| anonim_4396 a întrebat:

Cum te porți cu un om în depresie? Ce vorbe/gesturi ar fi de evitat?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te porti frumos si incerci sa nu ii cauzezi probleme afective, adica pe partea de sentimente, in rest sunt persoane obsinuite.

| Emma30555 a răspuns:

Sa i arăți ca ti pasa de el dar cu sinceritate, sa fi pur și simplu lângă el, vorbele trebuie sa ți vina natural în funcție de subiect dar cum au spus și ceilalți de evitat jigniri, certuri, reproșuri, lauda de sine etc

| BuLaNNNeL a răspuns:

O vorba buna, încurajarea. Ai grija sa.si ia tratamentul. Restul depinde de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar de cand ii pasa cuiva., de cei aflati in depresie?
Consider a vorbi normal e cel mai Ok., de evitat referintele la ce viata perfecta ai tu., ce fericita., realizata esti etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e vorba de prietena cealalta despre care ai mai pus o intrebare...la ea nu e depresie reala, ci vreo tulburare de personalitate (as banui covert narcissism = cel mai probabil se prezinta depresie doar pentru a primi atentie si validare).

Tu insati ai zis ca n-are de ce sa nu munceasca, ca nu e handicapata, n-are nu stiu ce lipsuri (in afara de cele din cap).
Prietena ta n-are depresie, ci multe frustrari si insecuritati.

Solutia e una care nu-ti place. Sa rupi prietenia. Pentru ca e de fatada si orice semn de imbunatatire din partea ei va fi actorie.
Crede-ma ca nu stau pe TPU doar ca sa zic altora sa isi lase prietenii. Eu pur si simplu recunosc pattern-uri care reprezinta capcane pentru oameni vulnerabili si de buna credinta, unii ce pot ajunge raniti degeaba pentru imaturitatea unor parteneri sau prieteni toxici.

| Alexandrionelu a răspuns:

Sa nu îl întrebi ce a mai făcut sau dacă este ok.

Răspuns utilizator avertizat