| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai mei incearca sa ma desparta de prietenii mei fara motive anume doar ca nu le place lor, inseamna ca sunt toxici? Pe langa ca ei stiu ca am suferit mult de singuratate si acum mai am doar cativa prieteni incearca sa mi-i ia si pe astia. Ce pot sa fac sa ies cu prietenii mei cand vreau si sa nu mai imi pese nimic din ce zic ei sa sa fac ce vreau?

4 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Da, asta e exemplu de parinti toxici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde. Poate parintii tai au motive sa nu le placa noii tai prieteni sau poate ca noii tai prieteni sunt ok dar parintii tai sunt din fire mai suspiciosi si neincrezatori.

| Strwberrs a răspuns:

Buna! Din cate am inteles, e posibil ca parintii tai sa fie foarte stricti in "prietenie". Pai, incearca sa ii minti. Altceva nu ai ce sa faci daca vrei sa iesi cu prietenii tai. Spune-le parintilor (dupa ce ti-ai terminat temele) ca vrei sa mergi la biblioteca sa iti faci temele. Dar tu mergi si te intalnesti cu prietenii tai. Probabil o sa imi iau hate ca fac de astea cu mintitul, dar altceva nu stiu ce cale ar putea fi. Raspuns castigator? Mersi si bafta!

| Aditu94 a răspuns:

Daca parintii tai vor sa te rupa de ei,inseamna ca au un motiv bine intemeiat,au vazut ceva ce tu nu si vor sa te ajute ca mai tarziu sa nu te certi cu ei,pe tema ca de ce nu s-au bagat. Tine minte,prietenii sunt cu tine pana dai de greu,dupa esti singur,o spun din propria experienta. Ce poti sa faci? simplu, vorbeste cu parintii tai,spune-le despre fiecare prieten in parte cum e,cu ce se ocupa,ce vici are, fii sincer cu ei, apoi ei vor spune cu care sa tii legatura s-au nu. Altceva, iti pot recomanda ca poti sa le aculti sfatul parintilor tai, sa stai fara ei, dar sa comunici in mediul virtual o perioada, asa vezi si tu daca ceva se schimba si intre timp, iti poti face noi prieteni.