| Salomie_Livia_Rati_1971 a întrebat:

Daca ma casatoresc si imi pastrez numele de fata si iau si numele sotului, trebuie sa imi schimb actele si in cut timp legal poti face asta.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legislatiei actuale din Romania, in termen de 15 zile de la schimbarea unor date personale sau de proprietate esentiale ai obligatia de a-ti depune actele pentru inregistrare (nume, adresa de domiciliu, proprietati imobiliare sau alte bunuri impozabile etc).
Actele oficiale de atestare se elibereaza intre 7 zile si maxim3 luni. In cazul cartii de identitate, acest termen este de cca 7 zile lucratoare.

| Violleta2022 a răspuns:

La casatoria civila, primesti certificatul de casatorie si poti sa mergi imediat sa-ti schimbi buletinul, in principiu dureaza 7 zile dupa ce depui actele, dar termenul este de 15 zile, ca sa-l depui.