| JulietteeS a întrebat:

Cum sa treci mai usor peste o despartire dupa o relatie de lunga durata? Multumesc

Răspuns Câştigător
| petitconseil a răspuns:

Cu rabdare...creierul si inima ta sunt obisnuite inca cu fostul, le trebuie timp sa treaca ca sa isi revina.Nu te arunca in alta relatie,nu-ti va face bine, cel putin nu imediat, gandurile tale te vor duce tot la cel care l-ai iubit mult timp, unul nou nu te ajuta decat sa faci o comparatie intre ei, care uneori poate fi neplacuta.Asa ca trebuie sa rezisti, asta e viata, toti suferim la un moment dat, zi si tu ca nu a fost sa fie si mergi inainte.Toate sunt trecatoare in viata asta, si bucuriile si necazurile.Fii puternica,acum ai mai mult timp sa ai grija de tine poti face ceea ce ai amanat de multe ori sa faci, sa iti cumperi ceva ce ti-ai dorit de mult timp, te poti plimba pe unde ai visat sa te plimbi, cum am spus, ai grija de tine.Numai bine iti doresc.

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ești sincer față de faptul că viața ți-a demonstrat concret că relația voastră nu avea viitor. Eviți să romanțezi relația și un posibil viitor cu fostul/fosta. Fără însă a ponegri momentele frumoase trăite împreună. Îți conturezi bine în minte ce nu vrei să mai tolerezi în următoarea relație dar și ce lucruri ți-ai dori. Și profiți de faptul că ai mult mai mult timp liber, nestingherit de un partener de cuplu, pentru a vedea ce îți place să faci, să încerci lucruri noi și eventual să excelezi într-un domeniu, să investești în ceva multe ore de studiu și muncă. Momentan este cam exclusă ideea să te aventurezi în altă relație. Timpul acesta este pentru tine, e un cadou, nu îl refuza. Profită la maxim de oportunitățile ivite.

| cristi202 a răspuns:

Nu poti trece usor peste asa ceva. Mai usor o poti face gasind de facut ceva ce iti place, trebuie sa ai ceva care sa te pasioneze intr-atit incit cand te apuci de acel lucru, sa uiti de toate, sau pur si simplu te gindesti la ceva care ti-ar place sa maninci, si te pui sa maninci acel lucru. Viata iti ofera mii de optiuni de a te bucura de ea, trebuie doar sa deschizi ochii si sa vezi, ca sa te infrupti din bucuriile ei, si asa vei uita ce a fost, si vei intelege ca pe undeva poate sa existe si ceva mult mai bun decat atit pentru tine.
Pe de alta parte, ar fi bine sa iti iei timp pentru tine ca sa iti pui ordine in ginduri si in inima, pentru a intelege ce s-a intimplat si a te impaca cu ce s-a intimplat. Adesea trecem prin viata ca pestele prin apa, fara a cauta sa vedem ce avem de invatat din ea, pentru a nu mai repeta greselile trecutului, sau a ne feri de ceea ce altii ne pot gresi.
Si cauta compania prietenelor tale. Asta te poate ajuta foarte mult.

| mgtow a răspuns:

Faci sex cu alt individ si trece

Bula
| Bula a răspuns:

Te deschizi la apropierea unor persoane noi si-ti reincepi viata cu altul.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Depinde si de ce relatie si ce sentimente ai avut.
E bine o mica perioada sa fi solo dupa.
In rest te implici in diverse activitati care sa-ti distraga atentia si sa nu iti lase mintea libera.
Usor usor trece, poate intri si in alta relatie!

| munteanuionvictor a răspuns:

Să petreci timpul liber în compania unor persoane optimiste din cercul de prieteni, colegi, amici etc

| liliana77any a răspuns:

Cat a durat relatia ta daca nu te superi?

| JulietteeS explică (pentru liliana77any):

5 ani

| liliana77any a răspuns (pentru JulietteeS):

Toata amintirea fostei iubiri se va spulbera in decursul unui an.

| venividivici2017 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti, oricat de greu ar fi.Gandeste-te la lucruri negative cand il vezi, gandeste ca o sa gasesti pe cineva care o sa iti ofere mai mult decat fostul.Iesi afara din casa, plimba-te prin parc, poti sa te apuci de fitness, alergat.Intr-un final, toate trec, nu vei mai simti nimic indiferent de amintiri!

| AlexandraAG a răspuns:

Incerci sa te impaci cu idea ca el nu mai face parte din viata ta. Am trecut prin asta. Merge