| DenqOO a întrebat:

Daca esti singur, poti sa infiezi copil?
Sau este obligatoriu sa fi insurat?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este obligatoriu, dar in Romania este foarte greu sa adopti si ca familie dapai ca persoana singura!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti infia dar ai sanse mai mici.Citeste aici: https://bit.ly/2LDIlQ1

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti adopta cu conditia sa poti dovedii ca esti destul de stabil financiar, ai casa propietate personala si bani, cu care sa te poti intretine pe tine si pe copilasul infiiat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, normal ca poti :)

"Nu pot adopta persoanele care:

a.Au boli psihice sau handicap mintal;

b.Au fost condamnate definitiv pentru o infracţiune contra persoanei sau contra familiei, săvârşită cu intenţie, precum şi pentru infracţiunea de trafic de persoane sau trafic şi consum ilicit de droguri nu poate adopta;

c.Sunt decăzute din drepturile părinteşti sau au un copil care beneficiază de o măsură de protecţie special;

d.Interdicţia de a adopta se aplică şi persoanelor care doresc să adopte singure, ai căror soţi se găsesc în una dintre situaţiile prevăzute lit.a, b, sau c."

Sursa: http://andpdca.gov.ro/w/adoptie-nationala/

De altfel:

"Membrii unui cuplu trebuie să fie în mod obligatoriu căsătoriți unul cu celălalat pentru a putea adopta?

Nu, pot adopta atât familiile (persoanele căsătorite între ele soţ şi soţie) cât şi persoana singură (necăsătorită) care obţin atestatul de familie/persoană aptă să adopte.
În cazul soților legea română permite, pe lângă adopția de către familia atestată, și adopția de către unul dintre soți, caz în care celălalt soț (pe lângă consimțământul la adopție) va da și o declarație privind motivele neasocierii la cererea de adopție.
De asemenea, pot adopta şi persoanele de sex opus care trăiesc într-o relaţie stabilă şi convieţuiesc cu părintele (necăsătorit) al copilului adoptat, dacă noul adoptator a participat direct şi nemijlocit la creşterea şi îngrijirea copilului pentru o perioadă neîntreruptă de cel puţin 5 ani."
Sursa: http://andpdca.gov.ro/w/intrebari-si-raspunsuri-pentru-adoptatori/

| Andreeush a răspuns:

Se poate, dar este foarte greu.

| NLS a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai o familie,
dar daca esti barbat, sansele sunt mici, extrem de mici, aproape inexistente.

Procesul de adoptie e oricum destul de greoi in Romania, chiar si pentru familii.
Se intalnesc multiple bariere, printre care... consimțământul pentru adopție, din partea familiei/rudelor pana la gradul 4.
Au existat cazuri in care rudele s-au impotrivit de la inceput, sau s-au razgandit după ce s-a deschis procedura de adopție.
Mai exista problema copiilor "greu adoptabili", cu varste inaintate, de o anumita etnie, probleme de sanatate (boli incurabile), care nu pot fi adoptati decat impreuna cu fratii, sau pentru care mai multe familii au inceput procedura si apoi au renuntat la adoptie.
In acest caz, temerile unui posibil esec sunt mai mari, la fel si piedicile impuse de lege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy Man, imi ei ideeile din gura. Trebuie sa adoptam cate o fata fata de 17 ani, ce zici?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

O idee buna, la 17 ani si 11 luni inainte sa faca 18 discuti cu ea intr-o vizita si vei vedea cum accepta, dar sa puna mana la munca ca nu o ti pe banii tai. Drepturi egale munciti amandoi si traiti relaxati