| victoria_minea a întrebat:

Cum sa te apropii mai mult de parintii tai? Ii simt foarte reci, mereu ne certam. Stiu ca si eu sunt o fire poate mai complicata, insa imi doresc sa fie liniste si sa ne intelegem, sa putem comunica deschis fara sa ne suparam. Cum sa abordez situatia, cum sa fac aceste transformari in familia mea?

Răspuns Apreciat de Editori
| Marbea a răspuns:

In primul rand trebuie sa descopei cauza racelii lor si cel mai bine o poti face pur si simplu intreband. Cauzele pot fi multiple: situatia financiara, problemele la servici, neimplinirile, asteptari prea mari de la cei din jur. Trebuie sa spui ce te supara, poate ei nu constientizeaza acest aspect asa ca discuta cu ei si insista, s-ar putea ca prima data sa te repeada, dar cu calm si diplomatie poate vei reusi. Uneori problemele reale sau inchipuite ne ocupa mintea si nu vedem suferinta celor apropiati.
Poate esti chiar tu problema, discuta, intreaba-i ce ar trebui sa schimbi la tine ca sa va intelegeti, intotdeauna schimbarea porneste de la noi, fii tu schimbarea si nu incerca sa-i schimbi pe cei din jurul tau, daca tu te vei schmba vei vedea o imbunatatire si la ei. Iti doresc sa reusesti, cel mai greu este sa constientizezi unde procedezi tu gresit.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acelasi lucru le zici cum ne anunti pe noi. Daca fac ca minunile lasa-i ca nu-s intregi la cap - in caz contrar e bine pentru a crea armonie familiara

| aditimus a răspuns:

Incearca sa fi stapan pe tine, daca te cearta nu trebuie sa ripostezi, ei au mereu dreptate, daca ei te cearta si incepi si tu o sa fie scandal dar daca ei vad ca nu au cu cine atunci se calmeaza de la sine.

| lorix a răspuns:

Ei ar trebui sa-si bata capul cu astfel de probleme, nu tu.
Aia e treaba si datoria lor in calitate de parinti.
Dar din moment ce tu ca si copil ajungi sa iti pui astfel de intrebari imi e clar ce fel de parinti trebuie ca ai.