| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare o căsnicie în care diferența de vârstă dintre soț și soție ar fi de 10 ani să zicem? Credeți că în acest caz ar putea apărea unele diferențe, cum ar fi cele de mentalitate, care ar afecta poate buna lor conviețuire?

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E abismala - am verisoare cu indivizi mai mari ca ele cu 15 - 13 ani dar sant multumite. Nu au fost proaste pentru ca amandoi au casa unul in munte la marginea orasului si celalalt in oras salarii bune, servicii pe masura asta e visul unei femei sa prinda ciolanul cat mai proaspat

| romeo78 a răspuns:

Iubirea adevărată nu ține cont de vârstă.
Respect, recunoștință, recunoaștere, acceptare, ascultare, atenție, responsabilitatea faptelor, ajutor, egalitate, acestea sunt adevăratele valori ale unei relații!

| sabin89 a răspuns:

Nu trebuie plecat din start cu ideea că nu va merge. E posibil să meargă. Dar e mult mai posibil să nu meargă. Sunt şanse mari ca diferenţa de mentalitate să-şi spună cuvântul pe parcurs. Când ai de ales între două lucruri, îl alegi pe cel mai bun. În cazul ăsta, între o diferenţă de 3-4 ani şi una de zece, este de preferat diferenţa cea micăi.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Relatiile cu diferente atat de mari iau nastere tocmai datorita mentalitatii necorespunzatoare cu anii persoanelor respective. Deci E ok. Desigur, ma gandesc ca se subintelege ca barbatul sa fie mai mare.

| RAY a răspuns:

Sa inteleg ca iei in serios oferta mea, pai consider ca este ceva bun, el fiind matur, stabil fiananciar iar ea fertila incat sa duca o sarcina, diferente pot fi si intre 1 an, barbati se cam maturiseaza la 30 voi mult mai repede

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Hai că m-ai facut să zâmbesc. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Da, la un moment dat in viata, diferenta mare de varsta isi face simtita prezenta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, pot apărea, dar ele se pot compensa dacă cei doi decid asta. Dacă nu, nu.

| Drimmero a răspuns:

In 90% de cazuri cam apar probleme, indiferent cine e mai tanar cu 10 ani, gandeste-te ca intr-un moment diferenta asta va fi foarte sesizabila, daca unul din ei deja depaseste 40-50 de ani, atractia fizica va disparea pentru ca e ceva firesc, mentalitatile nu vor mai fi pe aceeasi unda, barbatul se va mosnegi, va cheli, va pune burta, femeia va incerca sa fie cat mai aranjata, poate e mai petrecareata de fel si tot asa, eu unul zic ca nu tin deloc casniciile astea pe perioade lungi, nimic nu e vesnic sau aproape nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde fix de oamenii in cauza. Nu putem generaliza...

| Freya1 a răspuns:

Da,în timp va fi o diferenta mare de mentalitate și gândire.
Dacă ea e mai mare cu 10 ani ca el din perspectiva mea e total gresit. Daca el e mai mare cu 10 ani ca ea vezi cazuri de genul mai des dar totusi nu prea cred ca e ok.
Pot sa permit (Din perspectiva mea) până la 6 ani diferenta in conditiile in care el e mai mare pentru ca exista posibilitatea ca lucrurile sa functioneze.El maturizandu-se mai tarziu un pic, nu e chiar asa diferenta nici fizic vorbind etc.Dar la 10 ani deja se vor vedea diferențele fizice, mentale etc.

| Celcestietot a răspuns:

13 ani si 23, minunat rolling on the floor!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu vorbeam de relațiile mature, nu de pedofilie. Dacă în ziua de azi fiecare prichindel de 14 ani are relație, asta e altceva...winking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti amuzanta laughing... da, este altceva. Mai rar sa tina o asemenea relatie, parerea mea, si mi se pare mult happy.

| Frank51 a răspuns:

Nu neapărat, sunt cazuri în care diferența de vârstă nu a influențat cu nimic, și sunt de părere că nu asta strică o relație, ci alte lucruri, precum gelozia, toxicitatea, infidelitatea.

| Ineys a răspuns:

40 si 30. 50 si 40. 60 si 50, nu vad problema. 30 si 20? Poate sa fie o problema aici.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

De ce să fie o problemă la 30 și 20?

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi nu prea stiu ce vor sa faca cu viata lor la 20. Probabil sunt la o facultate, au alta treaba la varsta aia, nu sa stea cu cineva care asteapta din partea lor un partener care sa se comporte ca la 30 de ani. Daca barbatu are 30 o sa vrea sa-i gateasca, haine curate, etc etc. Unele fete la 20 abia isi fac astea pentru ele.

| aditimus a răspuns:

10 ani e mult 5 ani ar fi limita maxim admisa.

| ancaval a răspuns:

Hmm, cam mult 10 ani, hai fie 5-6 ani diferența.
Dar dacă oamenii se înțeleg, ce mai contează ăia 10 ani?

| RKBlue a răspuns:

Diferenta de 10 ani nu e asa de mare...
Adica sunt multe cupluri cu diferente si mai mari.
Depinde exact de persoane, daca se inteleg sau nu.
Nu poti zice ca un barbat se maturizeaza mai greu decat o femeie. E o generalizare proasta(ca toate generalizarile in general)
Ca o relatie sa functioneze trebuie sa existe compatibilitate din mai multe puncte de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si intre mine si logodnica mea e o diferenta dar ne intelegem foarte bine, depinde de persoane

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam mult. Nu as lua in considerare o fata mai mica cu mai mult de 5 ani decat mine. Ca iubita am refer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un partener mai mare de vârstă, prin experiența și maturitatea sa, îl poate îndruma mai eficient în viață pe celãlalt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! În nici un caz. Cunosc oameni mai in vârstă decât mine care au o mentalitate de turmă si cunosc adolescenți care au o mentalitate mai dezvoltată decât a mea. Ca să nu mai spun că verișoara mea are o căsnicie de 5 ani de zile din care a rezultat si un copil de 5 ani, partenerul ei fiind mai în vârstă cu 9 ani decat ea. Depinde de om nu de vârstă, vârsta e mai mult un număr. Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| MaryMaria333 a răspuns:

Cata vreme ii o iubire adevarata, varsta conteaza mai putin. Numai na, sa fie potent incaz ca vrem sa avem urmasi. Nu ma intereseaza cat de mare o are etc, o relatie nu numai in asta sta, eu ma uit la inima. Poate sa o aiba de 1m daca ii tanar si prost mi egal cu 0
Mi se rupe mie de ce zice restul.

| StefanIntrebare a răspuns:

E blasfemie. La diferenta de 10 ani... pai despre ce pedofilie vorbim noi aici, ma mitico? Ridica Biblia si nu te mai gandi la de astea si te gandeste dumitale la dealegurii ca casnicia o faci la batranete si la tinerete iti ajuti patria mama! Cu dumnezeu inainte si toate cele bune!

| Nyergesmarai a răspuns:

Depinde de cuplu. Eu zic ca o diferenta de 10 ani nu e tocmai asa mare.
Si intre parintii mei sunt 11 ani sau am o prietena si intre parintii ei sunt 18 ani diferenta si se inteleg foarte bine. acum depinde.