| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Dacă bunica mea are dementa si nu mai judeca, bunicul meu este însoțitorul ei și are 72 de ani. Copii au vreun drept asupra ei? Se poate face un proces sau ceva ca să nu mai aibă bunicul drept asupra ei, sa l decada din drepturi și sa fie altcineva însoțitorul ei? Detalii va rog

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nici nu stii cat ai de umblat si timp pierdut pentru a decade pe cineva din drepturi. Mai ales ca este si insotitorul ei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Proces in instanta, expertize, bani si vreme cheltuite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici copii nici bunicul nu au drept să o reprezinte legal, doar în baza unei hotărâri judecătorești plus o expertiză medicală.

| doctorandus a răspuns:

Proces se poate face, dar va dura mult și nu e sigur cine câștigă. Un proces s-ar putea să producă mai mult rău.

| mudokins78 a răspuns:

Adica vrei sa il decazi pe bunicul din dreptul de insotitor numai ca sa iti vizitezi bunica sa sa si ai grija permanent de ea?
Am impresia ca vreti sa le luati averea! Urat din partea voastra.

| Eireann a răspuns:

Se poate dar numai daca exista dovezi ca o abuzeaza sau ca nu o ingrijeste. Ineleg ca atitudinea lui fata de voi e deranjanta dar care e cauza?

| 19flo79 a răspuns:

Daca bunicul este insotitorul LEGAL, nu poti face nimic decat in cazul in care el nu are grija de ea, adica mancare, medicamente etc...
Daca bunicul nu poate indeplini acele sarcini si se poate dovedi asta, atunci se pot lua masuri.
Oricum, un avocat ar putea lamuri mai clar

Răspuns utilizator avertizat