| papatukjatlekjulk a întrebat:

Cum supravietuiesti unei relatii la distanta?
E de retinut ca nu e nimic superficial la mijloc. E prima dragoste la amandoi, de 1 an. Stiu ce o sa spuneti, dar vedeti, vacantele sunt atat de scurte si putine... avem incredere, dar parca 4 ani de asteptare sunt atat de multi...si viata e scurta.
Mai ales cand nu stiu sigur daca eu voi merge in tara in care e el acum (la facultate),,, desi m-as putea sacrfica, oricum ar fi bine pentru viitorul meu, dar...parca prea incerc sa-mi calculez viata in amanuntime la o varsta asa de inaintata si totul pare asa de anost...
Uneori ma distrug asteptarile astea, cand vad cupluri fericite care se vad zilnic, desi se si plictisesc repede.
Eu incerc tot timpul sa fug de situatie, sa gasesc motive sa ma despart de el (si ma pacalesc practic pe mine.pentru ca ma port ca un copil), dar tot ma convinge de fiecare data sa ma intorc la el pentru ca nu pot concepe pe altcineva.

Voi ce spuneti? A, si avem 16 ani. dar pot sa spun ca suntem destul de maturi in gandire...

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Esti inca mica si in timp situatia se poate schimba,poate duce la o despartire sau chiar la o relatie frumoasa,matura! Nu ai de unde stii si de aceea te sfatuiesc sa nu fortezi lucrurile,orice dragoste are sacrificiile ei! Nu le poti avea pe toate,dar felul in care te implici, te sacrifici o face mai trainica, mai unica.

8 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

La virsta asta nu aveti nici o "relatie" numai o iluzie. o sa-ti dai seama de asta in urmatorii ani, ideea este sa nu te increzi in acest tip de iluzii pina bate maturitatea la usa.

| moonY a răspuns:

e bine ca nu poti concepe. la varsta ta... ar fi o situatie dificila

| YumixCupcake a răspuns:

Aww.:X si mie mi s-a intamplat la fel...eu am 15.
Pai, e destul de greu. distanta e cea mai naspa. dar.incercati sa vorbiti cat mai mult...

| DianaAndra1 a răspuns:

Buna Lidia. iti spun totul din proprie experienta, desi nu sunt obligata dar chiar vreau sa te ajut. Bun, am fost cu un baiat dintr-un alt judet, a fost undeva la 150 de km distanta dintre noi. Durata relatiei noastre, aproximativ, e de 2 ani si 8 luni. In acei doi ani aveam o zi pe saptamana fericirea maxima. Doar o data la saptamana ne vedeam, deoarece doar el venea la mine, eu fiind mai mica nu bateam singura cu trenul cei 150 de kilometrii, normal ca venea el. Vorbeam cel putin 4 sau 5 ore la telefon pe zi (toate telefoanele de peste zi adunate + ultimul telefon de noapte buna, care tinea 2 ore pe putin) si normal, sms-uri. Am ajuns sa stim unul despre altul totul. De la cum o cheama pe nu stiu care verisoara indepartata sau matusa su ce vrei tu, la chestii foarte serioase, gen cand minteam unul dintre noi, cand nu era ceva in regula, cand aveam ceva pe suflet si asa mai departe. Este foarte greu, asculta la mine. Cred ca daca mai continuam relatia dadeam in depresie. Ne-am despartit vara trecuta, din cauza stresului provocat de BAC, din cauza lipsei contactului fizic, lucru care lipsea 5 zile din saptamana, lucru care este foarte important. Cel putin pentru mine, e important ca atunci cand sunt suparata sau de ce nu, in zilele din perioada aceea a lunii sa vina persoana pe care o iubesc si sa ma ia in brate, sau sa-mi pupe burtica sau chestii de genul. Mici dar importante. Iti va fi dor de gesturile lui,de sarutarea lui, de tot ce apartine de el. Eu simteam ca innebunesc,iti spun sincer. Nu stiu daca ti-ai inceput viata sexuala.Dar daca ai facut-o, si mai ales cu el, vei suporta greu, sau nu vei reusi sa suporti ca el e departe de tine,ca nu va puteti iubi,etc etc. Iti jur pe viata mea ca pentru mine a fost foarte, dar foarte greu. Mi-am promis mie insumi ca nu voi mai lasa sa se intample un lucru asemenea unei iubiri la distanta. Nu stiu daca te-am lamurit, daca mai ai ceva intrebari poti sa-mi trimiti un mesaj, sau mesaje, linistita. Te pup, D.

| iEmonel a răspuns:

Nu o sa tina mult. Intr-o relatie e nevoie si de o mangaiere, imbratisare. [ la propriu ]. Mai bine te desparti daca il iubesti cu adevarat pentru ca are nevoie de cineva aproape de el...

| papatukjatlekjulk explică:

@FallenAng3lxD el poate rezista...eu sunt problema...el chiar ma iubeste

| DarkMirror a răspuns:

Buna intrebare. Exista un proverb care spune "Zilele triste fac zilele fericite sa fie si mai fericite happy".E greu cu relatiile la distanta... Tineti legatura cat de mult puteti,dar daca tu crezi ca este o povara pentru tine,nimeni nu te poate condamna, si daca e un baiat cu capul pe umeri, va intelege si va accepta situatia.

| sabau18 a răspuns:

Si eu am avut o relatii la distanta timp de 2 ani si 7 luni,ne vedeam in toate vacantele de vara,iarna...dar se pare ca ea si-a dorit ceva mai bun ca mine,deci nu prea are rost o asemenea relatie, sincer, deoarece ramai cu ochii in soare intr-o buna zii.