| Cris29 a întrebat:

Daca ai intalni pe cineva care te-ar accepta si te-ar placea asa cum esti, acea persoana ar avea un suflet si un caracter asa cum ti-ai dori de la un barbat/de la o femeie (dupa caz sa nuwinking ) dar ti-ai da seama ca nu esti atras/a fizic de el/ea de niciun fel, te-ai implica intr-o relatie sau ai prefera sa ramaneti amici? Consideri ca intr-o relatie doar caracterul si sufletul conteaza cel mai mult fara nici pic de atractie fizica si fara ca sa-ti placa un lucru (legat de fizic gen zambet, buze, ochi etc)cat de mic la el/ea?

40 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru mine, dacă nu există măcar un pic de chimie, nu poate exista nici relația. Doar cea de prietenie.
De ce aș începe o relație cu cineva care nu mă atrage în nici un fel?
Trebuie să fii maso, disperată sau complet frigidă.
De ce aș sta cu cineva care îmi provoacă greață când mă atinge, când pe planetă sunt 7 miliarde de oameni și am de unde alege? Care-i scopul?
E ca și cum aș începe o relație amoroasă cu un frate.
De ce aș face așa ceva?

Nu e suficient să-mi placă (,) ca om, trebuie să mă și atragă.
Irefutabil!

| Flav a răspuns:

Ma crezi ca exact asta mi se intampla acum? As vrea sa-ti zic atat de multe, sa-ti dau un raspuns complex, dar n-o pot face, fiindca ceea ce scriu aici, este vazut de mai multi ochi si risc sa ranesc pe cineva.
Iti dau un singur sfat: orice ai simti sau n-ai simti, trebuie sa fii deschisa, sa-i spui direct, sincer si calm ceea ce inima ta simte sau nu. Sa fii cinstita in totul, atat pentru tine, cat si pentru el, chiar daca tot ce se intampla te apasa sau te debusoleaza.
I remember Michael Jackson:
''People always told me be careful of what you do
And don't go around breaking young girls' hearts.''

| Cris29 explică (pentru Flav):

Poti trimite un mesaj privat daca vrei sa spui mai multewinking

greece12
| greece12 a răspuns:

Ochii sunt cei care aleg primii,draga mea!
Dragostea "la prima vedere" nu e o poveste,se poate intampla tuturor,desi e chimie pura!
E un exemplu extrem,nu voi insista asupra lui,dar oricat de mult te-ar incanta caracterul celuilalt,oricat de pefect s-ar mula caracterului tau e bine sa nu depasesti stadiul de amicitie fraterna,daca vrei! Dar,nu mai mult!
Pentru ca,desi intr-o relatie atractia fizica se mai domoleste cu timpul,ea a existat candva si va continua sa existe!
Vezi zilnic ochii iubiti privindu-te si,desi nu te emotioneaza ca prima oara,nu te poti abtine sa nu-i admiri inca...
Asa ca,nu uita,ochii aleg primii,pe urma sufletul si,in final,se va preda si creierul.E in firea lucrurilor.
Castigi doar un prieten bun, nu o relatie si asta cu grija, nu risca sa fii mereu rana lui din suflet...

| mgtow a răspuns:

Conteaza si sufletul dar si partea exterioara. Nu ai cum sa te indragostesti de cineva urat, oricum eu voi evita acele momente amoroase pentru ca nu vreau sa ma implic in asa ceva.

| JeSa a răspuns:

De pilda (altceva aparte de ceea ce ti s-a spus aici) / de exemplu - daca omul are bani sau o situatie materiala buna automat cel care / cea care se va baga intr-o relatie gen descrisa de tine, inseamna ca acea persoana e doar superficiala si urmareste doar partea materiala, nu si cea 'sufleteasca'.

Merge pe rationamentul ca, daca are bani inseamna ca totul e ok, restul mai putin conteaza- ca la o adica se poate forta, impunandu-si sa stea cu acea persoana cu care nu se potriveste, n-are nici o chimie si / sau atractie fizica.

Personal am intalnit si cunosc cazuri de genul descris de mine, dar aceste relatii bazate pe faptul ca ''e om bun, dar las' ca are bani'', n-au functionat in majoritatea cazurilor. Ma rog, daca doresti sa te simti fericit, iti alegi pe cineva potrivit, nu stai sa-ti asumi niste obligatiuni fata de cineva, care daca e ''buna la suflet'', sau mai stiu eu ce... de-acum gata, o / il iei de iubita / iubit (dupa caz) sau de concubin / a.

Parerea mea ca, intr-o relatie trebuie sa conteze toate, nu doar pe-un sfert sau pe jumatate.

Trebuie sa existe un echilibru ( / potrivire), ca vine pe urma obisnuinta sau monotonia dupa - asta e alta problema. (Se poate rezolva, zic eu. Prin diverse metode.)

| Cris29 explică (pentru JeSa):

Sunt multi asa cum spui si tu care se implica intr-o relatie pentru ca partenerul are bani. Ce mi se pare mie si mai trist este ca mai sunt atat femei cat si barbati care din cauza singuratatii dusa pana la disperare ajung sa se implice intr-o relatie cum am descris eu fara atractie fizica doar pentru ca se inteleg si pentru a nu mai fi singuri.

| JeSa a răspuns (pentru Cris29):

Asa este. Ai prins ideea, iar exemple, considerente bazate pe fel si fel de motivatii, implicand starea materiala cat si cea imateriala, arunca pe persoana in cauza sa recurga la astfel de ''gesturi'' ( sa spun asa ) sau sa apeleze la o astfel de ''relatie'' ( ''fara sens'', spre exemplu ).

| Gizăz a răspuns:

Orice relație de natură romantica începe inițial printr-o atracție fizică. Indiferent de cât de mare ajnge iubirea după. Spunând asta, răspunsul meu este nu. La ce să fiu ipocrit? Am avut amice care m-au plăcut și erau foarte de treabă. Dar nu m-au atras deci nu le-am dat atenție în sensul ăla. Caut pe cineva descris de tine dar care să mă și atragă gen prietena mea de acum.
Nu o să stea nimeni niciodată cu cineva, indiferent de sex, doar că acel cineva e de treabă. Cine gândește altfel e naiv.

| cuvant a răspuns:

Eu m-as implica intr-o relatie ca daca-mi place modul de a fi e usor treci peste alte lucruri. Conteaza intr-o relatie pe termen lung intelegerea si nu doar atractia.

| Cris29 explică (pentru cuvant):

Conteaza intr-adevar intelegerea foarte mult, dar daca nu iti place absolut nimic legat de fizic la el/ea si il/o consideri urat/a? In cazul asta mi-ai da acelasi raspuns?

| cuvant a răspuns (pentru Cris29):

Daca nu ar fi deloc si u as avea o atragere catre persoana nu as da acelasi raspuns. Dar in cele mai multe cazuri ne [; ac ei/ele atunci cand ne accepta asa cum suntem

| Cris29 explică (pentru cuvant):

Nu stiu daca in cele mai multe cazuri, inseamna ca eu fac parte din acele putine cazuri laughing Daca nu-mi place macar ceva legat de fizicul barbatului vazandu-l fata in fata sau in poze nu ma implic intr-o altfel de relatie decat de amicitie. You can call me crazy sau sa spui ca sunt pretentioasa poate, dar asta sunt.
Dar daca tu te-ai simti atras/a si el/ea nu, ai incerca sa il/o convingi sa incepeti o relatie?

| cuvant a răspuns (pentru Cris29):

Nu deloc. Fiecare are dreptul de a alege si oricat de mult as dori sa fiu intr-o relatie. Sa fiu sigur de un lucru care eu poate l-am exclus... te referi ca-l vezi fara sa ai o conversatie cu el? Daca e asa clar nici eu nu m-as implica. Nu te cred "nebuna" ca fiecare simte si e unic. De multe ori ne atrge cineva dupa atitudine, comunicare si altele si nu fizic cum credem.

| Cris29 explică (pentru cuvant):

In ziua de azi poti sa vezi pe cineva pe internet iti da poze sau web si atunci vezi ca nu-ti place fizic oricat ti-ar place conversatia. Am patit si asa, dar si cunoscand un barbat si il stiam live dar nu m-a atras fizic. Te contrazic la ce ai spus in ultima propozitie: pe mine fostul meu iubit m-a atras pe langa voce, modul in care comunicam, atitudine si fizic prin culoarea ochilor. Mie una asta mi-a fost de ajuns din punct de vedere fizic big grin

| cuvant a răspuns (pentru Cris29):

Nu pot sa nu iti dau dreptate dar de cele mai multe ori nu ne atrage fizicul, In ceea ce ai scris mai sus, nici eu nu as intra intr-o relatie doar dupa webb si poze, as trebui sa discut mai mult timp happy

| Cris29 explică (pentru cuvant):

Eu zic ca te inseli, ne atrage fizicul prin ceva extrem de mic cum am si spus in intrebare: zambetul, nasul, ochii, mainile, parul, samd nu ti le enumar acum pe toate. Si chiar daca discuti mult timp si iti place cum decurge discutia si cum va deschideti unul fata de celalalt, dar totusi nu te atrage fizic ce faci?

| Cris29 explică (pentru cuvant):

Am uitat ceva: pe fostul l-am vazut intai in poza si i-am vazut ochii si am inceput sa vorbim si am vazut ca suntem compatibili si m-a atras si prin modul in care a decurs conversatia si prin atitudinea lui si cate si mai cate si cand ne-am vazut fata in fata a fost ceva intre noi de nedescris happy

| cuvant a răspuns (pentru Cris29):

Ma opresc la relatie de prietenie nimic mai mult. Exemplele pe care mi le-ai dat fac parte din comunicare non verbala sau mai bine zis ajuta la acest lucru.
Nu vreau sa te contrazic ca ai dreptate in punctul tau de vedere dar aici observam unicitatea din noi

| cuvant a răspuns (pentru Cris29):

Am inteles ceea ce ai vrut sa zici. Ma bucur ca ati avut o relatie frumoasa si imi pare rau ca ati terminat-o. happy

| Leon a răspuns:

Trebuie tot timpul sa existe un echilibru, iar pentru mine o partenera care nu stie sa fie 'feminina' ar putea crea un dezechilibru intr-o eventuala relatie. Adica eu vad initiatia de partea mea, jocul seductiei il fac eu dar atunci cand o fata nu stie sa reactioneze, sa seduca la randul ei, nu e deloc ok... Am cunoscut o fata cu un super-caracter, principii si identitate, dar care nu stia sa fie destul de feminina. Adica nu raspundea 'jocului', poate si din cauza ca era destul de uratica si nu avea incredere in ea. Am incercat sa o schimb, un an si ceva, i-am dat de inteles, intr-un mod delicat si altruist ca trebuie sa isi exprime feminitatea si sa se schimbe. Nu s-a schimbat absolut deloc iar eu am renuntat la ideea unei relatii cu ea, fiind influentat si de prieteni cum ca nu ne-am potrivi. Nu ca eu as fi vreun casanova, dar mi-au zis ca e prea mare diferenta intre felul meu de a fi si al ei, plus confirmarea faptului ca si pentru ei nu era destul de feminina.
Concluzia ar fi ca o femeie oricat de urata sau sclipitoare ar parea, daca nu stie sa isi exprime feminitatea intr-un mod natural, nu atrage.

| Ezyo a răspuns:

Intrebarea e cum m-ar accepta si m-ar placea daca fizic nu il/o atrag?

| Cris29 explică (pentru Ezyo):

El/ea te-ar placea si ca om si s-ar simti atras/a pe cand tu doar l-ai placea fara sa simti acea atractie - eu la asta m-am referit.

| Sabin91 a răspuns:

Daca nu sunt atras fizic nu pot sta langa acea persoana.Amic da, pot ramane cu ea, daca a inteles ca nu pot sa ranesc.

| eek a răspuns:

Atractia vine cu siguranta.nu ti fa griji.din moment ca iti place persoana respectiva ca om.si te face fericit.restul vine de la sinehappy take care

| Cris29 explică (pentru eek):

Eu una nu cred ca vine si am patit-o. Oricat de bine m-am inteles cu el fizic nu m-a atras deloc si am decis sa ramanem amici. Eu una n-as fi fost impacata daca ma implicam intr-o relatie.winking u take care too

| meriuss a răspuns (pentru Cris29):

Ma bucur ca ti-a placut ce am scris, deci fundita e a meabig grin (muhahaha)

| Cris29 explică (pentru meriuss):

laughing You're funny!

| meriuss a răspuns (pentru Cris29):

Stiu.si arat si bine tinand cont de dilema ta big grin

| CharlieHarper a răspuns:

Nu cred că m-aș implica într-o relație cu o urâțenie.deși cu timpul cred că ar apărea și o atracție fizică.La fel cum atracția nu valorează nimic dacă IQ-ul e de o cifră și aia 0.

| axll a răspuns:

La o persoana cu care vrei sa ai o relatie te atrage prima oara partea fizica. nu cred ca te duci intr-un club si zici : "mama ce urata e aia. ma duc sa o agat, ca are un suflet asa de bun..."

| meriuss a răspuns:

Cred ca vorbesti de o fata,deci tu ca baiat nu ai cum sa stai cu o fata daca nu te atrage ceva la ea, asa e natura umana; daca ai sa stai cu ea mai rau ai sa faci ca la un moment dat ai sa-ti dai seama ca nu o placi, poate sa fie einstein al gandirii si sentimentelor; cam asa sta treaba:baietii 90% cum arata si 10 ce are in cap; fetele 10 % cum arata(vorba aia baiatu' trebuie sa fie putin mai frumos decat dracu) si 90% ce are in cap si ce poate oferi, caci fetele cauta sa fie protejate, cauta stabilitate din orice punct de vedere.

| Cris29 explică (pentru meriuss):

Vreau doar parerea ambelor sexe. Eu una sunt femeie si sunt de parere ca oricat de bine m-as intelege cu acel el si ar avea un suflet si un caracter cum mi-as dori, dar daca nu ma atrage deloc fizic si nu-mi place absolut nimic la el nu ma implic intr-o relatie clar. Mi s-a intamplat acum catva timp de exemplu am vorbit cu un barbat si e exact cum mi-ar place sa fie cel de langa mine dar cand mi-a dat poze cu el am realizat ca nu ma atrage prin absolut nimic legat de fizic. Oricat de bine ma intelegeam cu el si discutam vrute si nevrute nu erau acele 10% de care ai amintit tu.

| meriuss a răspuns (pentru Cris29):

Pai ti-ai dat singura raspunsul,ce am scris e general, sper ca ai desus asta,caci sunt unii care stau doar pentru cum arata, poate sa aiba un morcov in cap(si i nvers); dragoste cu sila nu se poate; daca nu-ti place cum arata, nu poti decat sa-ti para rau ca nu arata mai bine ca ai fi stat cu el,asa-i in viata daca nu ai observat; cum zic prietenii mei:"alea grase si urate sunt foarte de treaba si nu se uita nimeni la el,iar alea bune si slabute sunt proaste si toti trag de ele,acum ce vrei sa aduci acasa? un tort cu care sa-l imparti cu prietenii sau un c--at pe care sa-l manaci singur?'(asa zic ei sper ca nu am ofensat pe nimeni).Tot ce trebuie sa faci e sa vezi cati poti rezista pana gasesti printul calare pe cal, sau sa faci un compromis si sa mai lasi din pretentii; depinde de tine cum pui in balanta unele chestii, depinde si de noroc(de obicei norocul ti-l faci tu)

| Cris29 explică (pentru meriuss):

laughing Hai ca-mi place raspunsul tau si e foarte adevarat ce spui. Nu astept niciun print si in niciun caz calare pe un cal alb sau in nu stiu ce masina, astept un barbat normal care sa ma atraga si fizic prin ceva. Uite fostul meu m-a atras din punct de vedere fizic prin culoarea ochilor, asta mi-a fost de ajuns si nu avea patratele sau sa fie lucrat la sala sau mai stiu eu ce altceva cauta alte femei.

| Keyna a răspuns:

Cred ca atunci cand te indragostesti, iti place si fizicul, chiar daca lumea il/o considera neatractiv/a. Dragostea nu se planifica. Pentru unele persoane poti simti o atractie fizica, cu altele te poti intelege uimitor de bine.
Eu una as prefera sa raman amica, cu persoana respectiva.

| BuburuzaAnca a răspuns:

Nu exista om urat in lumea asta exista doar oameni care nu stiu sa priveasca dincolo de bariere, dincolo de fatada. Gandeste-te ca fizicul in timp paleste dar sufletul poate ramane pur pana dupa moarte. Un accident indiferent de tipul lui poate strica spre exemplu fata unui om. Si atunci ce faci? Il dai la o parte pentru simplu fapt ca nu mai arata bine? Din pacate traim intr-o societate care pune prea mult pret pe fizic nu pe sentiment. Suntem prea incuiati la inima siapoi la minte pentru a putea vedea dincolo de toate astea. Si sunt mii de cazuri. Oamenii sunt frumosi si cei face atragatori sunt personalitatea fiecaruia in parte, modul de a se comporta, caracterul... Eu una nu as pune niciodata pret pe aspectul fizic inainte de a cauta in interiorul unei persoane. Nu mi-a pasat niciodata de aspectul fizic. Ma atrag barbatii frumosi nu pot spune nu, insa nu as putea sa incep o relatie cu o persoana pentru ca arata bine, si ca da bine. Prefer sa astept sa treaca timpul sa-mi dau seama ce gandeste cum actioneaza, ce suflet are. Prea mult se judeca dupa masca. Ultimul meu iubit, actual sot, cand l-am vazut prima data mi s-a parut un tip tare sod, adica fizic vorbind. Cand l-am cunoscut eram intr-o relatie cu un tip, de treaba dar nu totalmente. Fizic era super dragut (fetele erau inebunite cand il vedeau), dar am ales "broscoiul" de ce? Pentru ca in primul rand pentru mine fizic e de 100 de ori mai dragut decat oricare altul, ma atrage enorm de mult(prima data faceam misto cu prietenele de dintii lui mari, de ochelari), dar acum nu l-as da pentru nici un "idolul femeilor", iar de suflet ce sa mai vorbim... Oamenii sunt frumosi fizic, trebuie doar sa stii cum sa ii privesti

| Cris29 explică (pentru BuburuzaAnca):

Nu te contrazic, frumusetea fizica este trecatoare. Sunt convinsa ca in cazul tau te-a atras totusi ceva legat de fizicul actualului tau sot si cred ca singura ai si dat raspunsul: te atrageau acele lucruri pe seama carora te-ai amuzat cu prietenele tale! Vezi ca nu constientizezi acest lucru. Asa cum am enumerat ochii, zambetul ceva marunt macar ar trebui sa-ti placa la cel de langa tine. Daca nu iti place absolut nimic din fizicul celuilalt, nu te atrage de niciun fel ce rost are sa incepi o relatie? N-am spus ca sa se puna cel mai mare accent pe aspectul fizic, are si el un rol totusi sa nu-l negam oricat am sustine sus si tare ca doar sufletul si caracterul unui om conteaza. Un alt lucru pe care l-ai inteles gresit este ca nu am spus ca sa incepi o relatie cu o persoana doar pentru ca iti place cum arata. Daca n-ar fi acea atractie fizica cat de mica nu s-ar ajunge la o relatie intre doi oameni.

| madaiubii a răspuns:

Pe ce site pot intra pentru a descrie pe cineva și sa îmi de-a poza cu persoana respectiva?

| ralucaela a răspuns:

Daca nu simti nici o atractia atunci ar fi mai bine sa ramaneti prieteni