| anonim_4396 a întrebat:

Daca doi parteneri se căsătoresc. Sotiei își dorește un copil enorm de mult, ii vine instinctul matern de mama și își imaginează cat de placuta ar fi viata cu un copil, dar totodată își iubește și sotul, iar bărbatul dacă nu își dorește sa aibă un moștenitor și își dorește doar o relație romantica și amoroasa cu soția lui, atunci cei doi se pot despărți sau căsnicia lor nu este una plăcută?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se pot desparti, nimic nu interzice acest divort, daca sotii au pareri ireconciliabile privind casatoria, inclusiv privind copiii.
Totul depinde de cei doi soti, ce conteaza mai mult pentru ei, respectiv iubirea si dorinta de a continua ori dorinta sotiei de a avea copii sau a sotului de a nu avea.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu inteleg: de ce se casatoresc asemenea perechi?
Pot trai in concubinaj, iar daca ea doreste un copil, atunci nu se pune problema divortului (si al impartirii bunurilor) daca face copilul cu altul...

| ania a răspuns:

Noi cand ne- am casatorit eram studenti si nu ne doream nici unul copii dar peste doi ani eu am inceput sa lucrez la o fundatie unde erau copii si am inceput sa imi doresc foarte mult copii si ai nostri dar si sa adoptam dar sotul meu inca nu dorea.M- am rugat pentru el 2 ani ca Dumnezeu sa ii schimbe inima si sa doreasca si el copii.Peste 2 ani i s- a oferit un post foarte bun la o alta fundatie unde erau copii parasiti si in scurt timp a ajuns sa isi doreasca sa avem si noi copii si sa adoptam.Cu ajutorul lui Dumnezeu toate se pot rezolva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca doi parteneri discuta despre detaliul asta si isi dau seama ca sunt la poli opusi, nu se mai casatoresc.
Instinctul matern de mama care face copii (pleonasm, asta zic) e ceva normal, iar ala care vrea sa traiasca steril ar trebui sa realizeze ca e diferit/minoritar si are nevoie de o tipa ca el, ori una care sa ii accepte alegerea de a nu avea copii niciodata.
Pe scurt, inainte de casatorie se stabilesc "regulile casei". Daca vor sa fie sot-sotie, trebuie ca unul din ei sa cedeze. Fie realizeaza el ca n-ai cum sa simti fiorii dragostei nonstop pana la 80-90 de ani, fie accepta ea sa traiasca cu un copil (sot) care nu evolueaza.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca se pot desparti si casnicia aia nu e placuta deloc, mai ales ca dupa nastere femeia nu o sa-i mai dea prea mare atentie barbatului, si deci el ce mai cauta in relatia aia?

| Freya1 a răspuns:

Toate vin la timpul lor.
Aici depinde da varsta ambilor parteneri. Daca sunt destul de tineri incat sa mai aiba timp sa faca copii se poate explica frumos ca nu e momentul încă pentru asta, iar celălalt sa inteleaga. Daca varsta e una mai înaintată iar femeia riscă să rămân fără copii din cauza amânării soțului e mai bine sa se despartă.
Clar nu poti sa ai o căsnicie tihnită daca unl e cea si celalalt hois.Trebuie să ajungeți la un consens.

| Lioana a răspuns:

Daca astfel de oameni se casatoresc unul din ei va trebui sa renunte la dorinta lui in favoarea celuilalt. Iar cel care isi implineste visul in defavoarea visului celuilalt va trebui sa-i ofere multa iubire, intelegere si rabdare ca compensare, pentru a putea fi si el fericit.
Teoretic nu recomand dar practic dragostea invinge totul.

| Lukasssz a răspuns:

Nu poate fi placuta, probabil au si pasiuni diferite, singurele lucruri in comun pe care le au sunt hlizitul si sexul, in rest nimic.
Barbatul ala nu isi doreste un urmas pentru ca stie ca sunt sanse de 50% sa divorteze dupa ce ii toarna un copil si se gandeste ca odata ce se naste copilul, ea devine grasa sau il refuza atunci cand el are chef de sex

| Mosotti a răspuns (pentru Lukasssz):

Ce bine ai zis, bravo man, exact asta e realitatea, asta pe care o zici, pe langa nu doar ca poate deveni grasa ca nu toate devin, si ca nu mai are chef de sex, dar il si ignora pur si simplu, cand vine copilu se "casatoreste" femeia cu el, si barbatu nu prea mai exista.
Foarte multe cazuri asa sunt, extrem de multe, e chiar o regula.

In cazul asta ala sa plece sa o lase dracu, sa faca copil si sa se marite cu el si cu asta basta.

| Eireann a răspuns:

In general un cuplu discuta inainte de casatorie daca isi doresc sau nu copii si cat de repede - cred ca este cea mai importanta discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Subiectul copiilor e musai sa fie discutat inainte de casatorie.

Mai bine divorteza.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Nu văd de ce ar divorța dacă sunt la început. Plus de asta, aceste lucruri ar trebui lămurite din inainte de a se căsători, părerea mea. Însă nu stiu, pe mine m-ar afecta dacă deja as fi cu el căsătorită de peste 5 ani.și da, probabil as divorța.