| catalinzx a întrebat:

Daca am schizofrenie pot beneficia de pensie de invaliditate grad 2 sau grad 3, trebuie sa platesc asigurare medicala minimum 1 an sau cum se procedeaza? Trebuie sa am vechime in munca? Daca trebuie sa am vechime in munca, am 1 an de vechime in munca.Cat este pensia sau indemnizatia pentru grad 2 sau grad 3?
Am 4 internari in spital.
Nu se schimba legea si din 2021 schizofrenia nu mai este mentionata in noua lege a pensiilor.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

La Comisia Județeană de evaluare medicală a persoanelor cu handicap adulți. Ea se subordoneaza Consiliului judetean, dar de regula are sediul separat. Daca o sa cauti pe internet asa cum am scris-o, adaugand judetul, gasesti date despre comisie. Poti sa ceri relatii si prin telefon sau emai.

12 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu lucrezi nu poti beneficia de concediu medical, Dar schizofrenia este un handicap si in functie de stadiul acesteia poti fi incadrat in grad de handicap. Pentru aceasta nu trebuie sa fi platit asigurare de sanatate.
Gradul de schizofrenie il stabileste o comisie medicala. Fa cerere la Biroul de evaluare complexă a persoanelor cu handicap, aflata in Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului a judetului unde locuiesti. Incercarea moarte n-are.

| catalinzx explică (pentru CodrutElian1990):

Am 30 de ani

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru catalinzx):

Actioneaza asa cum ti-am spus. Si nu te lasa dus de cei de la judet, ca aceia sunt instruiti de conducerea Consiliului Judetean sa nu acorde grad de handicap, in special grav, deoarece trebuie sa plateasca ei din fondul judetului. Daca nu-ti rezolva cererea, faci contestatie la Comisia Superioara. Gasesti procedura de contestatie pe internet. Eu am obtinut la trei decizii la grad maxim de handicap. Vezi Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

| catalinzx explică (pentru CodrutElian1990):

Ce boala ai tu

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru catalinzx):

Eu nu am boala. M-am ocupat de cateva dosare pentru obtinerea indemnizatiei de persoana cu handicap. Trebuie facuta diferenta intre boala si handicap.

| catalinzx explică (pentru CodrutElian1990):

Bine

| catalinzx explică (pentru CodrutElian1990):

Si unde trebuie sa ma duc prima data

| catalinzx explică (pentru catalinzx):

Am crezut ca ai si tu schizofrenie, scuze

| catalinzx explică (pentru CodrutElian1990):

Ai o adresa de email pentru ca vreau sa te intreb mai multe

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru catalinzx):

Da-mi mesaj in privat. E tot acelasi lucru.

| catalinzx explică (pentru CodrutElian1990):

Nu pot sa iti dau mesaj in privat

| catalinzx explică (pentru catalinzx):

Sunt membru junior

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru catalinzx):

La Comisia Județeană de evaluare medicală a persoanelor cu handicap adulți. Ea se subordoneaza Consiliului judetean, dar de regula are sediul separat. Daca o sa cauti pe internet asa cum am scris-o, adaugand judetul, gasesti date despre comisie. Poti sa ceri relatii si prin telefon sau emai.