| tonyc7 a întrebat:

Daca interactionezi saptamanal sau aproape zilnic cu unii oameni (acestia fiind colegi de munca) si cu toate ca a trecut destul timp de cand ii ai colegi de munca (acolo la munca relatiile cu ei fiind normale, bazate pe comunicare si respect reciproc) iar tu nici pana la aceasta data nu i-ai adaugat in lista ta de Facebook (preferand deocamdata sa ai o lista foarte restransa, iar ei nici macar neputandu-te gasi pe tine pe Facebook pentru a te adauga ei), oare cum te privesc in sinea lor acesti oameni? Te pot considera o persoana distanta sau una dubioasa? Sau chiar si asa, tot o persoana la fel de normala (desi esti poate singura din colectivul lor care nu figureaza in listele lor de Facebook)?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca le-ai captat atentia la serviciu si esti considerat de treaba cred ca unii dintre ei vor trece cu vederea Facebook tau, dar nu toti!
Insa nu vad un lucru rau in asta, atata timp cat tu iti doresti sa ai putini prieteni pe Facebook, e alegerea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are prea multă legătură una cu alta, ca să îți pui probleme.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Si totusi, avand in vedere ca traim in epoca Facebook, cred ca oamenii sunt curiosi sa te cunoasca si in ipostaze personale (nu doar cele de serviciu): ce fel de familie ai (dar mai ales ce sotie ai), ce cunostinte ai, ce hobbyuri ai, cum iti petreci timpul liber, pe unde iti faci concediile, ce tari vizitezi, unde cinezi, etc. Deci lumea care te stie tot e curioasa!

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Și de ce le-ai satisface curiozitatea?
La serviciu ai cu ei relații profesionale. Viața ta privată de ce trebuie să fie obiect și bun public?

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Pentru ca asa a devenit,, normalul" in ziua de azi. Cand vezi ca 99% din oameni isi au cunoscutii din viata reala si in lista de Facebook, ai senzatia ca parca nu le acorzi suficienta atentie prietenilor si colegilor tai, ca parca incerci sa te feresti de ei ori ii desconsideri si nu ii bagi in seama. Si nu vreau sa creada asta. Iar,, viata privata" de care vorbesti nu prea mai exista azi decat intr-o mica masura! Si cine e de vina? Facebook.