| Maria3458 a întrebat:

Daca esti in jurul varstei de 30 de ani si nu esti realizat, casatorie, copii asta inseamna ca nu esti in randul lumii?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Randul lumii la noi nu este acelasi cu randul lumii la altii.
Daca fiecare si-ar vedea de treaba lui, lumea ar fi mult mai buna.

96 răspunsuri:
| vodami92 a răspuns:

E normal sa fie mai greu! cat ai 20 de ani! zici spui lasa ma ca le duc pe toate! uite ca varsta te ajunge din urma! si cred ca cel mai nasol naspa ca stai cu parintii in continuare! nu e usor! ei au alta parere! tu ai alta parere! nu e simplu! e normal! dar si daca nu ai posibilitati ce faci! nu au parintii bani de nunta! etc! si oricum fata e cea care decide ca vrea nunta! baiatul nu! el este fortat mai mult! sa vrea nunta! altfel nu s-ar mai face! ca deh te paraseste aia! si apoi ciuciu mai apuci tu pe urma sa gasesti pe alta! asta-i viata! eu consider toata chestia asta! casatoria adica! asa ca te respecte lumea! stii! sa vada ca esti realizat! asta-i viata! de multe ori s-a dovedit ca si daca esti realizat! nu iti merge chiar asa de bine in viata! dar macar incerci! decat nimic! tot este ceva! si nu e o solutie sa mergi la prostitutie! pentru ca iei boli! dar si ca doar te satisfaci! din punct de vedere sexual asta!

| Adi88 a răspuns:

E posibil sa fii si pretentioasa si e posibil sa,, cauti,, unde nu trebuie. De asta nu ti ai gasit un partener. Stiu ca femeile nu-s ca barbatii, au un ceas biologic, daca nu ti gasesti un barbat cat de curand, mai greu sa faci un copil, sa ti intemeiezi o familie. Acuma depinde si tu cum gandesti, poate nu vrei un partener, sau zici ca nici un barbat nu este de tine. Cum a zis si o colega pe aici mai coboara un pic stafeta si o sa gasesti. Presupun ca vrei un barbat destept, amuzant, aratos si cu o situatie materiala buna. Is pe cale de, disparitie si din cate stiu is mai multe femei la un barbat (statistic vorbind). Asa ca 30 de ani, tic-tac, tic-tac...

| Maria3458 explică (pentru Adi88):

Si unde ar trebui sa caut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adi88):

Sper sa nu te superi ca intervin in discutia voastra, dar ideea cu „mai coboara un pic stacheta" este la fel de neinspirata ca si doamna care a propus-o.Eu zic ca daca se intampla sa inaintezi in varsta se presupune ca devii mai matur,mai experimentat,mai destept, ceea ce inseamna ca - din contra - ar cam trebui sa ridici putin stacheta aia.
Iar daca simpatica noastra colega care a pus întrebarea isi doreste un barbat inteligent si dragut trebuie sa n-o descurajam, barbatii buni nu sunt pe cale de disparitie, unii din ei sunt luati cum se zice, altii au ridicat stacheta si cauta ceva pe masura lor.
Sa ii dorim succes si care din noi suntem singuri, hai mai bine sa-i facem curte...
Si sa speram ca ne baga in seama, desigur.

| Adi88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, pai zi asa, ca esti singur si vrei sa-i faci curte. Cine stie poate tu esti sufletul ei pereche. Succes!

| Adi88 a răspuns (pentru Maria3458):

Pai depinde tu cum esti ca fire. Ce fel de pers esti, ce iti place sa faci, de ce esti pasionata etc. Ar tr sa gasesti o pers care sa aiba cam tot acelasi caracter, ma refer sa aveti lucruri in comun ca asa duce la discutii, iar discutiile la cunoastere. Sa va cunoasteti unul pe altul si daca vedenti ca nu va plictisiti si nu intervine monotonia, inseamna ca relatia merge. Ex unde poti sa cun barbati: biblioteca, magazine, parcuri etc. Nu as merge pe cluburi, baruri etc, acolo is alte categorii de tipi ( cocalarimea ) si presupun ca nu cauti astfel de indivizi la 30 de ani. Cred ca vrei o relatie de viitor care sa duca undeva, a o familie.

| Maria3458 explică (pentru anonim_4396):

Foarte frumos

| debarasator63 a răspuns:

Nicidecum, cred ca inca nu a venit timpul, dar ai nevoie de ceva stabil. Un certificat de casatorie nu aranjeaza si nu da siguranta, dar pana la urma ai nevoie de jumatatea ta si de copii sa-ti umple viata. Bafta!

| WID a răspuns:

Dupa parerea mea nici n-ar trebui sa te gandesti la asta. Fiecare om isi organizeaza viata asa cum vrea el, nu trebuie sa ii dicteze nimeni nimic. Ce consider? Un astfel de om(cel descris de tine) nu vrea pur si simplu un copil sau o casatorie. Mai este si varianta in care ar vrea ceva de genul doar ca nu reuseste, nu a gasit pe nimeni care s-ar conforma cerintelor sale. Toti ar trebui sa inteleaga ca fiecare om e liber sa faca ce vrea, nu trebuie sa traiesti dupa anumite tipare. Nu mai fiti oi, alegeti singuri calea pe care vreti sa o urmati si nu investiti sentimente unde nu merita. O seara faina si o viata minunata iti doresc.