| Maria3458 a întrebat:

Daca esti in jurul varstei de 30 de ani si nu esti realizat, casatorie, copii asta inseamna ca nu esti in randul lumii?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Randul lumii la noi nu este acelasi cu randul lumii la altii.
Daca fiecare si-ar vedea de treaba lui, lumea ar fi mult mai buna.

96 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, inseamna ca esti o fire egoista (sau foarte zgarcita), care-si pretuieste libertatea mai mult decat un partere/partnera si nu-i place sa imparte nimic, cu altii.

| Maria3458 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt deloc egoista sa stii

| darrio2007 a răspuns:

Parerile sunt impartite. Dar cam asa e. Daca acum nu iti intemeiezi o familie, la batranete este foarte grea singuratatea.

| Maria3458 explică (pentru darrio2007):

Esfe mai bine singur decat singur in 2

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria3458):

Ba esti, doar ca nu esti capabila sa recunosti!
Un om care nu-i capabil sa imparte cineva cu altcineva, este un om egoist.
Apoi, nu este aia fericire pe care nu o poti imaprtii cu altii.
vei vedea, ca viata iti va demonstra ceea ce ti-am scris mai sus.

| Maria3458 explică (pentru Violleta2022):

Daca nu gasesti pe cineva compatibil cu tine iei pe oricine doar ca sa nu fi singur nu sunt de acord cu tine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria3458):

Daca nu gasesti pe cineva compatibil pana la 30 de ani, mai cobori stacheta de triere, insemnand ca esti mult prea pretentioasa sau aroganta.

| Maria3458 explică (pentru Violleta2022):

Dar la 35 care sunt singuri tot sunt prea pretentiosi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria3458):

Bineinteles! Ori prea pretentiosi, ori egoisti, ori zgarciti, ori aroganti sau prosti, ori impotenti.

| debarasator63 a răspuns:

Nicidecum, cred ca inca nu a venit timpul, dar ai nevoie de ceva stabil. Un certificat de casatorie nu aranjeaza si nu da siguranta, dar pana la urma ai nevoie de jumatatea ta si de copii sa-ti umple viata. Bafta!

| Maria3458 explică (pentru Panamax):

Imi place cum gandesti.

| Maria3458 explică (pentru debarasator63):

Multumesc mult

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria3458):

Adica cum vine asta? Logic, cand sunt 2 niciunul nu este singur.

| Maria3458 explică (pentru darrio2007):

Uneori persoana de langa tine te face sa te simti cum ai fi singur intelegi?

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca ti-ai gasit persoana potrivita pe care sa o convingi cum va fi realitatea peste cativa ani. Se va convinge singură.

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria3458):

Un singuratic ca si tine. De ce nu va cuplati?

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria3458):

Deci ai pe cineva langa tine, sa inteleg?

| Maria3458 explică (pentru darrio2007):

Pt ca nu ne potrivim.

| Maria3458 explică (pentru darrio2007):

Nu

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria3458):

Esti prea pretentioasă. Dar e problema ta. Sa ai o zi placuta!

| Maria3458 explică (pentru darrio2007):

Nu sunt chiar asa dar mersi sa ai si tu o zi placuta.

| Adi88 a răspuns:

E posibil sa fii si pretentioasa si e posibil sa,, cauti,, unde nu trebuie. De asta nu ti ai gasit un partener. Stiu ca femeile nu-s ca barbatii, au un ceas biologic, daca nu ti gasesti un barbat cat de curand, mai greu sa faci un copil, sa ti intemeiezi o familie. Acuma depinde si tu cum gandesti, poate nu vrei un partener, sau zici ca nici un barbat nu este de tine. Cum a zis si o colega pe aici mai coboara un pic stafeta si o sa gasesti. Presupun ca vrei un barbat destept, amuzant, aratos si cu o situatie materiala buna. Is pe cale de, disparitie si din cate stiu is mai multe femei la un barbat (statistic vorbind). Asa ca 30 de ani, tic-tac, tic-tac...

| Maria3458 explică (pentru Adi88):

Si unde ar trebui sa caut?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii. Si daca ai in jurul a 30 de ani si te simti mizerabil intr-o casatorie/relatie toxica si ai copii e mai bine, nu?

| sofisis a răspuns:

Cu casatoria nu te grabeste nimeni. In schimb pentru un copil nu mai ai chiar asa mult timp in fata. Cu cat trece timpul cu atat e mai dificil si mai periculos, atat pentru tine cat si pentru copil.

| Iote a răspuns:

Din pacate, asta este mentalitatea. Nu s-a schimbat nimic nici dupa '89. Nu s-a schimbat nimic nici in mentalitatea tinerilor. Cum spune (si nu sunt de acord!) @AnaMaria50, "mai lasi stacheta". Adica cum? Iei un betivan sau o stricata, numai ca sa fii "in randul lumii"? Daca ai casa, loc de munca te intretii singura, atunci da, esti in randul lumii. Nu si daca inca mai esti la parinti.

| Iote a răspuns (pentru Violleta2022):

Adica sa-si ia un betivan, un cartofor, ultimul gunoi, numai pentru a avea "o umbrela" ca sa fie considerata in randul lumii? Daca te respecti, nu lasi stacheta niciodata.

| Iote a răspuns (pentru darrio2007):

"cand sunt 2 niciunul nu este singur"
Ba da. Se refera la faptul ca fiecare vine acasa fara sa-l intereseze ce-l doare pe celalalt, fara sa discute impreuna despre lucruri importante, despe copii sau despre nevoile casei despre probleme medicale, etc; doar "mi-ai spalat lenjeria?" sau "ce mancam azi?" nu sunt discutii. Si fiecare isi gestioneaza finantele ca si cum nu ar avea obligatii in casa. Traiesc sub acelasi acoperis dar ca si cum ar fi singuri.

| ziftode a răspuns:

Daca nu ai gasit persoana potrivita, SAU MAI RAU
ai gasit persoana NEPOTRIVITA - scandaluri, neintelegeri permanente, bautura, tinut in spate (ca l-au data afara "saracutul" ), chiar bataie, etc.
atunci e mai bine singur decat in doi

insa nu e sfarstitul lumii, la 30 de ani poti sa mai incerci
eventual du-te pe un site de matrimoniale si fi corecta cu site-ul, in teorie au un algoritm cu care pun impreuna oameni care se potrivesc unul cu altul

| DanielPH a răspuns:

Cunosc om la 30 de ani care inca este intretinut de catre mama, nu si-a cladit familie, nu are copii, prietena, nici macar n-a intretinut relatii sexuale vreodata cu cineva, nu munceste. Consider ca persoanele ce se aseamana cu dansul sunt introvertite, ascetice si fara vreo pretentie de la viata. Cat timp nu ai ceva, nu-l ai fiinda nu ti l'ai propus sa'l obtii. Chiar si la 30 de ani poti obtine cele propuse. Sa nu te prinda 45-50.