| Elly7890 a întrebat:

Daca cineva este dintr-un anume oras si se casatoreste civil in alt oras ce adresa va scrie pe noul buletin? cea din orasul natal sau cea de unde a fost facuta cununia civila?

3 răspunsuri:
| drbear a răspuns:

In buletin se schimba doar numele! Adresa ti-o poti schimba daca exista acte doveditoare pe numele sotului ca detine un apartament, sau vei fii luata in spatiu de catre proprietarii apartamentului/casei lui happy
Daca nu, adresa ramane aceeasi. Se schimba doar numele de familie.

| sellyz a răspuns:

Se scrie domiciliul adica unde locuiesc mirii

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu conteaza unde te-ai casatorit, in buletin se trece domiciliul unde poti demonstra ca locuiesti (si ti-l faci la politia care raspunde de zona in care domiciliezi). Ca sa demonstrezi ca locuiesti undeva trebuie sa duci copie dupa actele de prorietate ale casei (daca esti proprietar). Daca locuiesti in casa altcuiva, proprietarul trebuie sa mearga poersonal cu tine la politie si sa dea o declaratie in fata ofiterului ca te primeste in spatiu.