| frhjfdjtd a întrebat:

Cum sasa imi conving parintii sa ma lase mai libera? adica sa ma lase mai mult sa fac ce vreau nici lucruri prea mari dar macar sa pot merge la patinoar cu prietenii sau sa pot merge in oras fara sa trebuiasca sa vorbesc cu ei cu o săptămână in urma. Am vorbit cu ei despre asta si au zis ca o sa ma lase daca le demonstrez ca ma descurc dar cum sa le arat asta daca nu ma lasa nimic?
Help! Mersi funda :*

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Degeaba nu fac ei asta.Cred ca pana acum nu prea le-ai demonstrat ca te descurci.Asa ca este de inteles comportamentul lor.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici unele idei pe acestă temă:
http://www.jw.org/......e-in-mine/

Sper să-ţi prindă bine!

O zi bună!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| Agnieszka a răspuns:

In primul rand trebuie sa existe intelegere intre voi si sa ii faci sa inteleaga ca numai esti un copil si ca ar trebui sa aiba putin mai multa incredere in tine. toate discutiile trebuie sa fie la un mod cat mai calm si diplomat. in momentul in care iti vor da o sansa, nu profita prea mult de acea libertate ca risti sa ti-o pierzi. ia-o incet.

| SuzySweet a răspuns:

Comporta-te ca o adolescenta. Cumpara paine, si cele trebuintoare. Le poti prezenta prietenii, deoarrece poate ei cred ca au anumite comportamente. Daca te lasa la patinoar, spune-le la cat vi, si sa vi atunci, pentru ca te vor considera mai responsabila.

| spyyns a răspuns:

Spune-le ca nu mai esti o fetita mica si sti sa te descurci singura(in unele cazuri trebuie sa le demonstrezi). Spune-le cand iesi in oras, patinoar, etc etc ca sa nu se ingrijoreze sa te sune odata pe ora sa intrebe doar unde esti, cu cine esti si ce mai faci atat... Ceri prea mult?

Sper ca ti-am fost de folos happy

| sti11ness a răspuns:

Prezinta-le grupul tau de prieteni. Trebuie sa fie convinsi ca nu intri intr-un anturaj prost. Tine legatura cu ei oriunde ai fi, prin telefon. la inceput mai des, dupa care incet incet o lasi mai moale cand vezi ca se linistesc. Ultimul sfat ar fi sa te faci utila prin casa fara sa ti se ceara. Speli vase, iei paine, duci gunoiul...etc. Fa-te responsabila. Or sa vada ca te maturizezi, asa incat le vei putea spune la un moment dat "mami vezi ca ies 2 ore" Successs.

| frhjfdjtd explică:

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi si vrea sa dau cateva argumente intr-un singur raspuns.(spun fiecare argument în ordinea întrebărilor)
1) asa fac dar problema e ca nu imi dau nici o data o șansă
2)nu prea am cand sa Vorbesc cu prietenii pentru ca nu am voie in timpul săptămânii dar in rest spal vase cumpar paine etc.
3)mdaaa
4)nu ma prea ajuta din cauza ca nu imi dau voie