| Sara2 a întrebat:

Cum treceți peste momentele în care vă simțiți nefericiți și deprimați?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Youtube melodii si ma gandesc ca am realizat 2 chestii importante masina & locuinta. Trebe sa imi traiesc viata la max

| Adry05 a răspuns:

Petrec timp cu oameni dragi, fac ceva ce-mi place, sport, mișcare

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Astept asa... pana trece timpul peste.

| Mosotti a răspuns:

Ori luam putina suboxona si ma ridica (stimuleaza endorfina), ori asteptam sa treaca starea de la sine.

Ca daca esti nefericit si deprimat nu prea iti mai arde sa faci ceva, trebuie sa treaca, si apoi de la sine iti revii.

| Freya1 a răspuns:

Încerci pur si simplu sa te gândesti ca lucrurile se vor rezolva si ca va fi bine.Intr-adevar,nu iti garanteaza nimeni asta dar o gandire pozitiva ajuta.
Depinde acum despre ce problema este vorba.

| Catrice a răspuns:

Razi

| SilentRain a răspuns:

Nu prea trec peste ele, le accept
Mă deconectez de la orice sursă de stres, ascult muzica și mă plimb

| Invictusman a răspuns:

Cu o gasca vesela o sa poți trece peste aceasta stare cu siguranță.

| Sophieka a răspuns:

Caut in interiorul meu raspunsul tristetii / deprimarii (in cazul in care nu sunt constienta de motiv) si caut solutii / resetarea gandurilor catre pozitiv.
Nu trebuie sa permitem sa fim prizonierii proprii minti haotice, noi trebuie sa fim dresorii ei.
Daca esti credincioasa, te poti ruga, sa ceri sprijin si calauzire.
Accepta situatiile care te instristeaza sau te fac sa suferi si invata sa le eliberezi.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

De ce să fi nefericit sau deprimat când viața este scurtă și atât de frumoasă. Înconjoară-te de oameni sinceri, de încredere și cu același scop în viață cu al tău și astfel viața ta va fi Rai căci altfel ceilalți nu vor ezita să îți facă viața un Iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sătulul nu-l crede pe cel flămând.
Asa si eu, fiind un om optimist nu pot intelege pe cineva deprimat.
E o problema feminina?
Care ar fi cauza?
Lipsa de motivatie?
Esec in dragoste?
Pierdere de bani?
Stiu ca exista nefericire doar la modul teoretic, insa eu ma simt implinit, iar fiecare om are rostul lui pe pamant si trebuie doar sa-l gaseasca.
Acest sens al vietii odata gasit te scapa de sentimentul de inutilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scot bicicleta din casa și pornesc la drum. Sau o cățărare ( urcare) cu bicicleta pe un drum 10-12 % înclinație, sa vezi ce uiți de supărări.

| Sekim a răspuns:

Daca vrei sa scapi de asemenea sentimente negative iti recomand sa faci ceea ce iti place tie ( sa asculti muzica, sa te uiti la filme, sa te plimbi, sa iesi cu prietenii ). Sigur, ceea ce trebuie sa faci depinde de situatia in care esti tu, daca imi dai detalii te pot ajuta mai mult.

| isemilia a răspuns:

Ascult muzica, ma uit la un serial care imi place sau fac ceva ce imi place. (in general invat ceva nou despre un domeniu interesant / exersez ceva la care vreau sa devin mai buna) Si somnul ajuta. Si mancarea buna. Si sa te gandesti la un om drag. Chiar si meme-urile sau unele intrebari / raspunsuri de pe TPU. Daca esti o persoana religioasa poti imcerca si sa te rogi, daca nu esti atunci poti ramane la variantele de mai sus, daca te ajuta.

| Saiko10 a răspuns:

Daca nu ai depresie si este doar o stare de tristete temporara este foarte usor sa iesi din ea, pur si simplu faci ceva ce iti place si astepti ceva timp si aia este, chiar nu este asa de greu.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Repede. N-am timp să-mi plâng de milă.

| Mosotti a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Atunci esti bine, nu esti deprimat si nefericit, ca altfel aveai timp, ca nu-ti mai ardea de mare lucru in mod automat fara sa vrei.
Ca daca ai avea din astea, te trage pe dreapta fortat de nu te vezi.

| PaulCos a răspuns:

Raspunsul se afla in intrebare. Cum ai ajuns aici? Diseca atent cauza si vei combate usor apoi efectul.

| VanillaQ a răspuns:

Incerc sa ma gandesc si sa imi notez lucrurile care ma fac nefericita/deprimata, si incerc sa imi aduc idei cum pot sa rezolv lucrurile. Mi-as pune intrebarea "Ce ma face fericita?", "Ce trebuie sa fac sa fiu fericita?".
Nu intotdeauna se rezolva incercand sa uitam unele momente, ci trebuie constientizate si aduse solutii.
Bineinteles sunt metodele de a te tine mereu ocupata prin diverse activitati (sport, jocuri, invatat, munca, seriale).

| Madaq a răspuns:

Vorbesc cu un psiholog.

| Aphorius a răspuns:

Ca majoritatea românilor, sau est europenilor, țigară și alcool. Și pentru mine, ceva metal.