| Gema a întrebat:

Cum va descurcati cele ce sunteti deja mamici, cu copilasii vostri? Aveti suficienta rabdare cu ei? In cazul unui copil foarte energic si obraznicut, cu ce ii pot umple timpul petrecut in casa, in acest anotimp?(astfel incat sa uite de cocotat pe mobile si de umblat prin dulapuri la oale si la farfurii). Mentionez ca are sute de jucarii, masinute, cos de baschet, carti cu poze, de colorat, scuter, tricicleta, pe care oricum nu le foloseste mai deloc.Doar le imprastie si le si lasa! multumesc! varsta e 2 ani si jumatate si nu merge la gradinita inca!

Răspuns Câştigător
| Biencush a răspuns:

Buna! E intr-adevar foarte greu sa tii in frau un copil energic si cumva alintat! Totusi, cu multa rabdare, pe care vei fi nevoita sa o manifesti vis a vis de el, vei reusi sa il controlezi.
Incearca sa il duci cu pacaleli mici, sa ii distragi atentia de la anumite locuri care ti se par periculoase, dandu-i de treaba, dupa puterile lui, astfel incat sa se simta important si bagat in seama. Da-i un prosopel si zi-i sa stearga o usa, sau peretele unde il scrie/sau il va scrie, da-i o farfurie de plastic, pe care sa nu o poata sparge in care sa-i pui diverse mancaruri care-i plac:biscuitei, covrigei, stafide/lucruri care nici nu fac multa mizerie, caci va fo tentat sa o rastoarne in mijlocul casei...Trebuie sa-i dai libertate, dar cu masura, sa stie cine zice ultimul NU.si sa stie ca nu el este acela.
Sper sa reusesti sa-l disciplinezi, caci daca mai trece ceva vreme, va fi si mai greu cu el!
Bafta!

5 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna Gema!
Eu nu sunt mama, dar iti spun cum se descurca mama cand eram eu mica.
Eu cand eram mica, mama imi deadea cate o cutie cu jucarii si nu ma miscam din casa.
Problema este ca tu ai rasfatat copilul.
El trebuie sa inteleaga de mic cine e seful in casa.Trebuie sa ii spui de acum. Daca acum e asa de rasfatat cand va fi mare ce va face?
Cand mama mea zicea o vorba, vorba aceea ramanea batuta in cuie, nu avem ce cometa.Asa eram cand am fost mica.
Acum recunosc ca sunt mai rea, si cateodata nu o ascult pe mama.
Este important ca copilul sa stie sa respecte parintele de mic.
Trebuie sa stie ca nu toate lucrurile ii sunt permise.
Copiii trebuie educati.Generatia din ziua de astazi este foarte obraznica.Copiii mai de mult erau mult mai educati, acum pe copii ii doare in cot de ce spun parintii.

| tyana a răspuns:

Buna Gema! Sa-ti traiasa micutul happy
Din proprie experienta, desi a trecut mult de atunci, stiu ca perioada asta e cea mai grea.
E important insa sa aiba un program pe care sa incerci sa il respecti cu sfintenie desi usor de zis, greu de facut.Nu ii lasa insa toate jucariile la dispozitie, pentru ca se plictiseste si pe multe nici nu stie sa le foloseasca probabil.Schimba-i-le zilnic, prin rotatie si observa ce ii place mai mult.Stiu ca timpul tau e limitat dar incearca sa te joci cu el, sa ii arati cum se folosesc.
Comunica mult cu el, vorbeste-i in continuu, explica-i tot ce faci prin casa pentru ca asa ii mai distragi atentia si te poti ocupa si de celelalte treburi.
Eu imi amintesc ca atunci cand aveam treaba in bucatarie ii umpleam sticlute(din plastic)mici de apa pe care le aranja pret de cateva zeci de minute bune, timp in care o laudam ca face o treaba buna.De asemenea in camera ei ii dadeam voie sa caute intr-un dulapior unde erau hainute micute pe care avea grija zilnic sa le scoata afara si sa le scuture straight face. In timpul asta reuseam sa mai fac cate ceva prin casa.
Insa un lucru e sigur:e perioada in care iti trebuie multa rabdare!happy
Bucura-te insa cat poti de ea pentru ca e scurta si va trece repede iar puiul tau va creste.Aduna amintiri placute pentru ca peste ani iti spun sigur ca vei uita cat de greu ti-a fost! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Gema, sa-ti traiasca piticul, sa fie sanatos! Si eu sunt mamica unei fetite de 3 ani si 10 luni (foarte energica) si a unui baietel de 9 luni si te inteleg perfect.Rabdarea si la mine e...compromisa.Poti sa ii cumperi creioane colorate si o carticica de colorat, arata-i „cum functioneaza„, ii mai poti lua plastelina de modelaj, ustensile de pictat cu degetelele pentru 1-3 ani. Nu stiu cat o sa mearga cu „micul sef„ dar merita sa incerci. Totusi nu ne-ai spus de ce nu l-ai dus la gradi.Nu este mic, ar intra la grupa de pitici. Incearca macar program scurt, pana la ora 13.Gradinita mie m-i se pare o cale sigura de a se integra (copiii nostri) in colectivitate si de a-i mai „linisti„ pe„zvapaiati„. Fetita mea e la gradi de la 2 ani si 5 luni si ii merge foarte bine. Sa auzim de bine! Daca vrei sa mai vb, id-ul meu e muzzlepussy@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu o mai duc pe pitica mea cand nu mai facem fata la locurile de joaca (in mall, Cora). Au topogane foarte sigure, piscina cu bile sau trambuline.

| luky0000 a răspuns:

Buna Gema si eu sunt in aceeasi situatie doar ca al meu e mai mic cu un an si se comporta, nici mai mult nici mai putin identic...doar ca eu incerc sa il inplic in diferite activitati in care intru in mintea lui, jocuri carti, povesti si daca ai dai importanta asculta, de unul singur e clar ca se plictis de toate are nevoie sa se joace cu cineva nu cu ceva, asa ca rabdare si mult timp la dispozitie, e greu dar daca e singur, daca tu te minunezi ca-ti trage cratite etc ziua ...eu ce sa zic ca si daca se trezeste noaptea mestereste omul de unu singur doar sa fie vreo lumina aprinsa. chiar si la un colt de camera rabdare, rabdare si timp