| JustBlackNoGrey a întrebat:

Daca aflica un prieten destul de apropiat o inseala pe iubita lui, ce ai face?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

As sta de vorbă cu el si i-as spune să nu facă asta. Dacă mă ascultă, am salvat o relație. Dar dacă nu mă ascultă, nu-l voi urâ, dar nu voi putea continua relația de prietenie cu el.
Nu-l voi spune nici prietenei lui; nu mă voi băga în relațiile dintre oameni.
I-as spune că dacă face asta, atunci îi va fi mai ușor să isi însele nevasta când i se va ivi ocazia.

26 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am fost in situatia asta. Depinde de tipul cu care e, daca e un baiat foarte calumea as sfatui-o sa nu o mai faca, in continuare e treaba ei daca ma asculta sau nu. Relatia noastra n-ar fi afectata cu nimic, nu vad de ce as da de langa o persoana cu care ma inteleg si cu care am o conexiune si mi-a dovedit ca-mi e prieten/a bun/a pentru ceva ce nici macar nu are sau n-o sa aiba legatura cu mine. In relatiile mele de prietenie tin cont doar de mine-el/ea, nu ma intereseaza cum se poarta cu restul daca cu mine e bine.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Adry05):

Multumesc pentru ajutor happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De obicei acestea sunt lucruri intime in care nu este bine sa intervină nimeni, sunt treburile si problemele lor ca cuplu, tu vrei sa faci un bine dar va iesii prost, cu bătaie de cele mai multe ori. Cel mai bine vezi ti de treaba ta si lasa i in pace facerea de bine ....sti si tu continuarea.

| RAY a răspuns:

Nimic,e viata lui, dar eu unu nu as avea nevoie de asemenea carcatere, mas indeparta de el, nu-mi plac gunoiele umane

| JustBlackNoGrey explică (pentru RAY):

Stiu ce zici. si mie imi vine sa il iau la bataie. cred ca o sa ii spun direct iubitei sale ce face + cum si-ar putea lua revansa big grin nimic grav, dar oricum sa ii dea putin peste nas

| Violleta2022 a răspuns:

Nu fac nimic, nu-i problema mea!

| T0T a răspuns:

L-aș îndemna să nu o facă ci să îi pună capăt relației, sau vrea să aibă o roată de rezervă? Mi se pare josnic ce face el și nu mi-ar plăcea în condițiile astea să îl am prea mult în preajmă.

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

Da, inteleg ce zici si zici foarte bine. I-am zis iubitei sale ce face el, aratandu-i si ceva dovezi ce le aveam pe telefon. am incercat sa ii zic cat mai frumos, dar, saraca, a fost devastata. Nu am stiut ce sa ii mai zic, nu aveam niciun habar, asa ca am imbratisat-o si drept urmare a mai si izbucnit in plans! In timp ce isi tragea sufletul i-am explicat de ce nu o putea sa stea in aceasta ceata si sa fie batjocorita de iubitul ei. In fine, am stat mult de vorba cu ea si in acest timp a sunat-o nesimtitul acela de doua ori.
se pare ca acum m-am procopsit cu a fi un psiholog sau cum se numeste ala ce asculta problemele oamenilor si ii incurajeaza si incearca sa ii faca sa nu fie full pesimisti. dar spre norocul ei, stiu pe un tip care e ca lumea si o sa incerc sa le fac lipeala. el e mai timid asa de felul lui si se teme sa aiba o relatie pentru ca zice el, are impresia ca mereu greseste cu ceva.

| T0T a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Nici nu m-aș fi băgat între ei căci nu mă implica direct.

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

Stiu ce zici, dar vezi tu, eu am alergie la nedreptate, tradare, indifidelitate. nu vreau sa traiesc eu asa ceva si nici nu vreau sa fac la altcineva. In ceea ce ii priveste pe ceilalti, daca nu sunt o parte din solutie, fac parte din problema. nu pot sa fiu indiferent la nedreptate, de orice fel ar fi ea.

| T0T a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Și eu țin cu dreptatea însă dacă totuși mi-e prieten să îl dau în gât pentru una pe care nici nu o cunosc și nu știu ce fel de persoană e, e aiurea.

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

Pai nu imi e chiar prieten, e ceva mai mult decat un amic, sau ceva putin mai mult decat o simpla cunostinta. avem mai putin de 50% de lucruri in comun si mai mereu cand il intalneam pe el, era si iubita lui acolo si discutam toti 3. alteori o intalneam doar pe ea si schimbam cateva vorbe.

| T0T a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Am înțeles.

| anonimg a răspuns:

Mulțumesc pentru fundă.
Chiar daca fata este de treabă, eu zic ca să nu îi spui tu de relația ascunsă a asa zisului "prieten" al ei. Înșelătoria lui va fi scoasă la lumină; dar lasa-L pe Dumnezeu sa facă asta. El stie cel mai bine cum să procedeze.
În felul acesta nu vei fi urât nici mai târziu de prietenul tău.

| JustBlackNoGrey explică (pentru anonimg):

Cred ca e un porc, nu un prieten big grin

| JustBlackNoGrey explică (pentru anonimg):

Mersi mult pentru sfaturi happy

| mentholinks a răspuns:

Nimic, nu ma intereseaza viata privata a altora.

| Nemessys a răspuns:

Pai ce sa fac? E treaba lui... Sau poate daca as cunoaste-o pe fata aia sau as putea sa o contactez i-as spune ca o inseala. :/

| JustBlackNoGrey explică (pentru Nemessys):

Fata e de treaba, asta e faza... si daca ii zic lui sa se opreasca, poate ca nu o face, ci doar se ascunde si de mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce m-as baga in treburile lor?

| JustBlackNoGrey explică (pentru anonim_4396):

Eu, spre exemplu, daca nu sunt o parte din solutie, fac parte din problema. nu pot sa fiu indiferent la nedreptate, de orice fel ar fi ea.

| cami1626 a răspuns:

Adevarul doare, dar minciuna sapa mai adanc, ce as face eu? I-as spune adevarul...important este ca ti-ai facut datoria de prieten, ce va urma tine de el

| nene14 a răspuns:

Nimic....nu va inteleg pe unii ce va doare atat de tare de altul...sau doresti sa devi un moderator al unui show precup rahatul ala de Acces Direct?

| JustBlackNoGrey explică (pentru nene14):

Pai daca un prieten de-al meu ar sti ca iubita mea ma inseala si nu mi-ar spune, as fi suparat pe vecie pe el!

| Alexuca24 a răspuns:

L-ai putea indemna sa nu o faca, dar depinde de fata cu care inseala

| JustBlackNoGrey explică (pentru Alexuca24):

Fata e de treaba, asta e faza... si daca ii zic lui sa se opreasca, poate ca nu o face, ci doar se ascunde si de mine.