| Dogioiu_Paul_1965 a întrebat:

Daca familia mea se cearta, eu ce as putea sa fac? Nu pot sa ii opresc. Am incercat. ei o sa divorteze intr-o saptamana. Ajutatima. Daca stau cu mama o sa plec in U.S.A. Daca o sa raman cu tata o sa ma mut la un bloc. mama este : rea si cicalitoare, tata este bun si cateodata beat. Ajutatima!

5 răspunsuri:
| costin95 a răspuns:

Eu zic sa faci in asa fel dupa cum iti dicteaza inima si nu portofelul sau creierul

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Iyulia3712 a răspuns:

Am o prietena in aceeasi situatie. Le zici asa: Mama, tata eu nu pot sa aleg intre voi doi, daca divortati eu plec de acasa sau ma duc la bunica\unchiul (vreo ruda mai apropiată). Asa ca daca ma iubiti vreun pic, nu divorțați si stati împreună măcar de dragul meu. La ea a mers si chiar si-a pus parintii pe ganduri dupa ce le-a zis chestia asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristalin a răspuns:

Buna!
In cazul in care ei vor divorta si tu ai varsta sub 14 ani, si ei nu se vor intelege in privinta ta, atunci instanta va decide cu cine vei ramane.
In cazul in care ai 14, sau peste 14 ani, vei putea lua singur decizia cu cine vrei sa ramai.
O asemenea decizie nu ar trebui sa o iei in fuctie de caracterul parintilor tai, trebuie sa o iei cu inima dar si cu mintea.
gandeste-te care dintre parintii tai, ti-ar putea oferi un viitor mai bun mai echilibrat. Spui ca mama ta este rea si cicalitoare, te-ai intrebat de ce o consideri tu asa? Probabil ai doar impresia ca este asa din cauza faptului ca consideri ca nu iti ofera toata libertatea pe care o doresti. Spui ca tatal tau este bun si uneori este baut, cum crezi ca se va descurca el cu tine?