de toate femeile si respectat de toti colegiiwinking
vezi tu inca din adolescenta cand castigi ceva trebuie sa stii ca vei pierde altceva.
dar nu e capat de lume, in schimb nu esti in masura pararea mea sa emiti pretentii foarte mari sa nu fie asa sa nu fie asa cand nu ai fost un don juan!
in viata trebuie sa faci si compromisuri ca sa reusesti, prin compromis nu inseamna sa lasi capul jos ci doar sa dai mai jos targetul autoimpus de tine prea suswinking
simpatik stie ce vorbeste caci are scoala vietii si vin dintre baieti mari trecuti prin viata si nici la mine nu e deloc roz viata dar asta este! important este sa iesi cu capul sus.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Simpatic):

Chiar te rog să nu te mai chinui să comentezi. Comentariul tău nu mă ajută cu nimic! mulțumesc, o zi bună!

| Simpatic a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ma faci sa radwinking

| AdelinaC a răspuns:

Mai cunosc baieti de varsta ta singuri si sunt persoane f ok, nu ar trebui sa te simti complexat. Cand va veni vremea, vei avea

| NicolaeAnton26 explică (pentru AdelinaC):

Încerc, dar cum le-am spus și celorlalți fizicul și situația financiară nu mă avantajează deloc!

| Mosotti a răspuns:

Sfatu e sa-ti vezi de alte preocupari ca-s destule distractive si sa lasi obsesia asta, tu crezi ca insuratoarea e asa fericire? Doar obligatii, munca mai multa, libertate mai putine, nu scapi de gand ca automat vrei sa te iei dupa ce fac altii. Copii deci alt balamuc pe cap, atunci femeia in general ignora barbatul, nu-i mai da sex cu una cu doua, asta vrei?
Am inteles ce zici si nu te contrazic "maaa, nu e asa cum zici", daca zici ca nu ai fizic, e clar, nici nu mai conteaza restul, ca daca ai si 5000 Euro lunar in cel mai bun caz te-ar tine de fraier si nu te-ar iubi. Cand cineva arata bine, ofera singurul lucru cel mai de pret si dorit de ea, pe el insusi! In rest fac ei impreuna restul, ca si ea are tot cam 2500 salariu net, ce crezi? Si tu la fel ai cam tot atat, si multi au construit amandoi, masina, casa contractata si altele. Dar cum fara fizic nu exista iubire, aia este.

Ca si femeile cand le vad asa "vaaaai ma marit", de parca au castigat 100 de milioane euro in aur la loto, spalat, calcat, curatenie, mancare, avut grija de copil dupa munca, ce fericire e asta? Si la 55 ani si ei si ele regreta ca s-au casatorit, majoritatea. Dupa aia barbatul adica unii, incepe sa se poarte nasol, sa o tina doar de femeie in casa si aparat de sex, nu toti fac asa, dar multi, ii suporta si toanele, nervii, prostia si nesimtirea.

Nu inseamna ca esti ratat daca nu te insori. Stii ce zic barbatii dupa 50 ani cand ii intrebi de ce s-au insurat? "De prooost". Nu toti, dar foarte multi. Si ele la fel "daca as fi avut mintea de acum nu m-as mai marita". Si daca un om e ratat din alte motive, nu e vinovat, a avut el ceva de a ajuns asa, ca in mod normal automat nu ajunge ratat. Ratat esti daca furi, omori, violezi, iti distrugi viata stand la parnaie plus fapte urate pe constiinta, daca te iei la bataie aiurea, daca nu stii sa te comporti cu oamenii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Schimba-ti mentalitatea inainte de orice altceva. Dupa aia mai discutam. Sa nu mai umbli niciodata cu timpenii de genul "sunt mai mult sau mai putin un ratat" ca astfel iti faci tu mai mult rau decat ar putea sa iti faca altii!

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact cum le-am zis și celorlalți, aspectul fizic este ceva la care pot lucra și la care chiar lucrez de fapt.
Dar la capitolul financiar și personalitate, ce-mi recomanzi?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, dar trebuie sa ii intre in cap ca nu e ratat doar din cauza asta. Zambesc putin, se considera ratat ca nu se baga in belele de fapt. Da, la inceput e frumos, dragoste aia, sex, simpatia, dupa aia nu mai e asa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Flavio Briatore de exemplu. Mosneag scofilcit, si a f*&t bunaciuni care aveau bani purcoi cit sa nu aiba nevoie sa fie cu el doar pentru asta. https://www.news.com.au/......725c231d4b

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aia e irelevant, conteaza sa fi atractiv ca om simplu, sa ai suflet si ceva prin cap, nu conteaza ce fac milionarii care-s exceptii, si altii de genul. Nu da exemplu de oameni de afaceri, la astia e totul mai atipic, ori avea el mai multi bani ca ele, sau chiar la fel, ce dracu, cine tanar sta cu un din ala pe bune? Fi serios. Si daca avea bani ea, doar nu e proasta sa nu mai ia si de la ala. Da exemplu de un om simplu ca noi care nu are decat un salariu mediu. Si oricum tot nu ar conta, conteaza persoana celui de aici. Nu putem generaliza.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate în legătură cu aspectul fizic care contează foarte mult! nu contează în proporție de 100%, evident, dar undeva la 40-50% ajunge.

| Mosotti a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Conteaza 80 %, dupa asta facem selectia toti, si in functie de asta vrem sa aflam si ce mai are omul ala sau nu, deci celelalte calitati. Ne atrage fizic, continuam si vedem ce are si ce n-are, si din doi sau doua care arata atractiv pentru noi, alegem evident pe ala care are si din celelalte calitati, ca nu poti face relatie serioasa doar pe frumusete, asta e clar, am zis, fizicul e proba eliminatorie dar NU ajunge. Ajunge doar pentru aventuri, insa daca fizic nu e, nu mai conteaza restul.

Nu uita ca multi si multe cu fizic misto sunt acceptati si daca au caractere proaste, asta spune multe. Aveam noi o prietena de familie care statea cu unu care nu muncea, zic toti "maamaa, dar altul nu gasesti? Ce dracu stai cu asta? Uite ti-am prezentat baieti cuminti, cu carte, cu job bun (figuri de tocilari de fapt)" si ea zice "ma atrage si e asa dulce ca nu ma deranjeaza asa", si nici nu se purta stralucit. Ea se simtea bine asa, a zis "din mom ce stau imi e bine, daca nu imi era, nu mai stateam". Dar se intelegeau ei cat de cat, asta clar.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai o astfel de gândire nu o să ajungi nicăieri.
Fii mai optimist.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Andreeush):

Ce motive am să fiu optimist?
Sunt un tip cu un aspect relativ mediocru, puțin spre urâțel.
Am un salariu de c...t 2300-2400 RON.
Nu sunt carismatic sau amuzant.
Sunt genul de băiat bun, politicos pe care fetele îl percep ca un bun ascultător/prieten și cam atât.
Meh...
Nu văd nicio bucurie în viața asta.
Singurul lucru care m-ar interesa momentan este cum să uit complet de fete?
Voi merge la psiholog și mă va ajuta să mă obișnuiesc cu ideea că nu voi avea o relație, dar până atunci trebuie să-mi scot din minte fetele din cap. Nu știu exact cum să încep.

| Frank51 a răspuns:

Nu inteleg ce fel de femei vrei sa atragi tu cu bani, masini, sau un fizic de invidiat. Vezi tu, aici e prima problema a ta, felul in care percepi lumea. O femeie normala pune accent pe caracterul tau, pe inteligenta ta, nu pe fizic sau starea materiala.

Am mai explicat faptul ca nu este necesar sa ai o relatie ca sa fi fericit, poate e si cazul tau. Important este faptul ca incerci sa cunosti persoane si ca evoluezi atat psihic cat si fizic( mananci sanatos, mergi la sala, citesti, iti petreci timpul cu oameni de calitate). Daca nici macar nu incerci, si te plangi, este complet inutil. Ai o varsta misto si nu ar trebui sa te stresezi aiurea pe tema asta. Fetele vin si pleaca, daca inca nu ai experimentat mai ai timp si o sa te lamuresti.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Frank51):

Sunt momente în care deși nu am o relație mă simt bine, da!
Dar îți spun un lucru, doar gândul că aș avea o relație, că aș iubi o persoană din toată inima și că la rândul aș fi iubit, mă face de 1000 de ori mai fericit decât de ex o seară petrecută cu prietenii la cinema sau la un biliard.
Am o vârstă mișto, dar înțelege că eu chiar îmi doresc toate lucrurile de care tot vorbesc, o prietenă(soție eventual) și chiar și copil.
Tot timpul m-am întrebat care este esența vieții. Și m-am gândit și m-am gândit... și când am ajuns la întrebarea: dacă aș avea o familie a mea?
Ghici ce. am simțit că asta este cu adevărat esența vieții și că asta m-ar face împlinit!

| Frank51 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Asta am crezut si eu, pana m-au lasat balta una dupa alta. Bro, nu este usor sa gasesti persoana potrivita, dar daca incerci foarte mult sunt sanse mai mari. Eu te sfatuiesc sa te bagi in seama cu fetele care crezi ca sunt ok, evident nu cu cele din cluburi sau cafenele(decat daca vrei aventuri pe gratis), ci in librarii, la scoala, la evenimente, acolo gasesti femei de calitate. De multe ori acele fete cauta exact tipul tau de baiat, doar ca nici ele nu gasesc atat de usor, printre atatia cocalari. Don't worry, the time will comewinking

| NicolaeAnton26 explică (pentru Frank51):

Și cum recomanzi să mă bag în seamă?
Sunt o persoană cu care poți purta ușor o conversație odată ce se obișnuiește cu tine, dar mi-e greu să încep discuția.
Nu sunt genul care se bagă în seamă cu lumea.
Au fost multe fete pe care majoritatea le considerau mediocre, care aveau ceva pe care pe mine mă atrăgea foarte multe și chiar dacă ele nu erau foarte frumoase, datorită unei trăsături pentru mine erau splendide!
Totuși, dacă ar fi să vorbesc cu orice fată pe care o consider atrăgătoare, ar trebui să vorbesc cu aproape jumătate din femeile cu care intru în contact zilnic.
Trebuie să-mi dau seama de caracterul/personalitatea fetei/femei ca să știu dacă sunt interesat cu adevărat.
Cum să mă bag în seamă?

| Frank51 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Daca ai prieteni comuni este cel mai simplu. Atunci cand iesiti sau va vedeti, incerci sa conversezi cu ea, diferite teme, si de acolo totul vine de la sine. Daca nu o cunosti poti pur si simplu sa o intrebi ceva legat de situatia in care va aflati(nu mai au pungi la magazin, ploua si nu ai umbrela, asteptati autobuzul de 20 de minute, cele mai stupide chestii), si iar de aici vine totul de la sine.

Trebuie sa te comporti natural, sa nu incerci sa fi altcineva si sa impresionezi. Fii tu insuti si fii mandru de asta, o sa se simta chestia asta.

| OldSoul a răspuns:

Nu o sa raspund prea mult, si prea in amanuntit la intrebarea ta, deoarece am venit aici mai mult sa meditez asupra unei probleme.

Ai spus ceva interesant:
"Știu că nu voi avea niciodată o relație serioasă pentru că nicio fată cu discernământ nu s-ar uita la unul ca mine."

Aici ai 50 % adevar
50% minciuna.

Vezi tu, intr-adevar o fata nu se va uita la un tip ca tine.
Dar nu neaparat din cauza aspectului, sau a banilor, chestiile astea doua, ce e drept, indeparteaza o mare categorie de femei, o categorie la care destul de putini barbati au acces, nu e nevoie sa le dau un nume, se stie la ce ma refer.
Insa, mai ramane o alta categorie mai mica ce e drept, o categorie pentru care aspectul nu trebuie sa fie stralucit, o categorie de femei care nu au nevoie sa fie intretinute de barbat, niste femei care se multumesc stiind ca au alaturi pe cineva a lor, care stie sa le faca sa se simta iubite, si dorite.

Dar pe ele altceva le indeparteza, si anume, gandirea ta naspa, nu e neaparat vorba de optimism si negativism, ci ca mai mult, prin modul in care tu te percepi, ii poti intrista pe ceilalti.
Tu ai accepta sa ai o persoana langa tine care nu e multumita de ceea ce e?
Sa-i repeti mereu ca se inseala, sa o incurajezi, si sa nu inteleaga asta?
Da, poate la nivelul asa, de provocare, sa incerci sa o ajuti sa-si depaseasca complexele ai accepta o persoana cu o astfel de gandire langa tine.
Si desigur, mai e si varianta in care vrei sa ai alaturi o persoana fragila, pentru ca o poti face dependenta de tine.

Dar, in celelalte cazuri, persoanele astea lipsite de incredere, nu prea sunt dorite de nimeni, pur si simplu vin cu o energie naspa, nu se pot exprima, nu-si pot spune un punct de vedere, si pe buna dreptate, daca tu nu ai un minim de incredere in tine, orice ai face, orice ai afirma, nu va avea acelasi impact.

Gandeste-te, vrei sa cunosti o persoana, mergi din start cu ideea ca esti naspa, ca nu ai sanse, si se duce totul de rapa din primele trei cuvinte, ca nu ai incredere.

Gandeste-te ca poate ai gasit o persoana care te accepta asa cum esti, are si ea o luna productiva, si pe langa salariul ala minim pe conomie mai primeste 100 de lei, vine acasa, si e fericita, vrea sa mancati o pizza in oras, iar atunci, tu, domnul pesimist, vii si spui "ce te bucuri pentru 100 de lei, altii nici nu se uita la banii aia, si tu te bucuri atat pentru un nimic?" pai iti dai seama ca in momentul ala, oricat de ok ar fi persoana aia, nu faci nimic altceva decat sa o intristezi si sa o distrugi in timp oferindu-i din pesimismul tau.
Nu merge asa.
Stiu ca viata-i naspa si toate cele, dar, chiar si asa, uneori, trebuie sa accepti mizeria in care traiesti, trebuie sa fii mandru de postura de rahat in care esti pus, de salariul de rahat pe care-l ai.
Trebuie sa ai forta sa mergi sa spui ce ai de spus, dar nu cu capul plecat, ca si cum ai fi cel mai josnic om.
Nu, tu trebuie sa mergi cu energia aia de "ba, poate nu m-o facut mama frumos, si nici bogat nu sunt, dar a naibii sa fiu ca o viata am, si e prea scurta sa ma plang de ceva ce nu pot controla, macar am incercat, si inca incerc sa o fac din ce in ce mai buna, macar atat, cat tine de mine".

Si sfatul asta, nu e legat neaparat de fete, sfatul asta e oferit mai mult asa, poate iti deschide putin ochii si nu o sa mai fii chiar atat de nemultumit de ceea ce esti, nu de alta, daca tu vrei sa fii trist, e dreptul tau, dar parca nu e corect sa-i afectezi pe acei putini oameni care iti sunt in preajma cu negativismul tau.

| NicolaeAnton26 explică (pentru OldSoul):

Îți mulțumesc din suflet pentru cuvintele tale!
Ceea ce spui tu este perfect adevărat. Sunt o persoană greu de înțeles și greu de suportat. Până și maică-mea îmi spune de multe ori să nu mai fiu atât de nesigur, va fi bine, să încetez să-mi fac probleme.
Sunt o persoană relativ calmă, o persoană care evită conflictul, o persoană care vrea să încerce să conviețuiască cât mai armonios cu restul oamenilor, indiferent de sexul lor, rasa lor, etnia lor, cultura lor, religia lor, etc.
O să-ți spun câteva aspecte de ordin fizic în ceea ce mă privește.
Nu pot intra în categoria bărbaților înalți(am 1.80), dar să zicem că sunt per total mulțumit. În cazul meu din păcate de la o vârstă fragedă "părul prost părăsește capul deștept" cum s-ar zice, dar încerc să maschez asta prin a adopta tunsori cât mai scurte și barba(de care sunt foarte mândru) și oricum în majoritatea cazurilor port șapcă. Facial nu pot să spun că am defecte evidente, am o față mediocră(ca și aspect).
Fizic momentan sunt încă grăsuț, dar în câteva luni voi ajunge la greutate mea normală și poate chiar mă voi apuca de sală și voi crește în fizic.
O să fiu sincer cu tine, aspectul financiar este cel care mă demoralizează cel mai mult acum.
Pot să-mi schimb aspectul fizic într-o măsură în care să arăt prezentabil. Nu am o față urâtă, pot să-mi lucrez corpul, am haine decente, parfumuri, etc.
Aspectul material și personalitatea din păcate nu le pot schimba sau cel puțin nu la fel de ușor ca cel fizic.
Material vorbind nu am un salariu wow, dar mă avantajează că am weekendul liber și un program mai lejer. Să zicem că aș putea să încerc și un al doilea job part-time care să-mi mai ducă o sursă de venit, deși tot nu aș ajunge la un salariu care să-mi permită să am pretenții la o relație. Momentan sunt undeva la 2300-2400, probabil cu încă ceva part-time aș putea ajunge la 2900-3000.
Personalitatea este una blândă, una docilă. Sunt mai tupeist și cu inițiativă doar după ce ne cunoaștem bine unul cu altul și îți cunosc foarte bine personalitatea.
Doar că de regulă fetele își pierd orice interes în mine încă de când mă văd, iar după ce-mi deschid gura, mai că nu le vine să o ia la sănătoasa.

| NicolaeAnton26 explică (pentru OldSoul):

Singurele relații pe care le-am avut au fost pe internet cu fete de origini asiatice, care tind să cred că au fost mai mult atrase de faptul că sunt alb și nu neapărat că sunt atrăgător.
Aș vrea să fiu pozitiv, frate, chiar vreau! am unele motive, dar când văd răul din mine, când îmi văd defectele, când văd ce om sunt cu adevărat... îmi vine scârba.
Am 26 de ani și sunt un ratat. Am învățat, am fost mereu respectos, ascultător și am încercat mereu să-mi fac treaba, dar pentru ce?
Recent am devenit destul de religios... îmi pun sincer nădejdea că Dumnezeu îmi va arăta calea cea dreaptă.
Sunt cine sunt. Nu pot să fiu pozitiv pentru că nu am motive să fiu...
Și crede-mă că de multe ori stau ca prostul și mă uit pe pereți și mă întreb de ce? și dacă? oare dacă?
Și-mi vine să plâng de nervi că sunt cum sunt.
Sunt mai mult sau mai puțin un rezultat al societății în care trăim.
De când am fost mic viața mi-a fost influențată masiv de mass-media și internet.
Când eram foarte mic am fost dependent total de calculator. Mă jucam în vacanța de vară 20 de ore din 24 pe PC, iar în restul de 4 dormeam.
Nu am foarte mulți prieteni, iar relaționarea cu oamenii mi-am dezvoltat-o cu ajutorul job-ului pe care îl am.
În afară de părinții mei, în mare parte sunt singur. Singurii prieteni pe care îi am sunt de felul lor mai introvertiți și ei și nu prea îi interesează ieșirile sau eu pentru ei sunt un side friend cu care ies doar dacă prietenii lor principali nu pot ieși.

| OldSoul a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

"Aspectul material și personalitatea din păcate nu le pot schimba sau cel puțin nu la fel de ușor ca cel fizic."

Partea materiala, e ok, ai un job, e bine. Nu trebuie sa te necăjeasca atat de mult.

Cat de persoanalitate, ce e drept, nu o poti schimba la fel de usor ca aspectul, insa, trebuie sa te gandesti, ca dacă ramai asa, nu se va schimba nimic, insa, daca de azi incerci sa schimbi ceva la tine, sa fii o varianta mai buna a ta, peste ceva timp, un am doi ani sau chiar trei si mai mult, vei incepe sa culegi si roadele.
Stiu ca e dificil, iar faptul ca rezultatele nu se vad instant te demoralizeaza, asta e, asa ne-a facut societatea, sa vrem totul instant, dar de multe ori asta nu e posibil.

| NicolaeAnton26 explică (pentru OldSoul):

Zi-mi sincer, salariul de 2400 ți se pare unul decent? unul okay? fii cât se poate de sincer, te rog.
Personalitatea îmi este aproape imposibil să o schimb pentru că e o chestie pe care o formezi de-alungul primilor ani de viață, odată ce ai discernământ.

| OldSoul a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu e cine stie ce salariul, dar e unul cu care poti sa traiesti.
Gandeste-te ca si un profesor tot pe acolo câștiga

| NicolaeAnton26 explică (pentru OldSoul):

Exact, este unul din care poți să trăiești și cam atât! cam atât!
Nu pot vorbi de la o relație!
În domeniul în care sunt șansele să ajung la un salariu foarte bun, sunt cam mici momentan.
Ți-am spus, partea fizică nu e greu de schimbat. am făcut-o de nenumărate ori până acum.
Partea financiară contează foarte mult pentru fetele din ziua de astăzi și în speță pentru cele din România.
Să zicem că sunt și fete timide care mi-ar accepta personalitatea blândă, dar cu așa un venit... PAS

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Totul se poate schimba. Salariul de 2400 e acceptabil, daca esti in stare sa te organizezi. Gindeste-te ca sunt altii care au sub 3000 in cuplu si mai au si 1-2 copii. Aia ce crezi ca fac, mor de foame?

| OldSoul a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Depinde ce asteptari ai tu.
Sunt si fete care te-ar accepta asa cum esti, sunt sigur de asta, deoarece am cunoscut si eu cateva de acest gen, dar, sunt greu de gasit, si de obicei, le cunosti doar in realitate, online, nu o sa ai sanse cu ele.

Acum desigur, daca tu vrei un fotomodel, e clar ca o sa vina cu asteptari mari.
Dar, daca vrei o fata, decente, la acelasi nivel cu tine, nu vad de ce nu ai reusii sa cunosti una.

| NicolaeAnton26 explică (pentru OldSoul):

Nu vreau un fotomodel. Îmi plac ochii albaștri dacă vrei să dau detalii, dar nu e o cerință... sunt conștient că nu-s Făt Frumos, deci nu caut Frumoasa Adormită. Caut o fată cât de cât drăguță(nici măcar frumoasă).
Când spui cm-ar accepta așa cum sunt, la ce te referi?
Și de ce nu le pot găsi online? nu că m-ar interesa să le caut online, dar zic...

| OldSoul a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ca te-ar accepta asa cum esti, atat ca aspect, atat ca parte financiara.
Legat de personalitate, inca-mi mentin ideea, trebuie sa incerci sa fii ceva mai pozitiv, sau, cel putin, sa mimezi asta.
Online, totul e mai dificil, concurenta e mare, si nu prea ai avantaje, totul se rezuma la ce spui, si la ce profil ai.
Iar genul ala de fete, pe care cred ca le vrei tu, de obicei nu prea isi petrec timpul online, sau daca o fac, nu prea discuta cu straini.

| NicolaeAnton26 explică (pentru OldSoul):

Ca aspect fizic probabil. Așa cum există bărbați relativ neatrăgători, există și multe femei neatrăgătoare, deci da este posibil.
Financiar nu cred că m-ar accepta vreo femeie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu exista femei sau barbati neatragatori, exista doar "inca nu ai baut destul ca sa fie frumos/oasa" si nimic mai mult. happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dude... cu ce m-ar ajută să stau singur, serios acum?
Să dau aiurea 750-1000 de lei pe o chirie? pe bune, acum.
Chiar nu mă ajută cu nimic... cunosc multe persoane care stau încă cu părinții și au chiar și 30 de ani.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Okay, bine... atunci nu-mi voi găsi pe nimeni pentru că sunt urât, sărac, dependent de părinți și mă și joc jocuri video. Mulțumesc mult!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Am zis eu asa ceva? Vezi cum exagerezi si interpretezi cam tot in defavoarea ta? Sa stai singur te-ar scoate din zona de confort si te-ar face mai cu chef de a urca profesional mai repede. Crede-ma ca si eu ma scald intr-un burnout de ceva vreme... si sunt departe de a fi intr-o zona de confort - nevasta-mea a plecat de la job ca idioata - in conditiile in care lucra cu juma' de norma si lua vreo 2600 RON net cu un an in urma si acum eu trebuie' sa bag ca migu' sa imi platesc salariul si sa mai scot si vreun leu profit - salariul fiind cam 1500 net, dar platesc si aia cam 1000 la stat ca dari, fiind angajat/administrator al propriei firme. De lucru am, potential sa imi platesc lejer salariul ala si sa mai iasa macar 2000 ca dividende este, posibilitate de crestere in timp solida, dar... cum ziceam mai sus, blocaj. Burnout + o semi-depresie asa. Si cu uritenia ne scoti din papuci. Trimiti o poza sa vedem si noi? Crede-ma ca stiu destui grasuti combinati cu tipe super-misto, si nu e vorba de bani in nici un caz. E vorba de faptul ca aia nu isi pling defectele, si isi exploateaza la maxim avantajele.

| Emma30555 a răspuns:

Poți sa întâlnești o fata care sa te placa asa cum ești, o fata poate asemănătoare ție mai timida. Pe de alta parte sunt mulți oameni care nu se căsătoresc dar totuși au relații, nu totul consta în a te căsători poți sa ai o mulțime de placeti în viata, dacă ți ai face niște prieteni asemănători caracterului tău, ți ai schimba perspectiva despre viata

| NicolaeAnton26 explică (pentru Emma30555):

Nu prea aș fi interesat de relații de complezență. Nu sunt interesat să fiu o cu o fată doar pentru ca amândoi să fim într-o relație.
De multe ori am stat și m-am întrebat... de ce îmi trebuie o relație? pentru sex? pentru ca să știu că sunt într-o relație? sau pentru că vreau ceva serios de la viață?
Mi-a luat ceva timp, dar am înțeles că este a treia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pina ajungi la a treia, trebuie' sa treci si prin primele doua. Nu de alta, dar visezi la... ce? La o virgina care sa te vada ca pe un cavaler pe cal alb sau la una care are habar pe ce lume traieste si isi doreste sa fie cu tine pentru ca esti cel mai bun cu care a fost vreodata? Tu poti zice "asta e cea mai buna bere pe care am baut-o" cand nu ai termen de comparatie? Nu e vorba de complezenta, ci de dinamica, de ajustare a nivelului de compromis pe care esti dispus sa il accepti, de testare a limitelor pe care le ai (nu ma refer la alea sexuale, lol, desi practica e FOARTE utila si acolo). La naiba, ai 26, nu 12 ani! Gindeste si mai ales ACTIONEAZA ca atare!

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am de unde să știu, nu beau alcool deloc, dar înțeleg unde bați.
Există totuși cazuri în care prima relație a fost și ultima la foarte multe persoane... deci se poate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pai vezi, de ce nu bei alcool? Iti poate schimba perspectiva un pic, te poate face mai "normal" ca sa ii zic asa. Tu ai multe bariere in fata pe care ti le pui singur. Cred ca niste vizite la psiholog te-ar putea ajuta. Nu o zic la misto, sper ca nu pui psihologul si psihiatrul in aceeasi oala asa cum fac multi pe la noi.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am fost deja la psihiatru și voi merge și la psiholog în curând.
Am vorbit cu mai multe persoane din viața mea și toți mi-au spus cam același lucru... sub 5000 de lei ca și familie, nu există viață.
În sensul că nu te poți gândi la o viață normală cu mai puțin de 5000 de lei într-o familie cu un copil de exemplu.
2400 e un salariu lamentabil, sincer.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu beau pentru că:
1. De felul meu nu arunc bani pe prostii de genul: țigări, băutură, droguri, etc. economisesc bani, nu îi stric
2. Am avut cazuri apropiate în care persoane erau alcoolice și asta m-a speriat datorită comportamentului lor.
3. Văd zi de zi știri sau alt zvonuri despre crime, accidente, etc. care sunt mai mult sau mai puțin rezultatul alcoolului.
Nu beau alcool, nu fumez. Nu voi face asta niciodată!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Poate nu ai vorbit cu cine trebuie... ideea ca totul se invirte in jurul banilor e partial adevarata, dar e cumplit sa pleci de la ea. Mai bine ia si uita-te la cei din jur, nu neaparat din proximitate, si vezi ce ii face fericiti.
Ca sa nu pun doua comentarii, iti raspund punctual si apropos de bautura:
1. Cu tigarile sunt de acord, insa bautura de calitate si drogurile de calitate (daca putem numi cannabisul drog) iti pot schimba perspectiva in bine. In cantitati limitate, desigur. A fi ponderat in experimentarea deliciilor pe care ti le ofera viata e o arta pe care putini o stapinesc. Ca o extensie a raspunsului, cum "economisesti" banii respectivi? Faptul ca ii pui intr-un cont bancar si ii lasi sa se devalorizeze e o timpenie sinistra pe care o fac multi romani tocmai fiindca la noi nu exista nici o educatie financiara.
2. Alcoolicii sau frustratii care mor sa bea ceva si se abtin din motive puerile sunt penibili. Am de-astia in familie. Nu iau exemple negative. Ma iau pe mine ca exemplu. Uite, de exemplu eu de obicei am in congelator o sticla de lichior de plante (Jagermaister sau alternative tot prin gama aia de pret, am avut si vreo doua ieftineli ciudate de la LIDL gen Jagstoltz, dar nu ma mai agit cu asa ceva-uri). Ei bine, din ala beau fix 20 ml inainte sau dupa masa, si nu chiar zilnic. Astfel, o sticla ma tine vreo 2-3 luni. E sanatos, placut, si costa cam 3 EUR pe luna. Consideri astia bani aruncati? Eu ii consider o investitie.
3. Daca te uiti la stiri si iei in serios toate extremitatile, nu mai iesi din casa, nu mai maninci, nu mai faci nimic. Sa vezi cum se mira unii ca vai, cum o las pe fiica-mea (8 ani) sa se intoarca de la scoala singura, uneori sa se si duca.
P.S. Du-te in club si vezi ce gagici agati cu o Fanta sau o Cola... stai, nici nu iesi prin crisme/cluburi/altele? Ai putea incerca si la biblioteca - nu glumesc, sunt chiar foarte serios.
P.S. 2 Tinder nu servesti?

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Banii nu aduc fericirea, asta este clar, dar te-ajută să o întreții.
Îți spun sincer că pentru mine banii nu sunt un factor al fericirii, dar am nevoie de ei.
Sună chiar stupid, nu?
Nu banii în sine mă fac fericit, ci faptul că sunt sănătos, că familia mea este bine, că am activități, etc. Ei bine, în cazul meu faptul că nu am o prietenă este un factor major. Este factorul care poate nega toți ceilalți factori pozitivi.
Și uite așa ajung eu să fiu depresiv.
Banii nu mă fac fericit în sine, dar poate dacă aș avea mai mulți bani nu aș fi în situația asta.
Nu frecventez baruri, cluburi, crâșme și am o părere foarte proastă despre cei care o fac. Din start, nu aș vrea o fată care frecventează astfel de locuri. Poate că sunt eu un ratat, dar nu merg atât de jos.
Nu am învățat de-alungul vieții mele ca să mă încurc cu o fată de genul.
Nu folosesc tinder. Frate, îmi este rușine să-mi pun și poză de profil pe Facebook sau Twitter și tu mă iei cu Tinder? XD

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai spus totuși ceva... că 2400 ți se pare un salariu acceptabil.
Poți să detailezi, te rog?
Iau 1600 net, bonuri și bonusuri lunare care mă duc la 2400. În ce condiții ți se pare ție un salariu decent?
Țin să-ți precizez că stau într-un oraș reședință de județ destul de dezvoltat din Transilvania... nu Cluj sau Timișoara, dar totuși.
Da, probabil că undeva la țară sau într-un oraș mic de provincie era un salariu bun, dar crede-mă că în orașul în care stau, 2400 este considerat un salariu de nimic!
Cum ți se pare ție acceptabil? Și ține cont... eu sunt genul care economisește.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

De ce sa iti fie rusine? Fa misto de tine. Umorul e un ingredient esential. P.S. Fetele care merg prin cluburi/samd nu e musai sa fie parasute, dude. happy
P.s. Am eu impresia, sau locuiesti cu parintii? 2400 a ajuns sa fie considerat salariu de nimic prin prisma umflarilor aberante din sectorul bugetar. Am un prieten care - in Iasi, nu oras mic-mijlociu - a avut niste ani buni vreo 2000 si mereu s-a descurcat. Fumeaza, bea, in weekenduri e mai mereu pe la munte, anual face un concediu in strainatate. E treaba de micromanagement si prioritati.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Teoretic vorbind, cu aproape 500 de lei contribui la venitul familiei, deci pot pune aproape 2000 de lei deoparte lună de lună, pentru că de felul meu nu ies prin oraș; nu neapărat pentru că nu vreau, dar nici nu prea am cu cine. prietenii mei sunt chiar și mai introvertiți ca mine.
Da, stau cu ai mei și nu văd nicio rușine în asta. Îi ajut la treburile casei, știu chiar să și gătesc, etc. deci nu sunt pe dinafară cu ceea ce ține de casă.
Bugetul îmi permite să călătoresc prin alte țări, dar de felul meu sunt o persoană statornică, nu sunt pasionat de călătorie. Japonia și Canada ar fi probabil singurele țări care m-ar interesa să le vizitez cu adevărat.
În principiu îmi salvez banii și îi investesc în ceva mai mare... de ex anul trecut am investit 3000 de euro în calculator.
În fine...

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și pentru că mi-ai răspuns la cealaltă întrebare postată pe TPU, cum ar trebui să abordez lucrurile? Nu sunt genul care merge la o fată și îi spune: știi îmi placi... vrei să ieșim undeva?
Chiar nu sunt genul acela de persoană.
1. Nu sunt pretențios la fizic, dar recunosc că nu-mi plac fetele slabe, dar sunt mereu dispus să fac compromisuri
2. Nu o să mă bag în vorbă cu o fată doar pentru că-mi place fizic pentru că vreau să văd ce-i poate mintea prima dată...
3. Nu sunt genul tupeist care să se bage în vorbă cu o fată și oricum din cauza job-ului meu întâlnesc mai mult femei mature decât femei tinere, și deși recunosc că-mi plac fetele mai mari ca mine, nu aș fi dispus să merg așa de departe(+7 sau +8 ani e maxima mea).
Deci. ce-mi recomanzi?
Și apropo, chiar îți mulțumesc sincer că încerci să mă ajuți!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu zic ca e o rusine sa stai cu ai tai, desi daca as fi gagica as vedea un red flag in treaba asta. Am intrebat ca sa imi fac idee de cheltuieli, ca tot zici ca 2400 e putin. Deci nu te costa ~1000-1200 RON chiria si facturile cum ar fi daca ai sta singur. 3000 de epuroi in calculator, beton - si eu as baga bani in calculator daca nu as avea ce face cu ei altceva, mai ales ca am nevoie de calculator sa imi prestez munca. Ca o paranteza... ce ai luat de 3000 si mai ales DE CE? Uite, investeste intr-un aparat foto ca lumea - daca nu ai deja - si ia si fa frumos poze cu gagici. Portret/fashion, la asta ma gindesc. Cu ocazia asta mai si cunosti tipe, iti faci portofoliu, te poti indrepta spre o cariera mai banoasa si cu potential in paralel cu jobul pe care il ai deja. Incepe sa gindesti mare - uite, mai ales ca si stii sa gatesti! Poti sa o pui de un blog culinar, de exemplu. Sau sa faci clipuri cu bucatareala sa le urci pe YT.
Acuma sa trec la cele de mai jos...
1. Slabe, grase... uneori fizicul are o influenta mult mai mica decat pare daca te uiti in jur. Am fost si cu nasolute, si cu fotomodele, trust me. It's all about chemistry.winking
2. Vrei nu vrei tot trebuie' sa conversezi cu lumea din jur. Cu cit esti mai relaxat si mai dispus sa esuezi, cu atit sansele ca intr-adevar sa esuezi scad. De multe ori fetele frumoase au probleme cu relatiile tocmai fiindca multi omuleti de treaba se simt intimidati - fara rost - de ele.winking
3. Nu e vorba de tupeu aici. Asta cu +/- x ani e vrajeala. Sint care la 50 arata de 30, la fel cum sunt la 30 care sunt praf. Si nu neaparat fizic, si mai ales psihic (am cazuri in familie).
Vezi mai sus ce recomandam apropos de investitii si cariera alternativa.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am investit mult în calculator pentru că am vrut să rulez toate jocurile posibile la calitate maximă, aproape toate îmi rulează perfect în 4k.
De ce ar fi un red flag? dacă aș vrea să încep o familie cu o fată, trebuie neapărat să vin eu cu apartamentul din start? LOL
Dacă chiar vrea să începem ceva serios, ne putem muta în chirie împreună.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Red flag nu pentru ca ar trebui sa ai apartament, ci fiindca stind cu parintii sugereaza lipsa de independenta (suna ciudat in romana formulat astfel, termenul mai apropiat de ce vreau sa zic fiind self-reliance in engleza). P.S. Lol, da, si eu ma joc si acusi fac 40, dar multe gagici considera si asta un red flag.winking

| Yuoia a răspuns:

Problema e in gandirea ta.
Ai un salar bunicel. Da, nu de medic chirurg, dar altii au mai putin. E important ca ai o locuinta. Multi arunca banii pe chirii. Doar profitoarele se uita la aspectul fizic al unui barbat si la averea sa. Doresti asa ceva in casa? Nu ar trebui. Si tot un anume gen de femei vor sex de la inceput. Cele care vor o situatie serioasa, o casnicie reusita, vor intai sa tatoneze terenul. Tu spui ca poti fi un bun prieten. Nici nu stii ce valoros esti! Apropie-te de o fata, ofera-i prietenia ta, ai rabdare si vei fi uimit de ce iti va oferi viata.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Yuoia):

Nu plătesc chirie pentru că stau cu ai mei xD am uitat să precizez

| NicolaeAnton26 explică (pentru Yuoia):

Iar salariul este departe de bunicel. Salariu mediu în România este undeva la 3200 de lei net. Eu am 1600 de lei net... deci jumătate. Evident cu tot cu bonusuri ajung la 2400, dar tot sunt departe de un salariu decent.

| Nilsson a răspuns:

Nu trebuie să găsești așa, dacă tu crezi despre tine că nu valorezi nimic acest lucru se va reflecta negativ și în personalitatea ta.
Salariul tău nu e unul mic, e cam la media salarilor din România și nu ai de ce să te simți mai prejos decât alții.
Poate ar fi bine să vorbești cu în psiholog să îți îmbunătățești stima de sine.
Că să îți faci o relație, pe lângă încrederea în tine, trebuie să ai și ocazii de a cunoaște fete, încearcă să îți cauți un job unde este un colectiv preponderent feminin sau să faci un master unde sunt înscrise mai multe fete.
Mută-te în alt oraș dacă e nevoie.
Dar până atunci trebuie să încetezi să te privești ca ultimul om.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Dude... fără supărare, dar nu mă voi muta într-un alt oraș pentru femei. Mi se pare aberant, sincer!
Stau într-un oraș relativ bun din Transilvania cu o populație de peste 100.000 de locuitori.
La psiholog plănuiesc să mă duc oricum.
Dar până o fac vreau să încerc să-mi iau gândul, să nu mă mai gândesc la fete deloc. Știu că nu voi avea niciodată o relație serioasă pentru că nicio fată cu discernământ nu s-ar uita la unul ca mine.
Sunt prost? nu, chiar din contră. aș spune că vocabularul meu conține mai multe cuvinte decât vocabularul majorității oamenilor din România.
Sunt mereu politicos și încerc să mă fac plăcut de toată lumea... femei sau bărbați.
Amuzant. la bărbați prinde bine, chiar mă înțeleg bine cu majoritatea, dar la femei... zici că mai mult le sperie atitudinea mea nu alta.
Meh... life sucks

| Dalmore a răspuns:

Dacă nu ai ambiție să te ridici de la nivelul de ratat, nimeni nu te poate ajuta.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ai o valoare mai mare decat salariul si toate celelalte realizari ale tale, din acest motiv, inconstient, nu te vei duce spre o femeie comuna, asa cum au toti ceilalti oameni de conditie modesta.
Sunt sigura ca vezi in jurul tau oameni de conditie foarte modesta, amarati, urati smd, care au langa ei o jumatate a lor, cu care se potrivesc, tu insa nu vrei asta. happy
Eu asa vad situatia ta. Esti mai inteligent decat profesia pe care o ai, si ambitia iti sopteste perfid ca nu poti fiind spalator de masini, sa iei o partenera spalatoare de masini, altfel aveai demult o prietena care nu s'ar fi potrivit cu psihicul tau.
Incearca sa iti armonizezi dorintele cu putintele. happy
La Multi Ani. happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dorotheea21):

Păi să vedem. în principiu mereu am avut note foarte bune în tot ceea ce am făcut. Școală, liceu, facultate, cu mici excepții ca tot omul.
Am terminat o facultate care din păcate nu am făcut-o cu inima(dreptul) și mă gândeam să iau niște cursuri în IT.
Da, voi fi sincer, cred că aș avea o șansă cu o fată care bea cot la cot cu bărbații și care-și pierde vremea aiurea prestând o meserie de genul celor enumerate de tine sau chiar mai rău(escortă, prostituată).
Da, nu asta vreau. Vreau o fată care muncește și care ar fi dispusă să înceapă o familie, nu doar o relație.
Știi, am avut de multe ori gândirea: dacă de fapt vreau o relație doar pentru plăcerea carnală? dacă vreau o relație doar pentru sex?
Știi ce am observat? nu mă încălzește cu nimic... sincer. Vreau o relație pentru ceea ce reprezintă de fapt relația. Dragostea, respectul unul față de altul, precum și rezultatele unei relații(copii, etc.)
Etic/moral nu voi fi niciodată cu o spărgătoare de semințe, nu-mi stă în caracter să fac asta. În plus scopul meu nu este să-mi caut o păpușă, să întrețin pe cineva, ci pe cineva cu care să încep o familie.
De asta sunt ferm convins că nu am șanse.
Aspectul fizic o să lucrez la el, deși fața și părul nu foarte bogat nu mi le poate schimba nimeni.
Cât privește salariul, după cum am spus... 2300-2400 pe lună per total e un salariu slăbuț... deci nu văd cine s-ar uita la mine.
Amuzant probabil că nici alea care vor să fie întreținute nu s-ar uita pentru că adevărul fiind spus, chiar e un salariu micuț.
Lucrez în domeniul marketing/IT(mai mult marketing). Am șansa să cresc salarial în viitor, dar aia rămâne de văzut.
Oricum, per total sunt conștient că nu voi avea niciodată o relație, doar că vreau până una alta, înainte să mă duc la psiholog care să mă ajute să mă împac cu ideea asta, să nu mă mai gândesc la fete.
Îți spun sincer... dacă aș putea, m-aș face asexual, dar nu pot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze ca judec dupa poza de profil. Du-te la psiholog sa-ti faca test extins de personalitate sa vedem ce esti. Dupa poza de profil nu esti extravert si automat NU trebuie sa incerci cu fete extraverte, n-ai nici-o sansa pentru ca nu esti compatibil. Ai exact aceleasi idei ca si mine, nu le schimba deoarece e ok, dar spune daca esti intravert sau ambivert, si pe testul extins ce tip de caracter ai (flegmatic, nervos etc.). Daca coincidem si la asta, iti pot zice exact cum am reusit eu.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Sunt introvertit, sufăr de anxietate(în anumite momente chiar cronică) și uneori o dau în depresie.
În liceu când am făcut testul personalității, eram melancolic. Nu cred să se fii schimbat ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai breh, daca ne apucam sa judecam dupa pozele de profil acum... daca ma judeci pe mine dupa poza asta de profil ce concluzie tragi? Poza de profil probabil reprezinta pe maxim 5% dintre utilizatorii de pe aici in vreun mod cit de cit legat de realitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu ai similaritati cu mine, dar daca esti intravert nu prea ai alta varianta decat sa cauti in locurile in care de asemenea iti place tie sa stai, sau sa faci prieteni virtuali cu miile de prin orasul tau ca poate iti recomanda cineva o intraverta. Daca erai ambivert, era floare la ureche, treceai fugitiv prin partea de extraversie ora aia doua cat puteai sa rezisti si in timp gaseai pe cineva. Si ala e salariu bunicel dar sigur poti mai bine de atat. Eu am pornit cu ~300 lei/luna (freelancing) si am ajuns in prezent la 4500. Orice se poate.

| Raducons a răspuns:

Problema e ca ai dat un pic in depresie, gandeste te ca ai 26 nu 46. Daca iti doresti o sa gasesti pana la urma o fata care sa te atraga Bani ai timp sa mai faci, cat de putini ai se aduna.In caz ca esti complexat de aspectul fizic poti sa faci operatii sa iti scoti semnele particulare, sa iti faci freza ca lumea, sa slabesti, dar asta tine de o stare psihica sanatoasa, si observ ca incepe sa se duca si la tine.Sa stii ca nu esti singurul in lume si in tara care nu a mai avut nicio relatie pana la 26, eu am 30 si nu am avut, am niste prieteni de 35 care nu au avut, deci mai sunt destui, dar tu nu trebuie sa te multumesti cu atata

| NicolaeAnton26 explică (pentru Raducons):

Știu foarte bine că nu sunt singurul... am vreo 2 sau 3 prieteni sau amici care sunt exact în aceeași situație ca mine, doar că am observat că lor efectiv "li se rupe" că nu au o relație, pe când pe mine mă macină acest gând.
Fizic nu sunt neapărat urât și da, sunt multe aspecte pe care le pot schimba și chiar vreau să le schimb și nu neapărat pentru o fată, ci pentru mine. Un corp puternic este un corp sănătos. La o adică sănătatea este cel mai important lucru. Poți avea totul, dacă nu ești sănătos, ce ai de fapt?
Banii se adună, corect. Dar îți spun sincer, că foarte multe fete/femei, și nu neapărat cele care caută băieți de bani gata, pentru că alea nu au fost niciodată în aria mea vizuală, caută bărbați care să aibă totuși o carieră și un salariu decent.
Și exact cum le-am zis celorlalți, ce pot eu să ofer unei femei când eu am o carieră mediocră și un salariu sub medie de 2300-2400 de RON?
Pe de altă parte intervine o problemă de personalitate. Am o personalitate prea blândă, prea docilă. Nicio femeie nu vrea lângă ea un pămpălău.

| Raducons a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Am inteles situatia, dar intelege ca esti tanar poti sa faci un curs si sa te specialzezi intr-un domeniu si o sa iei un salariu mai bun find calificat, si o sa gasesti la un moment dat persoana potrivita.Acum trebuie sa fii constient ca poate nu o sa gasesti o blonda sexi dar e buna si una mai simpla, sunt destule fete faine

| NicolaeAnton26 explică (pentru Raducons):

Nu caut o bombă sexi... nu am căutat niciodată o bombă sexi.
Referitor la partea cu un salariu mai bun.
Cât crezi că este un salariu bun care să-mi permită să mă gândesc serios la intrarea într-o relație?

| Raducons a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Eu cred ca si cu salariu minim poti intra intr-o relatie, important este sa lucrezi.Nu te gandi ca trebuie sa ai 10000 neaparat.Acum mai depinde si de locuinta pe care o ai,stai singur acolo,sunt parintii cu tine,sau fratii, sunt multe motive care te descurajeaza, Eu de exemplu stau cu parintii si cu o sora care are un copil, iti dai seama ca e mai greu sa inviti pe cineva sa se mute cu tine in situatia asta, nu numai ca nu se poate dar evita ele situatia.Vecinii mei lucreaza pe salarii mici si stau in chirie, deci se poate

| Mosotti a răspuns (pentru Raducons):

Daca n-are fizic nu e placut nici la 15, nici 26, nici 40 sau 46 ori 55, cel mult e luat asa sa fie folosit sau de una care nu a gasit altul mai bun si casuna sa se marite musai. Eu am luat ca zice corect, daca nu zice, e treaba lui adica ca ar avea fizic dar i se pare lui.

| adryang78 a răspuns:

Primul meu sfat și cel mai important este să-ți schimbi părerea despre tine. Nu știu pe ce fond s-a format, dar nu e de natură să te avantajeze.
Felul în care te-ai descris tu denotă un om obișnuit, așa s-ar putea descrie 80% dintre bărbați, inclusiv eu. happy
Dar totul stă în percepție. Poate așa ți se pare ție, că nu ai nimic de oferit. Timiditatea față de femei nu este un lucru neobișnuit, dimpotrivă. Cu un fizic aparte nu mulți se pot lăuda. Ai un serviciu, din câte văd ai foarte mult de oferit și pe plan sentimental.
Hai să-ți dau un exemplu personal - sunt o uscătură de 1, 73m și 60 de kg, happy. Nu sunt vreo frumusețe, am un salariu de 1500 de lei net, nu am nimic extraordinar de oferit, în afară de sentimente și stabilitate emoțională. Sunt căsătorit de aproape 20 de ani, am două fete și o familie fericită.
Cred că problema ta este lipsa de încredere în tine și lipsa respectului de sine. Lucrează în direcția asta și vei vedea altfel lucrurile.
Succes!

| NicolaeAnton26 explică (pentru adryang78):

Scuze că te întreb... cum de îți permiți să ai o familie de 4 persoane cu 1500 de lei net?
Înțeleg că și soția lucrează și poate chiar câștigă mai bine ca tine, dar la o familie de 3 cam ai nevoie de 4000 de lei pe lună, darămite la 4 persoane...
Cred că mai degrabă faci troll.

| adryang78 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu fac troll deloc. laughing
Depinde foarte mult și de zona în care trăiești, și de orașul în care locuiești. Eu locuiesc și lucrez într-un mic orășel din Oltenia, iar cheltuielile sunt în concordanță cu asta. Să-ți mai spun una - am o rată de peste 1000 de lei, fiindcă am împrumutat din bancă acum 2 ani pentru a cumpăra un apartament.
Ca și termen de comparație, acest apartament (2 camere decomandat, etaj 2, în buricul târgului) m-a costat 10000 de euro acum 2 ani.

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu ești atrăgător? FĂ-TE!
Nu știi să vorbești cu fetele? ÎNVAȚĂ CUM!
Nu ai fizic? LUCREAZĂ LA EL!

Crezi că primești toate astea picate din cer? Dacă nu ești mulțumit, fă schimbările necesare și nu te mai plafona în mediocritate. Fă pașii necesari ca toți ceilalți.

| NicolaeAnton26 explică (pentru LupusDei1993):

Okay dude... zi-mi și partea financiară cum o ridic. Trăiesc în România apropo...

| LupusDei1993 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Atunci părăsește (temporar sau nu) România, mergi în străinătate și strânge-ți bănuții necesari schimbării.

| NicolaeAnton26 explică (pentru LupusDei1993):

Dude... fără supărare, dar asta chiar nu este o rezolvare.
În primul rând. majoritatea oamenilor din România au o relație și trăiesc în România, nu au nevoie să lucreze afară pentru a avea o relație.
În al doilea rând, nu am contacte afară ca să pot începe de undeva. Adică și dacă aș vrea să fac asta, nu am o bază de unde să încep. Nu cunosc pe nimeni.
În al treilea rând, dacă chiar ar fi să mă mut totuși într-o altă țară, aș alege Japonia, USA sau Canada și probabil că nu aș mai reveni înapoi. Aș încerca să-mi găsesc pe cineva acolo(parteneră) și aș rămâne definitiv.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

USA e cam imposibil acum cu dementul acela de Trump, Japonia din păcate are și ea problemele ei și nu e o oază potrivită mentalității unui român tradițional, crede-mă pe cuvânt, în schimb Canada e ok cât de cât.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Tu ai citit ce scrie el? Daca miine va cistiga 100 de milioane de euro, mentalitatea tot aia ii va ramane. La cit zice ca face lunar, si-ar permite macar o data pe luna sa se duca la o meseriasa sa ii faca aia o lucrare ca lumea, sa ii mai reduca depresia...winking

| NicolaeAnton26 explică (pentru LupusDei1993):

Nu sunt neapărat tradițional.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

De unde știi că nu am făcut-o deja?
Din păcate am făcut greșeala aceea. Nu merită... nu e moral și nici normal.
Regret sincer că am făcut-o, dar viața merge înainte.
Oricum nu o să mai apelez niciodată la acea opțiune.

| Marbea a răspuns:

Fa ceva ca sa-ti placa de tine, ca sa spun asa, schimba tunsoarea, cumpara-ti haine noi care sa te avantajeze, citeste, strange bani si investeste in educatie. In primul rand trebuie tu sa te accepti iar daca tu te vei accepta si te vei crede grozav asta se va vedea si in atitudine.
Atitudinea este totul, incearca sa fii glumet, sa nu iei chiar totul in serios. La urma urmei sa fii singur nu este un capat de tara dar trebuie sa accepti, ori tu suferi, deci este o chestie circumstatiala.
Incepe schimbarea, schimba-ti atitudinea si cand vei fi pregatit se va intampla. Fiecare persoana are o caracteristica frumoasa, descopera care este aia si puneti-o in valoare. Ai viata inainte, ai doar 26 ani! Si sa stii ca unele prietenii cu fetele pot evolua, doar sa fii langa ele cand au nevoie si sa le sustii moral.
Sa ne povestesti!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Marbea):

Vrei să-ți spun sincer care sunt singurele lucruri care-mi plac la mine?
Cât se poate de sincer: barba, vocabularul și mărimea...
Sunt singurele chestii care-mi plac la mine.
Eu consider că ai nevoie de 3 lucruri ca să cucerești pe cineva:
1. Aspect - fizic, la care eu sunt mediocru spre rău, dar da. pot lucra la asta și de fapt chiar o fac, am slăbit mult în ultimul timp și chiar vreau să ajung să pun masă musculară pe mine.
2. Carieră/Bani - financiar, la care eu sunt sub medie în momentul de față.
3. Personalitate/Carismă - mental, la care eu sunt un băiat politicos, cu alte cuvinte persoana perfectă pentru o amiciție și cam atât. Nu sunt "cool", nu am replici "șmechere" și singurele glume la care sunt foarte bun sunt genul de glume pe care le facem băieții între noi(glume care depășesc un grad de decență).
Zi-mi tu ce pot extrage din descrierea dată ca să pot să mă consider suficient de bun pentru o relație.
Fizicul îl pot schimba, dar mai bogat și mai carismatic nu voi fi niciodată.

| Marbea a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Este ok, hai ca ai inceput bine.
1. ok, daca lucrezi la asta, e perfect.
2. nu esti sub medie, este un salar mediu, se poate si mai rau.
3. faptul ca esti politicos inseamna ca ai bun simt si nu esti genul care sa-ti bati joc de cineva. Fii sigur ca se va gasi o fata care sa aprecieze aceste lucruri, dar ce atata graba? Ai doar 26 ani, esti doar putin disperat iar cand esti disperat lucrurile nu evolueaza in directia buna. Nu toate fetele sunt atrase de baietii cool si smecheri, trebuie doar sa ai rabdare si sa continui sa te perfectionezi. Baietii smecheri si cu bani atrag fete care doar asta vor, ii sug de seva si apoi trec la altul, asa ca fii multumit cu ce ai si exploateaza la maxim.
Nu este nevoie sa fii bogat ca cineva sa te iubeasca, iubirea nu cauta banii ci sufletul si ceea ce reprezinti tu ca om. Carisma o poti dobandi cumva, ii oferi flori, bomboane, zambete, cuvinte dulci, nu bogatii, mici surprize.
Schimba gandirea, tu incerci sa ne convingi ca nu esti bun pentru o relatie, fiecare persoana are jumatatea lui doar nu te grabi.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Marbea):

1. Da lucrez la asta. Anul acesta în decurs de 6-7 luni am reușit să slăbesc undeva la 35 de kg și mă gândesc ca de la anul chiar să mă apuc de sală din două motive: ajung la greutatea normală și pot să pun masă musculară normal și mă va ajuta să-mi mai iau gândul de la problemele mele indiferent că sunt datorate de lipsa de afecțiune sau de alte evenimente din viața mea.
2. Sunt cu mult sub medie. Salariul mediu în România este undeva la 3200 de RON. Salariul meu net este de 1600 la care se adaugă bonurile 300 RON și bonusuri care variază, dar care în general mă propulsează la 2300-2400 de RON pe lună. Și dacă l-aș considera ca fiind NET-ul meu... tot este cu 600-800 sub medie. Adică cu alte cuvinte, un salariu de c...t.
3. Dacă a fost ceva ce părinții mei, dar în special mama mea, a fost să fiu respectuos și politicos și nu neapărat cu femeile, ci cu orice ființă umană decentă. Evit conflictul pe cât de mult posibil și încerc să nu supăr lumea. Sunt foarte prietenos prin modul de vorbire și am observat că de multe ori lumea interpretează greșit asta. Amuzant este cum am mai menționat că parcă la bărbați are mai mult lipici(în sensul că mă înțeleg mult mai bine: mă percep ca pe un tip de treabă, sincer), pe când femeile cu care vorbesc în cadrul locului de muncă mă privesc diferit.
Nu e nevoie să fii bogat ca să fii iubit, dar cum spunea și o melodie(parcă a lui Andra): banii n-aduc fericirea, dar te-ajută să-ntreții iubirea.
Sunt de acord. dacă aș fi bogat aș fi foarte precaut cu cine mă cuplez, deci da, nu aș dori o fată materialistă.
Nu sunt de acord cu ideea că fiecare persoană are jumătatea lui.
Sunt foarte multe persoane și au fost de-alungul timpului multe persoane care n-au avut nicio relație toată viața lor.
Din păcate pentru unii dintre noi Dumnezeu are alte planuri. Dar cine știe, tot răul spre bine, am auzit de foarte multe ori.
Probabil că în pofida faptului că nu voi avea niciodată o relație, voi fi fericit din alte puncte de vedere. Cel puțin asta pot să sper, la asta pot să aspir sau să visez; la o adică... visele nu costă nimic.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Marbea):

Ironic... mereu când eram mic făceam mișto de ai mei că s-au căsătorit la 28-30 de ani.
Și-ți spun un lucru și sunt în mare parte sincer: nu mi-au spus ai mei niciodată direct că vor nepoți, deși prin câteva glume sau fraze au lăsat de înțeles. Mi se rupe puțin sufletul să le spun că nu o să le pot oferi asta niciodată, deși ar exista și varianta adopției.
Din păcate dragostea nu este pentru toată lumea sau cel puțin nu dragostea dusă la acel nivel. Evident că am dragostea părinților și la rândul meu îi iubesc, dar nu se va putea compara niciodată cu dragostea față de partener sau de propriul copil.

| Marbea a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Trag concluzia ca sti singur la parinti.
Dramatizezi prea mult, iar primul pas este sa te ajuti singur. Noi aici incercam sa-ti dam sfaturi din experienta noastra dar numai de tine depinde restul. Toate la timpul lor! poate inca nu e timpul.
Decat sa te plangi mai bine ai trece la masuri concrete, lasa atitudinea asta de victima si umple-ti timpul cu ceva pana vei intalni fata potrivita, cum ai spus si tu mai ia-ti un job, lucreaza ceva de acasa ca studii ai destule si capul te duce.
Nu fa o drama din asta, schimba-ti atitudinea si gandirea.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Marbea):

Corect, sunt singur la părinți.
Știu și apreciez nespus toate răspunsurile voastre. Chiar vă mulțumesc sincer. Multe răspunsuri mi-au dat o oarecare liniște sufletească!
Apreciez că deși nu mă cunoașteți, mulți încercați să mă îndrumați către bine, în loc să faceți mișto de mine sau să glumiți pe baza întrebării mele.
Mă plâng și fac în același timp... mă plâng pentru că am ajuns la un pas de disperare. M-am săturat să fiu singur. Aș putea să o strig în gura mare. Am ajuns efectiv să disper că sunt singur. E și perioada sărbătorilor în care cu atât mai mult. oamenii sunt mai apropiați și mai fericiți împreună, iar eu mă uit la mine cum nu am pe nimeni și sunt singur de ani de zile și m-am săturat.
Mă bucur pentru restul, dar vreau și eu.
Am răbdat, am răbdat, dar sunt aproape la limită.

| Marbea a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Bucura-te ca ai parintii langa tine si lasa disperarea asta! Eu am baiat de 29 ani si e singur dar nici nu-si doreste relatii.
Unde lucrezi nu sunt si fete singure, de ce nu incerci sa legi o relatie?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Marbea):

Unde lucrez sunt doar două fete de vârsta mea sau apropiate. una este soția șefului și cealaltă nu are mai nimic în comun cu mine. xD

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marbea):

Si ti se pare normal ca la 29 de ani sa arda gazul de pomana? Sta cumva cu voi? L-ai crescut sa fie dependent de voi ca sa ce? Sa aiba grija de voi pana crapati si dupa aia sa fie un moshneag frustrat si singur? P.S. Relatii la locul de munca... no, hell no!

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Zi-mi totuși ceva... cam toți de pe aici mi-au dat dreptate că este un salariu jalnic, doar tu spui că este un salariu okay. De ce? pe ce te bazezi când spui asta?
Și da... poate pot crește profesional, dar poate în timp și salariul meu va mai crește.
Dude... după cum ai spus tu, soția ta lua 2600 în condițiile în care lucra cu juma de normă. Eu nu ajung la 2600 full time. wtf. E un salariu jalnic. fii serios!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ma bazez pe salariile pe care le cunosc, inclusiv din Bucuresti, pentru joburi non-IT. Nevasta-mea lucra la Bit Defender. Sa nu amestecam mere cu pere. Uite, asa iti pot zice de angajati in Iasi care lucreaza pentru Xerox si nu vad mai mult de 2000 RON lunar. Full time, tech support. In 2018 am fost contactat de Aspen pentru a lucra la niste proiecte legate de filtrarea continutului social media pentru Facebook. Stii cit 5 USD/ora brut ofereau jegosii aia? Hai sa iti zic in 2019, angajati la Carefour Market, 1200 RON net. Ala e salariu jalnic. Se poate mai bine in cazul tau? Bineinteles, intotdeauna e loc de mai bine. E salariul tau jalnic? Hell, no! P.S. Apropos de cresterea ta profesionala. Eu daca lucrez cu chef si spor intr-o luna macar vreo 6 ore pe zi si ma pot focusa, cu ceva noroc (am si niste bonusuri in functie de traficul adus de continutul pe care il public) pot sa fac 3000 USD lejer-lejer. Bine, ii incasez pe firma, dar nu se duc chiar jumatate la stat, ci doar mia aia de RON la salariu, 1% impozit pe toata suma, si impozitul de pe dividende cand e sa ii scot din firma (5% parca e ala) - asta daca nu ma apuc sa imi cumpar vreun super-laptop pe firma doar ca sa nu platesc nimic la stat in plus...winking Tu daca tragi ca dementul intr-o luna, faci o p*&a, tot la salariul ala ramii. Daca ai sta singur in chirie si ai vedea ca ramii cam fara bani sau cel putin ca nu mai apuci sa pui nimic deoparte, asta ar trebui sa te motiveze un pic. Sau mai mult de un pic. Sau sa te ingroape si mai tare in depresie, depinde. Uite, eu am facut un review la niste casti de la Sennheiser. 200 EUR sunt daca e sa le cumperi, eu am avut si privilegiul sa le folosesc incepind cu vreo 2 luni inainte de lansare, articolul a avut trafic si am incasat 250 USD pentru el, iar alora de la compania de PR care se ocupa de Sennheiser le-a placut review-ul si mi-au lasat castile mie. In mod normal ar fi trebuit sa ma bucur, fiind si audiofil. Chiar daca castile nu suna pe masura pretului, atributele de baza fiind autonomia (sunt exclusiv wireless, 100 de ore autonomie, modelul e GSP 370, le gasesti la av-store la noi si pe la altii cu vreo 950 RON). Ma crezi ca nu m-am bucurat aproape deloc? Oarecum ma asteptam sa mi le lase, stiam ca facusem treaba buna cu review-ul, dar am cam ramas fara chef de viata si bucurie pentru lucrurile mici sau mai putin mici pe care le patesc. Locuitul cu parintii iti anchilozeaza simturile si mai ales tenacitatea cu care iti urmaresti idealurile - vad asta printre neamuri, nu ma refer la ai mei, ca eu am plecat de acasa de pe la 19 ani. Aveam si un amic care la fel, avea vreo 35 de ani cred cand am vorbit ultima oara si statea cu parintii, se plingea de salariu cacacios si ca e virgin. Nu era nici strimb/handicapat sau mai stiu eu ce, nici prost. Am pierdut legatura cu el, si-a schimbat numarul de telefon si prin orasul ala nu mai ajung mai deloc, si nici pe net nu il gasesc. Sper ca nu s-a sinucis si e doar suparat pe mine ca l-am luat tare de cateva ori. Eu mai incerc sa ajut oameni si lui ii ziceam de niste ani buni sa isi puna engleza la punct cum trebuie ca ii pot da eu de munca pe bani acceptabili si cu potential de crestere mult mai bun ca la munca lui de birou de doi lei pe care o facea. Ce sa zic... sintem in 2019, nu in 1980. Nimeni nu te tine acolo, ai calculator puternic, nu esti prost, ai putea sa te apuci sa faci treaba in weekend la modul serios. Uite, gaming pe YT, ca tot ziceai ca ai luat calculatorul pentru jocuri. Daca scrii (FOARTE!) competent in engleza iti pot face lipeala cu un site cu care colaborez si eu si plateste bine.

| Marbea a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Este strict vointa lui, doar nu o sa-l dau afara din casa. Nu am nevoie sa aiba grija de mine ca pot si singura, nu gandesc asa. Eu vreau sa plece, sa-si gaseasca pe cineva dar nu vrea. Dar aici nu discutam despre mine, altul era subiectul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marbea):

Da-l afara! Da, stiu ca altul era subiectul, dar mi se par de toata jena fazele astea. Am si eu cazuri prin familie...

| Marbea a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Este simplu de spus si greu de facut. Asa ziceam si eu cand nu aveam copii si auzeam pe la altii cate le tolereaza, ma bateam cu pumnul in piept si le ziceam ca daca mie mi-ar face asa ii pun bagajul la usa si sa plece... daar, cand ii ai pe ai tai alta e problema, ii iubesti, nu vrei sa li se intample nimic rau. Sunt mama, nu ai tu cum intelege asta!
In final nu am decat sa ma resemnez si ce va fi sa fie asa va fi!

| Marbea a răspuns:

La multi ani pentru azi si incepe schimbarea cu pasi mici dar hotarati!

| Marbea a răspuns:

Uite un articol al unui psihoterapeut.
„Da, depresia de sarbatori este o forma de depresie ce are legatura cu bilantul propriei vieti, propriilor realizari. Aceasta poate avea doua forme. Una invatata in trecutul mai apropiat sau mai indepartat. Alta poate avea legatura cu o trauma grava, petrecuta de curand.
Daca balanta este pozitiva si totusi esti depresiv, inseamna ca depresia este mostenita si trebuie sa te intorci putin in trecut pentru a rescrie un pic din modul in care ai fost invatat sa iti vezi sau sa iti traiesti viata. Uneori, poti ajunge la concluzia ca, oricat de multe ai realizat, oricat te-ai chinuit sau ai fost apreciat, nu ai reusit niciodata se te bucuri de viata. Oare de ce? In psihoterapie vorbim de depresia invatata. Cu alte cuvinte, ai avut in preajma, copil fiind sau putin mai tarziu, persoane depresive. Care, constiente sau nu de problema lor, ti-au creat o matrice prin care vezi viata.
Aceasta functioneaza ca o pereche de ochelari ce nu te lasa sa vezi bucuria, dragostea, satisfactia sau frumusetea din jurul tau. Ajutat un pic sau mai mult de un specialist, poti corecta dioptriile sau poti renunta cu totul la acesti ochelari imaginari. Scapat de ei, te poti simti asa cum poate nu ai sperat niciodata, implinit si bucuros, increzator in ziua de maine.
Daca balanta este insa negativa, o drama cum ar putea fi: un divort, o relatie esuata, boala unei persoane dragi, sau un viciu exacerbat cum ar fi alcoolismul, iti poate influenta in mod dramatic echilibrul, stima de sine sau increderea in faptul ca te vei putea bucura de viitor. Din nou, si in aceasta varianta, nevoia unui specialist se face visceral simtita, indiferent daca vorbim de un medic, psihoterapeut, psihiatru, mentor, preot. Oricare cale pe care te indruma sufletul poate fi calea spre a redescoperi placerea de a-ti trai viata.
Am vorbit intr-un mod simplu in acest articol, am incercat sa ajung la esenta. Pentru ca imi este cunoscut faptul ca oamenii din ziua de azi citesc totul pe diagonala. Cauta solutii printre randuri, vor magie, vor schimbari fantastice, cu eforturi mici. Insa dezamagirile vor fi crunte. Pentru ca viata este ca o opera de arta. Un pic de culoare aici, mai multa acolo, o linie trasata cu grija, un fond ce se pierde in eter creeaza tabloul propriei vieti. Ce nu are cum sa fie simplu pentru ca ingredientele sunt multe si personalizate.
Depresia este despre traume, dezamagiri, momente in care crezi ca nimic nu mai are sens, suferinta, asteptare ce se tot amana, frica, neputinta, furie, ura, teama, grija, iubire, speranta, magie. Acestea sunt ingredientele. Reteta tine de fiecare. Pentru ca modul alchimic in care pot fi amestecate acestea poate crea mii de variante. Unele mai bune, altele doar de moment.
Insa depresia poate fi depasita, uitata, invinsa. Trebuie doar sa iti recunosti neputinta si sa vrei sa o schimbi. Calea iti va veni in minte sau in suflet, cu siguranta."

| shu7e a răspuns:

107 raspunsuri... in mod clar nu am sa le citesc pe toate.
Un lucru inainte sa inchid pagina. Lasa ganditul, iesi afara, mergi intr-un loc public si mergi la cea mai tare tipa care e singura. NU TE MAI GANDI ATAT, NU MAI ANALIZA SI RASANALIZA. DUTE si intreab-o de sanatate. Spune-i ca iti place de. cum are parul, geanta, sosetele (ce vrei tu) si ca daca e posibil ai avea nevoie de putin ajutor din partea ei (in general oamenii sunt mai mult decat ok sa ajute). Explicai cat de paralel esti cu moda si mai ales la fizicul tau de invidiat habar n-ai cum si ce sa potrivesti ca in reviste nu dau sfaturi pentru asa fizic (umorul intotdeauna ajuta iar umorul pe seama ta denota o oarecare maturitate). Spune-i ca esti dispus sa platesti pentru consultatia primita insa sa tina cont ca venitul tau la moment este la acelasi nivel cu gusturile in moda si increderea in sine.
Asta e doar o idee tu poti merge si spune orice. Daca e de acord sa iesiti sau sa va intalniti bine daca nu o iei de la capat. Si daca nu iese mergi la cea mai tare tipa (singura) macar si oblicatoriu 1 data pe saptamana fara nici o scuza, fara nici o exceptie, fara a gandi, analiza si iar analiza.
JUST DO IT

| Mosotti a răspuns (pentru shu7e):

Tu ai impresia ca el nu stie ce i-ai zis? Si nu a facut? Bine, tu ai spus foarte bine, intentia e de apreciat. Daca e cum zice el ca n-are fizic (daca nu o fi asa si deformeaza realitatea, si deci are probleme de comportament si socializare, asta nu mai stiu, eu iau ca si corect ce se spune aici in general), degeaba te duci oriunde ca e tot aia, e ca si cum nu stii sa faci nimic dar te duci la 50 de firme de IT, nu te ia nici una.

Daca nu e sociabil, retras, teama de socializare, probleme de comportament, dar are fizic cat de cat, sa aplice ce spui tu. Eu in general nu comentez alt caz decat cel prezentat de initiatori, consider ca stie ce spune un initiator.

| shu7e a răspuns (pentru Mosotti):

Habar n-am ce stie si ce nu, ce a facut sau nu. Si nu l-am trimis la cea mai tare tipa sa-si faca si gagica ca sansele sunt mici ci doar sa iasa din tiparele de gandire actuale.
Daca era borba sa mearga la un job in it nu i-as fi spus sa mearga sa caute de lucru dar sa mearga sa caute ucenicie (depinde si de varsta si alte cateva).
Pe viitor ti-as sugera sa aplici ce spui si sa comentezi doar celui care a initiat discutia. Daca nu esti de acord c a spus unul sau altul ii poti raspunde tot celui care a initiat citand din raspunsul cu care nu esti de acord si argumentand de ce nu esti de acord.
O zi minunata sa ai

| NicolaeAnton26 explică (pentru shu7e):

E ușor de spus... totul pare ușor când îl spui. Nu el a fel în viața reală. Oricum, după cum spune Mosotti. neavând fizic nu are rost să încerc. Sunt urât, frate... n-o să mă vrea nici d****

| shu7e a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Overthinking
"neavând fizic nu are rost să încerc. Sunt urât, frate... n-o să mă vrea nici d****"
Dupa cum spuneam lasa ganditul. O sa-ti tremure picioarele, o sa-ti bata inima ca si cum esti in cadere libera din avion, ai sa ai mainenile ude si spatele la fel. Nu conteaza. MERGI si fa asta. Lasa scuzele ca nu te ajuta. Daca vrei scuze trebuia sa precizezi asta in intrebare. Daca vrei solutii... asta e una din multe.
Dar daca faci ce ai facut pana acum, iti [plangi de mila, nu te vezi facand asta, nu esti tu asta, e imposibil pentru tine sa ai asa o gagica si mai stiu eu ce ai sa ai ce ai si pana acum si peste X ani ai sa fii pe aici cu aceeasi intrebare.
Si tine minte. Scopul nu e ca cea mai "tare" fata sa fie prietena ta. Scopul e sa prinzi tu curaj, sa iesi din gadirea asta pagguboasa si sa te convingi ca oricat de "urat" ai fi tu nu conteaza asa mult pe cat conteaza atitudinea si ce spui cand deshizi gura (acum sper ca n-ai sa-i zici de Descartes daca o abordezi in bar)
Daca o faci sau nu e treaba si decizia ta. Nu va fi usor sa schimbi un comportament impamantenit de ani si ani de zile dar nici imposibil

| Mosotti a răspuns (pentru shu7e):

Poti raspunde oricui, de aia exista functia de a raspunde oricui, altfel nu puteai raspunde dedicat, asa ca aia este, chiar de aia a fost si implementata. Putem sa spunem daca nu suntem de acord si unul altuia, ca din asta trage si initiatorul concluzii, de aia e democratie si discutie libera. Vede n pareri si intre ceilalti si alege ce crede el. Eu am zis care e treaba, daca are erori de gandire si altele, am spus, ai tu dreptate, deci am fost de acord cu tine daca e al doilea caz, dar el stie in ce caz se afla insa. Tu ai pus problema ca nu zice realul, eu am luat ca real ce zice presupunand ca stie ce zice totusi. Insa posibil sa nu fi zis realul, nu neg. Am argumentat si ieri si acum de ce am zis ce am zis.
Si f bine ca zicem unul altuia asa, dar si initiatorului, ca mai invatam unul de la altul, daca toti gandeam la fel, era naspa.

Majoritatea oamenilor dar si psihologi iau din start in cazul de fata de ex la o adica, ca initiatorul nu zice adevarul dar nu ca minte, ca nici el nu isi da seama ca problema nu e aia care o spune. Insa eu n-as baga mana in foc ca nu e adevarul ce spune. Omul in primul rand sustine ca nu are fizic. In general daca ai fizic restul conteaza uneori mai putin, se trece mai usor peste astea de catre partenera.
Asa "schimba mentalitatea, fa aia, fa aia", e spus din afara fara a fi nici o secunda in pielea initiatorului, fara sa se stie psihismul lui, fara sa se stie trairile lui, rational si el stie ce ziceti voi, dar cand e conflict intre ratiune si trairi, nu e asa simplu, eu am studiat mult psihologia evolutionista, natura umana, psihologia, plus ca am trecut si eu prin ce trece el, si cunosc cam ce simte.
Stiu ca multi nu vor sa spuna adevarul sa nu supere, dar asta nu ajuta, ca omul e mirat mereu si va ramane mirat mereu, iar asta il macina mereu. Altii nu stiu adevarul, toti ignora fizicul desi si ei insisi tot dupa asta fac selectia si la femei si la barbati, culmea, ii doare la basca de mentalitatea si nu stiu ce al potentialului partener daca nu atrage, chiar zice "lasa ca o sa fie bine, sunt alaturi de tine si o sa mai scapi de timiditate, de antisociabilitate, nu e problema, important e sa ne intelegem".

Sa va dau exemplul meu concret, am fost placut de multi homsexuali, eu am vb frumos cu ei, ii inteleg, le-am zis ca nu sunt asa, dar am aflat chestii, Eu mi-am pus chestiile negative pe tava tocmai sa vad cum reactioneaza, am zis "sunt mai feminin, mai sensibil, mai rasfatat, nu am asa curaj, am o gandire mai ciudata, nu am vrajeala in mine, nu-s asa sigur pe mine si bazat, cand ma duc la mega image probez chiflele sa fie din alea calde, sa nu cumva sa fie de acum 7 ore sa fie putinel mai neproaspete, nu mananc orice, la munca fizica nu-s bun", raspuns "lasa ca e okey, nu e problema man, arati f bine, vad ca esti om inteligent, ai caracter, atat ma intereseaza, esti f okey, toti avem pe ale noastre". Si asta fie pentru relatie fie pentru sex simplu, nu conteaza. Cam asa sta treaba! Si o femeie face la fel daca place mult pe acela.
Si apoi am zis "si daca nu aratam bine?", raspuns "nici nu am mai fi discutat acum". Ca ei dupa poza ma apelau, poza verificata de site ca reala. Si asa faceau femeile cu amicul meu alfa si cu multi alfa pe care ii stiam adica prietenii lui.
E cam clar zic eu.

| xzawn17 a răspuns:

Salut,nu te mai gandii la asa ceva.Intr-o zi cu soare sau ploaia vaveni o fata potrivita pentru tine

| SitedeHaine a răspuns:

O sa ai fara dar si poate! Poate chiar acum de Craciun... cine stiee...

| NicolaeAnton26 explică (pentru SitedeHaine):

Sunt destul de șceptic în această privință. După cum le-am spus și celorlalți, nu tuturor ne este scris să fim cu cineva; poate eu sunt printre aceia.
Rămâne de văzut. Până la Crăciun nu am cum să-mi găsesc pe cineva oricum.

| taciterogdingura a răspuns:

Capul sus rege, trebuie sa te respecti inainte de toate. Nu tuturor fetelor le pasa de cat castigi sau daca ai ceva fizic cu care te poti lauda. Suprinzator, fetele sunt fix ca baietii : oameni. Nu asculta toate stereotipurile sexiste care iti zic ca femeile adora un singur tip de barbat. Cu totii suntem oameni si intr-un final avem preferinte diferite. Trebuie sa iti recunosti valoarea de sine, sa te iubesti pe tine insuti, ca sa te poata iubi altcineva. Incepe incet, incearca sa ajungi fericit cu tine insuti, chiar daca trebuie sa te minti la inceput. Schimbarea nu va fi instanta, dar asta e trucul : trebuie sa tot incerci sa ajungi o versiune mai buna a ta.

| Tunoi94 a răspuns:

Doua chestii care te vor ajuta la femei cât și pe tine însuți.citeste carti de dezvoltare personala (lucrează creierul)și apuca-te de sala. (Lucrează corpul) și fu-te piz-dele. iesi din casa ...nu-ti mai plange de mila

| NicolaeAnton26 explică (pentru Tunoi94):

Frumos vorbești, amice...
Amuzant e că tipi ca tine probabil că au parte de multe fete, pe când cei ca mine de niciuna. Ironic...