| Hellophnerm a întrebat:

Da deci..am o relatie la distanta de 6 luni, si totul e perfect, mai putin o chestie. l.am mintit in legatura cu viata mea, pentru ca totu a inceput de la un joc prostesc. Si am vrut sa.i spun, dar pe zi ce trece mi se facea din ce in ce mai frica ca.l voi pierde..si trebuie sa.i spun, doar ca as vrea sa stiu care ar fi sansele sa ma ierte si sa fie totul aproape bine, si care ar fi sansele sa nu mai vrea sa aiba vreo legatura cu mine. Pretty please, fiti seriosi si nu vreau sa veniti cu jigniri si comentarii aiurea.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acum depinde ce doresti tu de la relatie, respectiv vrei sa fie serioasa sau numai de distractie.
Daca doresti una serioasa va trebui sa-i spui, oricum va afla dupa ce va veti intalni si ar fi mai rau.

| mona a răspuns:

Cu cat trece timpul mai mult cu atat iti va fi mai greu sa-i spui iar sansele sa se desparta de tine din cauza minciunii sunt mari mai ales daca tine la tine

| danay72 a răspuns:

Doar tu il cunosti si iti poti da seama daca te va ierta sau nu.Dar nu uita ca minciuna are picioare scurte si decat sa afle din alta parte, mai bine de la tine.Iti doresc succes.

| sofisis a răspuns:

Pai daca e relatie la distanta, de ce te stresezi cu adevaruri?
Ce rost are?

| cristimihailov a răspuns:

Personal, cred ca cel mai bine este sa termini cu relatia asta la distanta.

Poate doare un pic la inceput, dar iti va face un infinit bine mai tarziu.

Ma gandesc la faptul ca atunci cand imbratisezi pe cineva este "pretty different" decat atunci cand imbratisezi monitorul.

Pe bune vorbind, chiar asa este.

| Felys a răspuns:

Ai doua variante, ori continui relatia cu respectivul ca si pana acum si ce ai mintit o lasi asa cum a picat ori ii spui adevarul si astepti sa vezi rezultatele sinceritatii tale tarzii, poate ca e mai bine totusi sa fii sincera in al 12-lea ceas cu speranta ca dragostea sa triumfe si sa nu se supere prea tare pe tine, bafta

| NoName0x0 a răspuns:

E doar o relatie la distanta... distreaza'te! daca nu e reala, automat nu e serioasa! Deci, nu ii spune adevarul!

| diaac a răspuns:

Depinde cu ce anume l-ai mintit. Dupa cum explici in intrebare, mie imi suna a relatie cladita pe ceva ireal, pe o minciuna, nu a relatie perfecta - dar depinde ce i-ai spus, cat de important este subiectul in viata ta si cat de important este pentru el ca l-ai mintit in acea privinta. Nu putem sa stim noi cum va reactiona. Conteaza mult si ce fel de persoana este el. Tu esti cea care il cunoaste. Sigur, poate sa te ierte si sa aprecieze curajul tau ca ii spui acum. Sau poate se va supara, poate va dauna relatiei. Intrebarea este: vrei sa continui relatia in moul asta sau vrei sa ii spui? Relatia este importanta pentru tine de dragul relatiei, indiferent de adevar? Ce asteptari ai, ai intentii serioase legate de el? Cum te-ar impacta sa ii spui si cum te-ar impacta sa nu ii spui? Vezi avantaje si dezavantaje si decide in functie de ce consideri ca este mai bine pentru tine.

| Hellophnerm explică (pentru diaac):

Vreau sa.i spun, de mult..si oricum o sa-i zic, doar ca mi-e frica ca o sa se duca totu :/. Oricum o sa.si piarda probabil toata increderea in mine.dar nu vreau sa o las asa si o sa fac tot ce pot sa repar lucrurile. Sper sa si reusesc. :3

| 101Aem a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el cand e in toane bune.Incearca sa-i explici ca ce i-ai spus despre viata ta a fost doar o prosteala si ca nu e chiar asa dar ca tu nu ai vrut sa-l minti prin asta.Fa-l sa inteleaga ca totul a pornit de la un joc, asa ai spus, dar nu il fa sa inteleaga ca il ti doar ca sa faci misto de el. Succes happy

| otakupower a răspuns:

Acum depinde si cu ce l-ai mintit, poate vrei sa ne spui.

| Hellophnerm explică (pentru otakupower):

Pai cu mai multe..adica cu varsta, cu anumite chestii din trecut si asa..si stiu ca intr.o relatie increderea e cel mai important lucru, si ca o minciuna e cea mai mare tampenie, doar ca chestia cu minciuna, a fost mai mult de fun, pentru ca facusem asta cu o prietena. Inainte sa.l cunosc pe el.

| otakupower a răspuns (pentru Hellophnerm):

Un lucru e sigur, nu va primi vestea cu bucurie; va fi dezamagit chiar daca nu va arata asta, este posibil si sa renunte la relatie, totul depinde de el si noi nu putem garanta exact cum va reactiona.Pana la urma gandeste-te ca este o relatie la distanta si ai incalcat cel mai important principiu:sinceritatea.
El si-a facut o alta parere despre tine pe baza a ce ai spus, s-ar putea sa fii total diferita de cum te-ai prezentat lui, la aflarea vestii va fi afectat si socat.
Stai putin timp, mediteaza, vezi cum ai reactiona tu, cum ar reactiona el, pune totul in balanta.Tu trebuie sa ii spui asta neaparat, iti sugerez sa nu mai amani atat.