| JulyDreams a întrebat:

Cunoasteti copii buni ai caror parinti sunt needucati, cu caracter infect?
De ex: parintele se uita la antena 3, munceste ca necalificat, asculta manele, ragaie a bere pe canapea, se uita la showuri de pitzi, se cearta, se bate uneori sau umbla numai dupa bani si inseala;
copilul se uita pe Mezzo, canta la vioara, nu vorbeste urat, e linistit, invata bine, are bun simt.
Se zice ca aschia nu sare departe de trunchi.
Din ce am vazut eu pana acum, nu era mare diferenta intre copil si parinte.

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cunosc astfel de copii (buni). De multe ori copilul învaţă de la părinţi "ce să nu facă". Dacă o mamă abuzată, de exemplu, le spune la copii de când sunt mici: "voi să nu fiţi ca tata", asta poate avea mult efect asupra evoluţiei copilului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sabin89):

Daca esti abuzata, de ce mai traiesti cu acel barbat? Esti masochista? Dar daca zice tatal copiilor ca ei sa nu fie ca mama?! De ce intotdeauna vina o poarta barbatii? Nu crezi ca tatal poate intoarce copiii impotriva mamei? Asta este ce este mai rau intr-o familie. Este conceptie de om primitiv. Pentru a-ti educa copiii, nu trebuie sa le spui niciodata ceva rau de tata sau de mama. O sa ajunga niste adulti cu conceptii gresite fata de sexul opus: asa cum sunt o multime de barbati si de femei care nu vad in partenerul de viata decat o curva sau un prost.
Si inca ceva: sa stii ca poti sa le spui tu mult si bine ce ai zis, ca ei, copiii, tot ce au vazut fac. Ca sa nu zic ca ti-o spun din experienta muncii mele, iti spun ca asa zic studiile in domeniu.

| sabin89 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ha! mă făcuşi femeie. Am trăit s-o văd şi pe-asta. Nu ştiu câte dioptrii ai la ochelari, dar îţi spun că în răspunsul meu este pus între două virgule: "de exemplu". Evident că se poate şi invers, tata să le spună să nu facă precum mama. Când spui "de exemplu" se înţelege că sunt şi alte situaţii posibile. Dar ca să nu te apuci să înşiri multe, dai şi tu un exemplu, la întâmplare. Ce nu e clar aici? Evident, sunt o grămadă de alte cazuri de mizerii care se întâlnesc în familii, la care copilul, din nefericire, este martor. Astea îl pot determina să nu facă la fel când va fi mare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sabin89):

Da, am gresit si imi cer scuze. Cred ca nici nu am citit numele. Dar de multe ori sub nume se ascund persoane de alt sex. Inafara de greseala asta, imi mentin cele spuse, deoarece sunt valabile pentru ambii parteneri.
Pe mine ma enerveaza atunci cand toate relele se pun in carca barbatului, dar femeia uita ca barbatii adulti sunt asa cum i-a educat mama in primul rand.
Nu am inteles la care exemplu te-ai referit.
Si acum sub forma de gluma, te intreb: la tine in familie asa face sotia?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, sunt copii buni din parinti needucati, cu caracter infect.
Dar cu ex. dat ai cam dat-o cu bata in balta.

| Vvistula a răspuns:

Imi place treaba cu antena 3laughing)

| TristanTzara a răspuns:

Sigur că da, există asemenea copii (deși la faza cu vioara ai cam sărit calul, căci dacă părinții ascultă manele, numai vioară nu i-or cumpăra).
Un lucru interesant e că mama lui Albert Camus, câștigător al premiului Nobel pentru literatură, era analfabetă, așchia cu siguranță a sărit departe de trunchi.

În cazul nostru există asemenea copii dar sunt destul de limitați de posibilitățile materiale. Și de departe cei mai vinovați sunt membri comunității care nu fac nimic în ciuda faptului că văd că acel copil are potențial nu se implică iar dacă acesta eșuează, se mulțumesc să judece și să zică "așchia nu sare departe de trunchi" --dezgustător.

| JulyDreams explică (pentru TristanTzara):

Si de unde invata cum sa fie, daca in familie nu are cum? Potential are orice copil, daca-i sanatos. Comunitatea e saraca si viciata, scoala mediocra, prietenii la fel... cum face sa se desprinda de viata care i-a fost oferita de la inceput? Poate doar prin vreun noroc, sa dea peste un profesor mai bun la scoala. Nu vad cum.
Sau poate vine cu anumite calitati care il diferentiaza de la inceput de ceilalti?

| TristanTzara a răspuns (pentru JulyDreams):

Acum e greu de spus de unde ar veni acel lucru care arată că el are un viitor posibil, că e ceva de capul lui. Dar dacă apare, dacă copilul arată o înclinație spre un subiect, dacă dă dovadă că poate face ceva, atunci trebuie ajutat.

Și trebuie ajutat și mai mult dacă arată probleme, întocmai pentru că asta indică că acel copil are potențialul de a deveni un membru dăunătoar societății, lucru care trebuie evitat cu orice preț.